Rosja jest jak matrioszka – z jednej strony zachwyca swym ogromem, z drugiej – warto poznać najdrobniejsze jej skarby i najmniejsze zakątki, jest barwna i urzekająca, a także pełna tajemnic i nieznanych przestrzeni, Rosję poznajemy wciąż na nowo...

Rosja | Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu
Rosja | Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu (by onhiatus )

Rosja jest największym na świecie państwem, zajmującym ponad 17,1 mln km² powierzchni i rozciągającym się na obszarze dwóch kontynentów: Europy i Azji. Kraj ten graniczy z czternastoma państwami: od Norwegii, aż po Koreę Północą, a także z USA – poprzez Cieśninę Beringa.

Klimat

Ze względu na swe rozległe przestrzenie, Rosja jest krajem znacznie zróżnicowanym pod względem klimatycznym. Nie brak tu skrajnych warunków pogodowych: od mroźnych zim, podczas których temperatura spada nawet do -50ºC (Syberia), po ciepłe, łagodne lata (Wybrzeże Morza Czarnego). Pogoda zależy przede wszystkim od regionu, do którego się wybieramy: zdecydowanie najchłodniej jest na północy kraju, najcieplej zaś na południu Niziny Wschodnioeuropejskiej.

Warunki naturalne

Ukształtowanie powierzchni kraju jest równie zróżnicowane, jak jego klimat. Znajdziemy tu zarówno rozległe niziny (np. Wschodnioeuropejską i Zachodniosyberyjską), jak i tereny wyżynne (np. Wyżyna Środkowosyberyjska) oraz liczne pasma górskie w tym: góry Ural –rozdzielające europejską i azjatycką część kraju i Kaukaz – mieszczący najwyższy szczyt Rosji (Elbrus – 5642 m n.p.m.). Nie brak tu także wybrzeży morskich, zarówno tych chłodniejszych np.: Morza Barentsa, Morza Karskiego i Morza Wschodniosyberyjskiego, jak i cieplejszych np.: Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego.

Rosja | Matrioszki – drewniane laleczki wkładane jedna w drugą – symbol Rosji
Rosja | Matrioszki – drewniane laleczki wkładane jedna w drugą – symbol Rosji (by filax )

Ludzie i kultura

Wśród liczącej ponad 140 milionów ludności kraju, najliczniejsi są Rosjanie (80%). Mieszkańcami Rosji są także Tatarzy (4%), Ukraińcy (2%), Czuwasze, Baszkirzy, Białorusini i Niemcy.

Rosjanie są narodem o bardzo bogatej historii i zróżnicowanej kulturze, w której zaznaczają się wpływy słowiańskie, azjatyckie, tatarskie, a także zachodnioeuropejskie. Najlepszym wyrazem wszelkich różnorodności, zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych jest tutejsza kuchnia, z której specjałami najlepiej zapoznać się w gościnnym rosyjskim domu.

Religia

Dominującą religią jest prawosławie, co nie pozostało bez wpływu na wspaniałą architekturę sakralną Rosji. Najpiękniejsze cerkwie, klasztory i sobory odnajdziemy w Sankt Petersburgu, Nowosybirsku, Niżnym Nowogrodzie, Jekaterynburgu, Samarze, Omsku i Kazaniu.

Rosja | Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie
Rosja | Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie (by ushakov )

Moskwa

Pełnię rosyjskiej kultury ujrzymy w Moskwie. Zachwycą nas tu ogromne przestrzenie i potężne budowle, a także niezwykłe, stylizowane stacje metra, pamiętające czasy socrealizmu.

Miejscem o szczególnym znaczeniu jest tutejszy kreml – średniowieczna budowla forteczna o 19 basztach, a zarazem siedziba rosyjskich carów pełna przepysznych pałaców i cerkwi.

Jedną z najpiękniejszych rosyjskich budowli świątynnych jest Cerkiew Wasyla Błogosławionego, która zachwyca swymi kolorami i charakterystycznym kształtem wież przypominających nierozkwitłe pąki kwiatów. Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest także Mauzoleum Lenina.

Cuda przyrody

W Rosji znajduje się wiele miejsc o szczególnym znaczeniu przyrodniczym, nalezą do nich m.in.: rezerwat biosfery Prioksko-Tierrasnyj zamieszkany przez stado żubrów uratowanych przed wyginięciem, Półwysep Kamczatka, na którym znajdują liczne wygasłe i czynne wulkany, Bajkał - najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie, zwane „perłą Syberii” i Karelia – kraina 40 tysięcy jezior.

Na liście UNESCO znajduje się także Mierzeja Kurońska oddzielająca Zalew Kuroński od Bałtyku i wspaniała puszcza Jugid-Wa, w której lasach mieszkają niedźwiedzie, a w niezwykle czystych rzekach żyją łososie.

Miłośnicy trekkingu i nart z pewnością znajdą coś dla siebie w malowniczych, ale wymagających dużego znawstwa górach Ałtaj, a także w kaukaskim kurorcie – Dombaju. Szczególnie pięknym krajobrazem wyróżniają się także niedostępne góry Chibiny na Półwyspie Kolskim – wyprawa w te skaliste szczyty, gdzie nie ma szlaków ani schronisk, jest prawdziwym wyzwaniem i oczywiście niezapomnianą przygodą.

Za jeden z cudów rosyjskiej przyrody uważa się tzw. białe noce, podczas których słońce nie zachodzi w pełni za horyzont i delikatnie rozświetla niebo. Zjawisko to szczególnie malowniczo przedstawia się w Petersburgu.

Zainteresują Cię również

Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Język arabski w Tunezji Język arabski w Tunezji
W Tunezji oficjalnym językiem jest język arabski. Nie jest to jednak klasyczny arabski, od którego język używany w...
Ludność Chorwacji Ludność Chorwacji
Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały...

Rosja | Kreml rostowski (Ростов)
Rosja | Kreml rostowski (Ростов) (by ushakov )

 

Przeczytaj również

Hrywna

Od 1996 roku obowiązującą jednostką monetarną na Ukrainie jest hrywna (UAH). Jej symbol to: ₴. 1 hrywna dzieli się na…

Pałac Pena

Pałac Pena jest jednym z symboli Portugalii. Ta wspaniała budowla położona jest na wzgórzu, niedaleko miasta Sintra.

Kalendarium dziejów Cypru

Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa, jedne z najstarszych na świecie…

Nowy singiel DagaDana

Wszystkich zainteresowanych muzyką folkową informujemy, że pojawił się nowy singiel polsko-ukraińskiego zespołu DagaDana. Singiel „Tęsknię” zapowiada nową płytę DagaDana pt.…

Muzeum Mimara

Muzeum Mimara położone jest na Roosevelt Square w Zagrzebiu. Znajduje się tu około 3700 dzieł sztuki, w tym: obrazy malarstwa…

10 powodów, dla których warto jechać do Chorwacji

Chorwacja to niezwykły kraj, który każdego roku odwiedzają rzesze turystów. Jest to również jedno z ulubionych urlopowych miejsc Polaków. Zróżnicowany…

Placówki dyplomatyczne na Ukrainie

Polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne na Ukrainie mają swoje placówki m. in. w Kijowie, Charkowie, Odessie, Sewastopolu i we Lwowie.

Republika Czeska – kraj dwóch światów

Pierwszego stycznia 2009 roku nasi sąsiedzi wprowadzili ustawę, umożliwiającą legalny zakup i posiadanie określonych ilości narkotyków. W związku z tym…