Legenda głosi, że dopóki Petersburga broni Miedziany Jeździec, dopóty miasto jest bezpieczne i nie ugnie się pod naporem żadnego najeźdźcy – czuwać będzie nad nim jego założyciel – Piotr I.

Rosja - Petersburg | Konny pomnik wzniesiony z rozkazu Katarzyny II ku pamięci Piotra I
Rosja - Petersburg | Konny pomnik wzniesiony z rozkazu Katarzyny II ku pamięci Piotra I (by quinnanya)

900 dni w ukryciu

Wierni legendzie mieszkańcy, wtedy jeszcze Leningradu, w trakcie Blokady (od 8 września 1941 do 27 stycznia 1944 r), troskliwie zamknęli pomnik w drewnianej osłonie i przysypali ziemią. W ten sposób przetrwał on prawie 900 dni oblężenia, tak samo jak sam Petersburg, mimo śmierci 640 000 mieszkańców (z czego zaledwie 10% zgineło w wyniku działań wojennych, a 90% z niedożywienia).

Oddać hołd poprzednikowi

Konny pomnik został wybudowany z rozkazu Katarzyny II, która gestem tym chciała oddać honory swojemu poprzednikowi, Piotrowi I.

Posąg jest dłuta rzeźbiarza Falconeta, który rozpoczął nad nim pracę w 1766 roku, a jako modele posłużyły mu: pośmiertna maska cara oraz jeden z generałów.

Pełen dynamiki

Efekt jest imponujący – olbrzymi imperator siedzący na koniu wspiętym na tylnych nogach tryumfuje nad wężem symbolizującym wrogów cara i reform. Ręka Piotra wskazuje Twierdzę Pietropawłowską oraz Akademię Nauki – to z kolei symbolizuje cele cara, czyli rozwój handlu, nauki oraz wojska.

Postać konia i Piotra są wykonane z brązu (polskie określenie „miedziany” pochodzi z tłumaczenia poematu Puszkina pt. „Miednyj wsadnik” dokonanego przez Juliana Tuwima, choć dosłownie powinno brzmieć „Jeździec z brązu”).

Rosja - Petersburg | Majestatyczny jeździec z Petersburga
Rosja - Petersburg | Majestatyczny jeździec z Petersburga (by thisisbossi)

Głaz z Zatoki Fińskiej

Podstawę posągu wykonano z olbrzymiego głazu, który został przetransportowany z Zatoki Fińskiej przez 400 robotników, którzy musieli poradzić sobie z ciężarem 1625 ton. Zajęło im to bagatela 9 miesięcy. Stworzenie całego pomnika zajęło rzeźbiarzowi aż 12 lat. Caryca po obu stronach posągu nakazała wyryć inskrypcję: „Piotrowi I Katarzyna II, 1782” (Petro Primo Catherina Secunda”). Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce w sierpniu 1782 roku, bez osoby Falconeta, który opuścił Rosję na skutek konfliktu z carycą.

Jeździec miedziany

Do tego niezwykłego pomnika nawiązuje jeden z najlepszych, a zarazem ostatnich utworów Aleksandra Puszkina. „Jeździec miedziany” („Miednyj wsadnik”) to poemat poświęcony roli Piotra I w dziejach Rosji. Ironiczny w wymowie i dość krytyczny w stosunku do rządów cara, poemat został zakwestionowany przez Mikołaja I, a Puszkin nie zdołał doprowadzić tekstu do pożądanego stanu.

„Jeździec...” w całości został wydany dopiero po śmierci poety w roku 1837 przez Wasilija Żukowskiego, a i tak musiał on usunąć z utworu kilka wersów, co nieco zniekształciło wymowę utworu.

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na...
Historia Chin Historia Chin
Mówiąc o historii Chin należy brać pod uwagę obszar kulturowy i językowy, a nie tylko obecnie istniejąca Chińską...
10 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję 10 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję
Tunezję każdego roku odwiedzają rzesze turystów, w tym również Polacy. Kraj ten zachwyca gorącym słońcem,...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...