Petersburg – jedno z najpiękniejszych miast Rosji, położone jest w północno-zachodniej części kraju nad Zatoką Fińską.

Nie bez racji nazywane bywa „kulturalną stolicą Rosji”, ponieważ takiego nagromadzenia interesujących obiektów, zadziwiających swoim pięknem i talentem twórców nie ma w żadnym innym mieście.

Rosja | Petersburg – idealna przestrzeń dla miłośników spacerów

Rosja | Petersburg – idealna przestrzeń dla miłośników spacerów (by Gordana Mirkovic na licencji FreeImages)

Białe noce w Petersburgu

Obecnie Petersburg liczy prawie 5 mln mieszkańców. Jego współrzędne geograficzne, 59º 57’ N oraz 30º 19’ E, wskazują na położenie daleko na północy. Z tego też powodu północna stolica Rosji słynna jest ze swoich „białych nocy”. W tym okresie (od końca maja do początku lipca) do miasta przyjeżdża najwięcej turystów. Najdłuższy dzień trwa wówczas blisko 19 godzin, a słońce zachodzi za horyzont tylko na krótko.

Romantyczne spacery

Oprócz tradycyjnego zwiedzania głównych atrakcji Petersburga, bardzo popularne są nocne spacery po mieście. W nocy miasto nad Newą posiada szczególny urok, potrafi wywołać zachwyt u każdego gościa, szukającego nowych wrażeń.

Miasto Mostów

Jedną z osobliwości Petersburga jest ogromna ilość mostów – łącznie jest ich wszystkich 342 (dla pieszych i dla pojazdów).

Z dziejów miasta...

Na początku XVII wieku na miejscu dzisiejszego Petersburga Szwedzi zbudowali miasto Nyen i twierdzę Nyenskans (Nienszanc). Mimo dalszej rozbudowy umocnień, wojska rosyjskie zdobyły twierdzę 1 maja 1703 r.

Po dokładnej analizie mapy delty Newy Piotr Wielki dokonał wyboru Wyspy Zajęczej na budowę nowej twierdzy Sankt-Piter-Burch. Nazwę wybrano na cześć apostoła Piotra, a jej brzmienie związane jest z faktem, że Piotr I przez pewien czas przebywał i studiował w Holandii. Zgodnie z rozporządzeniem cara, wszystkie budowle miejskie były wznoszone wyłącznie z kamienia, dzięki tym rozpożądzeniom mamy teraz morzliwość podziwiać te piękne pomniki architektury.

Rosja | Petersburskie mosty to ulubione miejsce zakochanych. Możecie spróbować znaleźć Most Miłości obwieszony kłódkami

Rosja | Petersburskie mosty to ulubione miejsce zakochanych. Możecie spróbować znaleźć Most Miłości obwieszony kłódkami (by Yarik Mishin na licencji FreeImages)

Legendy miejskie

Istnieje przekaz, że pierwszy kamień pod budowę twierdzy Pietropawłowskiej położył sam car Piotr Wielki, a w tym samym momencie w powietrzu pojawił się orzeł. W legendach wielu narodów orzeł jest posłańcem bogów i symbolem siły. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że car rzeczywiście był obecny przy rozpoczęciu prac budowlanych, a poza tym orły nigdy w tamtej okolicy się nie gnieździły.

Inna legenda dotyczy ogromnej liczby ofiar wśród zmuszanych do pracy przy budowie miasta i twierdzy chłopów. Według jednych szacunków miało ich zginąć co najmniej 30 000, a według innych – nawet 100 000. Źródłem podobnych wiadomości są relacje cudzoziemców. Ich wiarygodność jest raczej wątpliwa. Tak masowe groby budowniczych Petersburga nie mogłyby pozostać niezauważone.

Dokładne badania archeologiczne, prowadzone pod tym kątem, ujawniły tylko ogromne doły z kośćmi bydła, którym żywili się ludzie. Uważa się, że w budowie miasta brali udział robotnicy najemni, pracujący „metodą zmianową”, tzn. pracowali 3-5 miesięcy, po czym wracali do domów.

Rosja | Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu

Rosja | Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu (by Dan Kim na licencji FreeImages)

Zabytki Petersburga

Oprócz znanych na całym świecie zabytków i atrakcji, jak Państwowe Muzeum Ermitażu, sobór Izaaka, sobór Zmartwychwstania Pańskiego, czy Pałac Zimowy, w Petersburgu warto zwrócić uwagę również na inne wspaniałe i niezwykłe miejsca. Należą do nich, m.in.

  • Domek Piotra I

Zbudowany dla imperatora Piotra Wielkiego podczas zakładania miasta w maju 1703 roku, stał się pierwszym budynkiem Petersburga. Obecnie znajduje się w nim wystawa sprzętów i rzeczy osobistych cara oraz eksponaty z czasów Wojny Północnej.

  • Muzeum Porcelany

Znajduje się na terenie carskiej fabryki porcelany. W dwóch salach umieszczono wyroby wytwarzane w fabryce w latach 1744-1917, oraz pochodzące z licznych zachodnioeuropejskich zakładów.

  • Muzeum Historii Religii

Zbiór unikatowych eksponatów liczy ok. 400 000 sztuk. Dotyczą one rożnych religii świata – od starożytności do naszych czasów.

  • Muzeum Artylerii

Założone w 1703 roku znajduje się w budynku starego arsenału. Kolekcja liczy 750 000 eksponatów: rożnego rodzaju broń, sztandary wojskowe, ordery, repliki sprzętu bojowego.

  • Muzeum Arktyki i Antarktydy

Jedyne w świecie muzeum pokazujące przyrodę Arktyki i Antarktydy oraz historię ich odkrywania.

Rosja | Zabudowa z początków XX wieku, Petersburg

Rosja | Zabudowa z początków XX wieku, Petersburg (by doctorger na licencji FreeImages)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Miasto Meksyk Miasto Meksyk
O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...