Petersburg – jedno z najpiękniejszych miast Rosji, położone jest w północno-zachodniej części kraju nad Zatoką Fińską.

Nie bez racji nazywane bywa „kulturalną stolicą Rosji”, ponieważ takiego nagromadzenia interesujących obiektów, zadziwiających swoim pięknem i talentem twórców nie ma w żadnym innym mieście.

Rosja | Petersburg – idealna przestrzeń dla miłośników spacerów
Rosja | Petersburg – idealna przestrzeń dla miłośników spacerów (by stagod )

Białe noce w Petersburgu

Obecnie Petersburg liczy prawie 5 mln mieszkańców. Jego współrzędne geograficzne, 59º 57’ N oraz 30º 19’ E, wskazują na położenie daleko na północy. Z tego też powodu północna stolica Rosji słynna jest ze swoich „białych nocy”. W tym okresie (od końca maja do początku lipca) do miasta przyjeżdża najwięcej turystów. Najdłuższy dzień trwa wówczas blisko 19 godzin, a słońce zachodzi za horyzont tylko na krótko.

Romantyczne spacery

Oprócz tradycyjnego zwiedzania głównych atrakcji Petersburga, bardzo popularne są nocne spacery po mieście. W nocy miasto nad Newą posiada szczególny urok, potrafi wywołać zachwyt u każdego gościa, szukającego nowych wrażeń.

Miasto Mostów

Jedną z osobliwości Petersburga jest ogromna ilość mostów – łącznie jest ich wszystkich 342 (dla pieszych i dla pojazdów).

Z dziejów miasta...

Na początku XVII wieku na miejscu dzisiejszego Petersburga Szwedzi zbudowali miasto Nyen i twierdzę Nyenskans (Nienszanc). Mimo dalszej rozbudowy umocnień, wojska rosyjskie zdobyły twierdzę 1 maja 1703 r.

Po dokładnej analizie mapy delty Newy Piotr Wielki dokonał wyboru Wyspy Zajęczej na budowę nowej twierdzy Sankt-Piter-Burch. Nazwę wybrano na cześć apostoła Piotra, a jej brzmienie związane jest z faktem, że Piotr I przez pewien czas przebywał i studiował w Holandii. Zgodnie z rozporządzeniem cara, wszystkie budowle miejskie były wznoszone wyłącznie z kamienia, dzięki tym rozpożądzeniom mamy teraz morzliwość podziwiać te piękne pomniki architektury.

Rosja | Petersburskie mosty to ulubione miejsce zakochanych. Możecie spróbować znaleźć Most Miłości obwieszony kłódkami
Rosja | Petersburskie mosty to ulubione miejsce zakochanych. Możecie spróbować znaleźć Most Miłości obwieszony kłódkami (by qute )

Legendy miejskie

Istnieje przekaz, że pierwszy kamień pod budowę twierdzy Pietropawłowskiej położył sam car Piotr Wielki, a w tym samym momencie w powietrzu pojawił się orzeł. W legendach wielu narodów orzeł jest posłańcem bogów i symbolem siły. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że car rzeczywiście był obecny przy rozpoczęciu prac budowlanych, a poza tym orły nigdy w tamtej okolicy się nie gnieździły.

Inna legenda dotyczy ogromnej liczby ofiar wśród zmuszanych do pracy przy budowie miasta i twierdzy chłopów. Według jednych szacunków miało ich zginąć co najmniej 30 000, a według innych – nawet 100 000. Źródłem podobnych wiadomości są relacje cudzoziemców. Ich wiarygodność jest raczej wątpliwa. Tak masowe groby budowniczych Petersburga nie mogłyby pozostać niezauważone.

Dokładne badania archeologiczne, prowadzone pod tym kątem, ujawniły tylko ogromne doły z kośćmi bydła, którym żywili się ludzie. Uważa się, że w budowie miasta brali udział robotnicy najemni, pracujący „metodą zmianową”, tzn. pracowali 3-5 miesięcy, po czym wracali do domów.

Rosja | Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu
Rosja | Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu (by danskii )

Zabytki Petersburga

Oprócz znanych na całym świecie zabytków i atrakcji, jak Państwowe Muzeum Ermitażu, sobór Izaaka, sobór Zmartwychwstania Pańskiego, czy Pałac Zimowy, w Petersburgu warto zwrócić uwagę również na inne wspaniałe i niezwykłe miejsca. Należą do nich, m.in.

  • Domek Piotra I

Zbudowany dla imperatora Piotra Wielkiego podczas zakładania miasta w maju 1703 roku, stał się pierwszym budynkiem Petersburga. Obecnie znajduje się w nim wystawa sprzętów i rzeczy osobistych cara oraz eksponaty z czasów Wojny Północnej.

  • Muzeum Porcelany

Znajduje się na terenie carskiej fabryki porcelany. W dwóch salach umieszczono wyroby wytwarzane w fabryce w latach 1744-1917, oraz pochodzące z licznych zachodnioeuropejskich zakładów.

  • Muzeum Historii Religii

Zbiór unikatowych eksponatów liczy ok. 400 000 sztuk. Dotyczą one rożnych religii świata – od starożytności do naszych czasów.

  • Muzeum Artylerii

Założone w 1703 roku znajduje się w budynku starego arsenału. Kolekcja liczy 750 000 eksponatów: rożnego rodzaju broń, sztandary wojskowe, ordery, repliki sprzętu bojowego.

  • Muzeum Arktyki i Antarktydy

Jedyne w świecie muzeum pokazujące przyrodę Arktyki i Antarktydy oraz historię ich odkrywania.

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Kiedy jechać do Włoch? Kiedy jechać do Włoch?
Na takie pytanie można by odpowiedzieć krótko: Włochy są jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych...
Kartagina Kartagina
Kartagina (قرطاج), czyli Nowe Miasto, to starożytne miasto-państwo znajdujące się nieopodal dzisiejszej stolicy...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...

Rosja | Zabudowa z początków XX wieku, Petersburg
Rosja | Zabudowa z początków XX wieku, Petersburg (by doctorger )

 

Przeczytaj również

Ceny w Dubrowniku pójdą w górę?

Z roku na rok coraz więcej turystów odwiedza Dubrownik. Władze miasta postanowiły znaleźć dodatkowe źródła dochodu z turystyki i zadecydowały…

Pałac Potockich

Pałac Potockich we Lwowie został wybudowany w stylu neorenesansowym dla członka jednego z najpotężniejszych rodów XIX-wiecznej Europy. Dzisiaj mieści w…

Klepetan i Malena – chorwackie bociany

Co roku, około połowy marca, Chorwaci zaczynają wypatrywać Klepetana. Przyleci czy nie? Eee, na pewno przyleci, zawsze przecież przylatuje do…

Cypr – raport turystyczny 2014-2015

Cypr z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów. Wyspa zachwyca wspaniałymi zabytkami, ciekawymi atrakcjami, ciepłym morzem i słoneczną…

Kuchnia hiszpańska

Kuchnia hiszpańska, tak jak cały kraj, jest kolorowa i różnorodna. W każdym regionie skosztujemy innych dań, a każde z nich…

Klasztor Kykkos w górach Troodos

Ten piękny i uważany za najwspanialszą budowlę tego typu na Cyprze, XI-wieczny klasztor, leży w górach Troodos, na szczycie góry…

Placówki dyplomatyczne w Portugalii

Polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne w Portugalii posiada swoje placówki w Lizbonie (Ambasada) oraz Albufeira i Porto (Konsulaty Honorowe). Ambasada Portugalii mieści…

Hrywna

Od 1996 roku obowiązującą jednostką monetarną na Ukrainie jest hrywna (UAH). Jej symbol to: ₴. 1 hrywna dzieli się na…