Gdyby Włodzimierz Lenin mógł zrealizować swą wolę i zostać pochowanym obok matki w Petersburgu, jego mauzoleum oczywiście by nie powstało, a turyści mieliby więcej czasu na zwiedzanie innych, cennych zabytków Rosji.

Rosja - Moskwa | Mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym

Rosja | Mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym (Russia_3334 - Red Square by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

Z myślą o potomnych...

Jednak Biuro Polityczne zdecydowało zupełnie inaczej – wbrew woli rodziny, kilka dni po śmierci wodza (zm. 21.01.1924), jego ciało zostało złożone w mauzoleum na Placu Czerwonym.

Stalin bowiem, na widok rzeszy osób pragnących złożyć hołd Leninowi, stwierdził, że jego ciało trzeba zachować dla potomnych. Profesor Abriskozow otrzymał zlecenie wstępnego zabalsamowania zwłok.

Pogrzeb odbył sie 27 stycznia i po uroczystości rozpoczął się proces mumifikacji ciała przeprowadzony przez biochemika prof. Zbarskiego i anatoma profesora Worobiowa, którzy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Pierwsze plamy wybielano, zaszyto powieki i usta, mózg zaś schowano w tajnym laboratorium. Ponoć przeprowadzano na nim badania mające na celu wykrycie źródła geniuszu...

W roku 1924 substancja mumifikująca została wykrystalizowana – rozkład został powstrzymany, a skład eliksiru skrzętnie ukryty tajemnicą państwową.

Mauzoleum

Projekt mauzoleum stworzył Szczusiew. Obiekt początkowo zbudowano z drewna. Inspirowany był on budowlami egipskimi i irańskimi, a konkretnie: piramidą w Sakkarze i grobowcem Cyrusa Wielkiego, króla perskiego. Wtedy też zbudowano Leninowi sarkofag, według projektu Mielnikowa.

Mauzoleum właściwe, wzniesione na planie prostokąta o powierzchni 5800 m2, oddano w roku 1930. Zbudowane jest ono z czerwonego i czarnego granitu, marmuru, labradoru i porfiru. Projekt w zasadzie pozostał ten sam, nieznacznie tylko zmodyfikowany przez Mielnikowa. Składa się z trzymetrowej podstawy, galerii i schodkowego zwieńczenia. Wejście jest olbrzymie, a w nadproże został wbudowany blok skalny o wadze 60 ton. Jest w nim wyryte nazwisko wodza rewolucji. W środku znajduje się sala z kryształowym sarkofagiem, który chronią stalowe barierki. Poniżej, w dolnych kondygnacjach, dodatkowo znajdują się laboratoria chemiczne i zaplecze techniczne.

Rosja - Moskwa | Mauzoleum wzniesiono na planie prostokąta, jako materiał wykorzystano czerwony i czarny granit, marmur, labrador i porfir

Rosja | Mauzoleum wzniesiono na planie prostokąta, jako materiał wykorzystano czerwony i czarny granit, marmur, labrador i porfir (The Lenin Mausoleum by Bernt Rostad na licencji CC BY 2.0)

Kontrowersje

Ciało Lenina wywieziono raz na Syberię, podczas II wojny światowej. W ciągu tygodnia mumia jest zabezpieczana 2 razy, raz na 18 miesięcy jest gruntownie konserwowana, a Mauzoleum jest zamykane. Do budynku nie wolno wchodzić z aparatem fotograficznym, ciało oglada się bardzo szybko i czuwają nad tym strażnicy.

Mauzoleum jest obiektem wielu kontrowersji. Po śmierci Stalina pojawił się pomysł, by również jego ciało umieścić w mauzoleum, spotkało się to jednak z negatywną reakcją Chruszczowa przeciwnego kultowi Stalina. Spoczywa on obok mauzoleum – po jego lewej stronie można oglądać niewielki czarny nagrobek z jego popiersiem. Mówi się także o przeniesieniu ciała Lenina tam, gdzie chciał on być pochowany, jednak przeciwna jest temu frakcja komunistyczna.

Mauzoleum jest czynne od wtorku do czwartku, również w weekend, w godzinach 10.00-13.00.

Zainteresują Cię również

Legenda o księżniczce Libuszy Legenda o księżniczce Libuszy
Legendarna Libusza jest dla Czechów postacią niezwykle ważną, niczym Matka-założycielka. To, według niektórych...
Historia Ukrainy Historia Ukrainy
Ukraina – „ziemia, która leży na skraju” – to bardzo odpowiednia nazwa dla kraju, który leży na południowo-...
Vasco da Gama – portugalski żeglarz i odkrywca Vasco da Gama – portugalski żeglarz i odkrywca
Myśląc o znanych Portugalczykach, często jako pierwszy przychodzi nam do głowy Vasco da Gama – żeglarz i podróżnik...
Historia Turcji w pigułce Historia Turcji w pigułce
Kolebką ludów tureckich są okolice gór Ałtaj w Azji Środkowej. Na przestrzeni dziejów niektóre spośród tych ludów,...
Historia Meksyku Historia Meksyku
W epoce prekolumbijskiej na terenach, które obecnie zajmuje Meksyk zamieszkiwały społeczności, których podstawą...
Piraci berberyjscy Piraci berberyjscy
Piraci kojarzą się nam głównie z baśniami, legendami i romantycznymi historiami. Nic jednak bardziej mylnego, gdyż...