Turyści, którzy odwiedzają Moskwę po raz pierwszy, kierują zwykle swoje kroki na Plac Czerwony. Większość dojeżdża tu metrem, wysiadając na stacji Płoszczad Rewolucji.

Moskwa | Moskiewskie metro liczy 12 linii i 185 stacji

Moskwa | Moskiewskie metro liczy 12 linii i 185 stacji (Russia_3354 - Moscow Metro, by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

W holu tej stacji zobaczyć można pomniki z brązu, mające upamiętniać tych, którzy mieli największy wkład w budowę zarówno moskiewskiego metra, jak i innych gigantycznych przedsięwzięć państwa radzieckiego – żołnierzy Armii Czerwonej, robotników, radziecką kobietę z dzieckiem na rękach… Czy pierwsi bezimienni budowniczowie moskiewskiego metra przypuszczali, że za 70 lat ich dzieło będzie zachwycało miliony, będzie służyło milionom?

Sprawnie funkcjonujący organizm

- Najważniejsze to zarezerwować hotel w Moskwie blisko stacji metra – twierdzi Grażyna, która pracuje w biurze turystycznym. – Klient będzie zadowolony, nawet jeśli warunki okażą się trochę gorsze, niż wynikałoby to z oferty rezerwacji.

Dlaczego? Moskiewskie metro ma starannie zaplanowaną infrastrukturę, System, który tworzy 12 linii i 185 stacji, umożliwia dojazd do każdego niemal punktu miasta w ciągu trzech kwadransów.

Z metra w stolicy Rosji codziennie korzysta 8-10 milionów podróżnych! Statystyki pokazują, że metrem podróżuje ponad połowa mieszkańców największego miasta w Europie. Ale imponująca organizacja nie jest jedynym powodem, dla którego moskiewskie metro stanowi samo w sobie swoistą turystyczną atrakcję.

Moskwa | Na stacji Płoszczad Rewolucji

Moskwa | Na stacji Płoszczad Rewolucji (Metro, thousands of sculptures of Lenin by Peretz Partensky na licencji CC BY-SA 2.0)

Każda stacja to istne dzieło sztuki

- To trochę tak, jakby się było w muzeum. Każda stacja to istne dzieło sztuki – mówi pani Hanna, która wykupiła wycieczkę do Rosji i pobyt w jednym z moskiewskich hoteli średniej klasy, okazyjnie, jak sama podkreśla, bo o pokój w hotelu blisko metra za taką cenę nie jest wcale łatwo.

Największe wrażenie na pani Hannie zrobiły marmurowe medaliony z płaskorzeźbami na stacji Park Kultury i żyrandole na Komsomolskiej. Podobały się jej także sielskie mozaiki na Kijewskiej. Nie wiadomo, czy wałęsający się po stacji pies, czyhający na skłonnego podzielić się kanapką pasażera, dodaje wiejskim scenkom realizmu, czy raczej stanowi groteskowe zaprzeczenie sielskich obrazków z życia ukraińskiej wsi.

Mozaiki jednym wydają się urokliwe, innym kojarzą się z wielkim głodem na Ukrainie, z którym zbiegła się w czasie budowa wspomnianej stacji…

Moskwa | Z metra w stolicy Rosji codziennie korzysta 8-10 milionów podróżnych!

Moskwa | Z metra w stolicy Rosji codziennie korzysta 8-10 milionów podróżnych! (Moscow Metro - 26 by Kyle Taylor na licencji CC BY 2.0)

„Babuszki” z metra

Z moskiewskimi psami próbują walczyć strażniczki metra. Granatowe mundury i starannie upięte koki metrowych „babuszek” utwierdzają turystów w przekonaniu, że wszystko funkcjonuje tu jak należy i – można by dodać – jak w zegarku, bo pociągi odjeżdżają niezwykle punktualnie i często (w godzinach szczytu nawet co kilkadziesiąt sekund), ułatwiając życie zarówno zapracowanym moskwianom, jak i turystom. Ci, którzy są w Moskwie po raz pierwszy, często jeżdżą od stacji do stacji, by zobaczyć ich jak najwięcej…

Poglądowa lekcja socrealizmu

- Architektura moskiewskiego metra to poglądowa lekcja socrealizmu – mówi Szura, który postanowił z Warszawy do Moskwy dojechać autostopem (sic!). - Najciekawsze są te najstarsze stacje. Majakowskaja zdobyła nawet w 1939 r. Grand Prix w Nowym Jorku. Architekci projektujący współcześnie stacje metra mają, jak się wydaje, więcej swobody.

To prawda, jednak wciąż główną cechą wyróżniającą moskiewskie metro jest rozmach, swoista radziecka monumentalność, o której niejedna osoba powie, że zarazem zachwyca i przeraża.

Moskwa | Symbol moskiewskiego metra

Moskwa | Symbol moskiewskiego metra (Moscow, Russia by Andrey Filippov 安德烈 na licencji CC BY 2.0)

Tajemnice moskiewskich podziemi

Trochę przerażające i niezmiennie owiane mgiełką tajemnicy wydają się również pogłoski o tajnym metrze – tzw. metrze 2. Plan tajnego metra widzieli tylko nieliczni spośród mieszkańców kilkunastomilionowej aglomeracji.

Linie metra 2 krzyżują się pod Kremlem. Jest ich prawdopodobnie 4.

Ich przebieg jest niezmiennie największym sekretem i przedmiotem spekulacji metrografów-amatorów oraz fascynatów podziemnej komunikacji.

Niedostępne podziemia pobudzają wyobraźnię i inspirują m.in. twórców gier komputerowych…

Muzeum Metra

Z historią moskiewskiego metra można zapoznać się w Muzeum Metra znajdującym się na stacji Sportiwnaja – znajdują się tu i historyczne bilety (pierwszy – sprzedany w 1935 r.), i modele pierwszych pociągów.

Archiwalne fotografie dokumentują przygarbione ludzkie sylwetki, jakże inne niż te wytopione z brązu, które prężą piersi i unoszą głowy, dumne ze swego dzieła…

Zainteresują Cię również

Tanie wakacje na Malcie Tanie wakacje na Malcie
Wcale nie trzeba wydawać kroci, by spędzić wakacje za granicą. Malta, choć tak popularna, pełna pięknych zabytków,...
Informacje dla kierowców w Portugalii Informacje dla kierowców w Portugalii
Mieszkańcy południowej Europy słyną ze swego ognistego temperamentu, który niestety zauważalny jest także na...
Nowe połączenie promowe Nowe połączenie promowe
Kto miałby ochotę połączyć uroki spaceru po jednym z portugalskich, malowniczych miast z chłodną kąpielą w...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...