Turyści, którzy odwiedzają Moskwę po raz pierwszy, kierują zwykle swoje kroki na Plac Czerwony. Większość dojeżdża tu metrem, wysiadając na stacji Płoszczad Rewolucji.

Moskwa | Moskiewskie metro liczy 12 linii i 185 stacji
Moskwa | Moskiewskie metro liczy 12 linii i 185 stacji (by archer10 )

W holu tej stacji zobaczyć można pomniki z brązu, mające upamiętniać tych, którzy mieli największy wkład w budowę zarówno moskiewskiego metra, jak i innych gigantycznych przedsięwzięć państwa radzieckiego – żołnierzy Armii Czerwonej, robotników, radziecką kobietę z dzieckiem na rękach… Czy pierwsi bezimienni budowniczowie moskiewskiego metra przypuszczali, że za 70 lat ich dzieło będzie zachwycało miliony, będzie służyło milionom?

Sprawnie funkcjonujący organizm

- Najważniejsze to zarezerwować hotel w Moskwie blisko stacji metra – twierdzi Grażyna, która pracuje w biurze turystycznym. – Klient będzie zadowolony, nawet jeśli warunki okażą się trochę gorsze, niż wynikałoby to z oferty rezerwacji.

Dlaczego? Moskiewskie metro ma starannie zaplanowaną infrastrukturę, System, który tworzy 12 linii i 185 stacji, umożliwia dojazd do każdego niemal punktu miasta w ciągu trzech kwadransów.

Z metra w stolicy Rosji codziennie korzysta 8-10 milionów podróżnych! Statystyki pokazują, że metrem podróżuje ponad połowa mieszkańców największego miasta w Europie. Ale imponująca organizacja nie jest jedynym powodem, dla którego moskiewskie metro stanowi samo w sobie swoistą turystyczną atrakcję.

Moskwa | Na stacji Płoszczad Rewolucji
Moskwa | Na stacji Płoszczad Rewolucji (by ifl )

Każda stacja to istne dzieło sztuki

- To trochę tak, jakby się było w muzeum. Każda stacja to istne dzieło sztuki – mówi pani Hanna, która wykupiła wycieczkę do Rosji i pobyt w jednym z moskiewskich hoteli średniej klasy, okazyjnie, jak sama podkreśla, bo o pokój w hotelu blisko metra za taką cenę nie jest wcale łatwo.

Największe wrażenie na pani Hannie zrobiły marmurowe medaliony z płaskorzeźbami na stacji Park Kultury i żyrandole na Komsomolskiej. Podobały się jej także sielskie mozaiki na Kijewskiej. Nie wiadomo, czy wałęsający się po stacji pies, czyhający na skłonnego podzielić się kanapką pasażera, dodaje wiejskim scenkom realizmu, czy raczej stanowi groteskowe zaprzeczenie sielskich obrazków z życia ukraińskiej wsi.

Mozaiki jednym wydają się urokliwe, innym kojarzą się z wielkim głodem na Ukrainie, z którym zbiegła się w czasie budowa wspomnianej stacji…

Moskwa | Z metra w stolicy Rosji codziennie korzysta 8-10 milionów podróżnych!
Moskwa | Z metra w stolicy Rosji codziennie korzysta 8-10 milionów podróżnych! (by kyletaylor )

„Babuszki” z metra

Z moskiewskimi psami próbują walczyć strażniczki metra. Granatowe mundury i starannie upięte koki metrowych „babuszek” utwierdzają turystów w przekonaniu, że wszystko funkcjonuje tu jak należy i – można by dodać – jak w zegarku, bo pociągi odjeżdżają niezwykle punktualnie i często (w godzinach szczytu nawet co kilkadziesiąt sekund), ułatwiając życie zarówno zapracowanym moskwianom, jak i turystom. Ci, którzy są w Moskwie po raz pierwszy, często jeżdżą od stacji do stacji, by zobaczyć ich jak najwięcej…

Poglądowa lekcja socrealizmu

- Architektura moskiewskiego metra to poglądowa lekcja socrealizmu – mówi Szura, który postanowił z Warszawy do Moskwy dojechać autostopem (sic!). - Najciekawsze są te najstarsze stacje. Majakowskaja zdobyła nawet w 1939 r. Grand Prix w Nowym Jorku. Architekci projektujący współcześnie stacje metra mają, jak się wydaje, więcej swobody.

To prawda, jednak wciąż główną cechą wyróżniającą moskiewskie metro jest rozmach, swoista radziecka monumentalność, o której niejedna osoba powie, że zarazem zachwyca i przeraża.

Moskwa | Symbol moskiewskiego metra
Moskwa | Symbol moskiewskiego metra (by vokabre )

Tajemnice moskiewskich podziemi

Trochę przerażające i niezmiennie owiane mgiełką tajemnicy wydają się również pogłoski o tajnym metrze – tzw. metrze 2. Plan tajnego metra widzieli tylko nieliczni spośród mieszkańców kilkunastomilionowej aglomeracji.

Linie metra 2 krzyżują się pod Kremlem. Jest ich prawdopodobnie 4.

Ich przebieg jest niezmiennie największym sekretem i przedmiotem spekulacji metrografów-amatorów oraz fascynatów podziemnej komunikacji.

Niedostępne podziemia pobudzają wyobraźnię i inspirują m.in. twórców gier komputerowych…

Muzeum Metra

Z historią moskiewskiego metra można zapoznać się w Muzeum Metra znajdującym się na stacji Sportiwnaja – znajdują się tu i historyczne bilety (pierwszy – sprzedany w 1935 r.), i modele pierwszych pociągów.

Archiwalne fotografie dokumentują przygarbione ludzkie sylwetki, jakże inne niż te wytopione z brązu, które prężą piersi i unoszą głowy, dumne ze swego dzieła…

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...
Kiedy jechać do Chorwacji? Kiedy jechać do Chorwacji?
Klimat Chorwacji dzieli się na dwie główne strefy: śródziemnomorską (nad brzegiem Morza Adriatyckiego) i...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...

 

Przeczytaj również

Zamki w Górach Kyreńskich

Zwiedzając północny Cypr warto wybrać się w pobliże Gór Kyreńskich, gdzie wśród malowniczych szczytów wznoszą się trzy średniowieczne zamki –…

Polskie kino we Lwowie

W dniach od 21 do 30 września Generalny Konsulat RP we Lwowie zorganizował pierwszy przegląd współczesnego polskiego kina.

Udane wakacje w Portugalii na przekór kryzysowi

Kryzys gospodarczy, który dotknął kraje europejskie nie ominął także miejsc ukochanych przez turystów. Wielu ludzi zrezygnowało nawet z wycieczek w…

Rubel rosyjski

Oficjalną jednostką monetarną w Rosji jest rubel rosyjski. 1 rubel dzieli się na 100 kopiejek. Jej Międzynarodowy Kod ISO 4217…

Jaskółcze gniazdo

Zwiedzając okolice Jałty możemy natknąć się na niewielką neogotycką budowlę, przyczepioną na brzegu wysokiego klifu, wznoszącego się nad wodami Morza…

Trufle – luksusowy przysmak z Istrii

Cenne i stanowiące towar luksusowy trufle rosną przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego – m.in. we Francji, Włoszech i…

Znani Portugalczycy

Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek pochodzących z Portugalii osób znanych,…

Kiedy jechać do Rzymu?

Generalnie do Rzymu warto jechać o każdej porze roku, pozostaje tylko pytanie, jakie są nasze wakacyjne plany i oczekiwania.