Moskwa jest nie tylko największym miastem Rosji, ale także całej Europy, a także jednym z największych miast na świecie. W tym niezwykłym miejscu na każdym kroku walczą lub zgodnie współistnieją: historia i współczesność.

Tworzy to niezwykły klimat rosyjskiej stolicy, która, nawet jeśli nas nie zachwyci, na pewno nie będzie jednym z tych miejsc, wobec których można pozostać obojętnym.

Moskwa | Cerkiew Wasyla Błogosławionego
Moskwa | Cerkiew Wasyla Błogosławionego (by yeowatzup )

Moskwa dziś

Moskwę zamieszkuje obecnie ponad 10 mln mieszkańców, jednak nieoficjalnie mówi się o znacznie większej ich ilości. Historia miasta sięga 1147 roku.

Dzisiejsza Moskwa to nie tylko skojarzenie z potężnym imperium radzieckim, ale przede wszystkim miasto, które zachwyca i intryguje swoją monumentalną architekturą, bogatą historią oraz widzianymi na każdym kroku kontrastami ekonomicznymi i społecznymi. Stolica Rosji stanowi ważny ośrodek gospodarczy, kulturowy, edukacyjny i religijny. Tu rezydują najwyższe władze państwowe, czyli Duma Państwowa, Rada Federacji i rząd.

Trochę historii

Na przestrzeni wieków Moskwa kilka razy pełniła zaszczytną rolę stolicy: w Księstwie Moskiewskim, Wielkim Księstwie Moskiewskim, Carstwie Rosyjskim, Imperium Rosyjskim i Związku Radzieckim. Tylko jeden car – Piotr I ulokował stolicę gdzie indziej: w Petersburgu (1712 r.). Po rewolucji październikowej Moskwa odzyskała jednak swój status, a po latach, w czasie II wojny światowej, jako jedyna z europejskich stolic, odparła niemieckie ataki.

Infrastruktura

Moskwa to olbrzymi, sprawnie funkcjonujący organizm o 9 dworcach kolejowych, 3 portach, 4 lotniskach i wybudowanym w latach 30. XX wieku metrze, będącym arcydziełem architektury.

Monumentalna zabudowa miasta oszałamia, szczególnie przybywających tu po raz pierwszy gości. Miasto wzniesiono na planie koncentrycznym, z Kremlem w samym jego centrum i promieniście rozchodzącymi się od niego kolejnymi dzielnicami.

Moskwa | Kreml moskiewski
Moskwa | Kreml moskiewski (by alxs )

Wśród miejsc, których na pewno nie możemy w Moskwie ominąć znajdują się:

Kreml

Kreml to niewątpliwie symbol rosyjskiej potęgi – siedziba władz państwa i dawna twierdza carów. To potężna warownia wzniesiona na planie trójkąta, zajmująca 28 hektarów powierzchni i łącząca trzy style architektoniczne: klasycystyczny, bizantyjski oraz tzw. rosyjski barok.

Budowę kremla rozpoczęto w 1147 roku, w kolejnych wiekach dodano potężne mury obronne z osiemnastoma basztami, a obecny jego kształt pochodzi z roku 1508.

To właśnie tu znajduje się sławny dzwon zwany Carem, ważący 200 ton!

Historyczne części Kremla są udostępnione do zwiedzania.

Plac Czerwony

Niegdyś było to miejsce koronacji carów, dziś odbywają się tu wszelkie większe uroczystości publiczne.

Właśnie w tej okolicy koncentrują się główne zabytki Moskwy: Kreml, granitowe Mauzoleum Lenina, GUM – luksusowy dom handlowy i bajecznie kolorowa Cerkiew Wasyla Błogosławionego.

Moskwa | Plac Czerwony
Moskwa | Plac Czerwony (by scjody )

Plac Maneżowy

Przy Placu Maneżowym, przylegającym od północy do Placu Czerwonego, znajduje się centrum handlowe Ochotnyj Riad, gmach Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, hotel National z 1903 roku i hotel Moskwa wzniesiony w latach 30. XX wieku.

Arbat

Tzw. Arbat, co po mongolsku znaczy „przedmieście”, a to rejon rozciągający się na zachód od Kremla. Niegdyś była to dzielnica arystokratyczna, a potem rezydowali tu artyści i intelektualiści.

Ulica Arbatskaja jest malowniczym deptakiem, dostępnym jedynie dla pieszych, z zabytkowymi kamienicami, ciekawymi muzeami (np. Muzeum Puszkina), klimatycznymi kawiarenkami i pomnikiem Bułata Okudżawy.

Plac Teatralny

Na Placu Teatralnym, jak sama nazwa wskazuje, skupia się życie kulturalne Moaskwy. Nad placem góruje budynek Teatru Wielkiego, gdzie rezyduje najsławniejszy zespół baletowy na świecie. Po stronie wschodniej mieści się Teatr Mały, po zachodniej zaś – Rosyjski Akademicki Teatr Młodzieży.

Będąc w tej okolicy warto zajrzeć także do Muzeum Stanisławskiego i Muzeum Rewolucji.

Monaster Nowodziewiczy

Monaster Nowodziewiczy to malowniczy, wzniesiony na początku XVI w. nad rzeką, zespół budowli świątynnych i cmentarz mieszczący m. in. groby: Gogola, Majakowskiego, Stanisławskiego i Czechowa. Wśród świątyń wyróżnić można Sobór Smoleński, Cerkiew Uspienską i cerkiew św. Ambrożego.

Moskwa | Sobór Chrystusa Zbawiciela
Moskwa | Sobór Chrystusa Zbawiciela (by brostad )

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Stolica Kuby - Hawana Stolica Kuby - Hawana
Choć Hawanie daleko do nowoczesnych metropolii, kubańska stolica tętni życiem i posiada niezaprzeczalny urok. Kto...
Kiedy jechać do Włoch? Kiedy jechać do Włoch?
Na takie pytanie można by odpowiedzieć krótko: Włochy są jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych...

Inne miejsca warte uwagi:

  • Galeria Trietiakowska – idealne miejsce dla miłośników malarstwa
  • Pomnik Piotra I – liczący 98 m pomnik, ulokowany na sztucznej wyspie na rzece, przedstawia cara na olbrzymim okręcie
  • Chram Chrystusa Zbawiciela – największa cerkiew prawosławna w Moskwie i na świecie
  • Klasztor Danilowski
  • Skansen Kolomenskoje
  • Park im. Gorkiego
  • Punkt widokowy na Gorach Worobiowych

 

Przeczytaj również

Miasto Hvar – zabytki i atrakcje

Podróżując po Chorwacji, koniecznie warto odwiedzić Hvar, stolicę wyspy o tej samej nazwie. Hvar nazywany jest miastem – zabytkiem. Swoją…

System Odyseusz

Coraz większa liczba polskich turystów postanawia dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą i zgłasza swój wyjazd w internetowym systemie…

Bazylika Św. Piotra

Przynajmniej raz w tygodniu katolicy całego świata odwiedzają swoje mniejsze czy większe, starsze czy nowsze, bogatsze lub uboższe kościoły, jednak…

Bukareszt – Paryż Wschodu

Nad rzeką Dambovita położone jest miasto, często nazywane „Paryżem Wschodu”. Bukareszt – bo o nim mowa – jest stolicą, a…

Architektura i sztuka Portugalii

Na rozwój i zróżnicowanie portugalskiej sztuki, a w szczególności architektury, wpływ miały m.in.: tajemnicze ludy neolityczne, potężni Rzymianie, inwazje ludów…

Cypr ma nowego prezydenta

Cypr wybrał nowego prezydenta. 28 lutego 2013 roku głową państwa został Nikos Anastasiadis, prawnik i polityk. Jego największym rywalem był…

Transport w Madrycie

W każdym większym mieście Hiszpanii mamy do dyspozycji wiele środków transportu, dzięki czemu bez problemu dostaniemy się w każde miejsce.

Kiedy jechać na Litwę?

Klimat na Litwie jest podobny jak w innych krajach bałtyckich, czyli umiarkowanie kontynentalny. Oznacza to, że istnieją znaczne różnice temperatur…