Rosja jest jak matrioszka – z jednej strony zachwyca swym ogromem, z drugiej – warto poznać najdrobniejsze jej skarby i najmniejsze zakątki, jest barwna i urzekająca, a także pełna tajemnic i nieznanych przestrzeni, Rosję poznajemy wciąż na nowo...

Rosja | Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu

Rosja | Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu (by Sarah Balog na licencji FreeImages)

Rosja jest największym na świecie państwem, zajmującym ponad 17,1 mln km² powierzchni i rozciągającym się na obszarze dwóch kontynentów: Europy i Azji. Kraj ten graniczy z czternastoma państwami: od Norwegii, aż po Koreę Północą, a także z USA – poprzez Cieśninę Beringa.

Klimat

Ze względu na swe rozległe przestrzenie, Rosja jest krajem znacznie zróżnicowanym pod względem klimatycznym. Nie brak tu skrajnych warunków pogodowych: od mroźnych zim, podczas których temperatura spada nawet do -50ºC (Syberia), po ciepłe, łagodne lata (Wybrzeże Morza Czarnego). Pogoda zależy przede wszystkim od regionu, do którego się wybieramy: zdecydowanie najchłodniej jest na północy kraju, najcieplej zaś na południu Niziny Wschodnioeuropejskiej.

Warunki naturalne

Ukształtowanie powierzchni kraju jest równie zróżnicowane, jak jego klimat. Znajdziemy tu zarówno rozległe niziny (np. Wschodnioeuropejską i Zachodniosyberyjską), jak i tereny wyżynne (np. Wyżyna Środkowosyberyjska) oraz liczne pasma górskie w tym: góry Ural –rozdzielające europejską i azjatycką część kraju i Kaukaz – mieszczący najwyższy szczyt Rosji (Elbrus – 5642 m n.p.m.). Nie brak tu także wybrzeży morskich, zarówno tych chłodniejszych np.: Morza Barentsa, Morza Karskiego i Morza Wschodniosyberyjskiego, jak i cieplejszych np.: Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego.

Rosja | Matrioszki – drewniane laleczki wkładane jedna w drugą – symbol Rosji

Rosja | Matrioszki – drewniane laleczki wkładane jedna w drugą – symbol Rosji (by Bo Hansen na licencji FreeImages)

Ludzie i kultura

Wśród liczącej ponad 140 milionów ludności kraju, najliczniejsi są Rosjanie (80%). Mieszkańcami Rosji są także Tatarzy (4%), Ukraińcy (2%), Czuwasze, Baszkirzy, Białorusini i Niemcy.

Rosjanie są narodem o bardzo bogatej historii i zróżnicowanej kulturze, w której zaznaczają się wpływy słowiańskie, azjatyckie, tatarskie, a także zachodnioeuropejskie. Najlepszym wyrazem wszelkich różnorodności, zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych jest tutejsza kuchnia, z której specjałami najlepiej zapoznać się w gościnnym rosyjskim domu.

Religia

Dominującą religią jest prawosławie, co nie pozostało bez wpływu na wspaniałą architekturę sakralną Rosji. Najpiękniejsze cerkwie, klasztory i sobory odnajdziemy w Sankt Petersburgu, Nowosybirsku, Niżnym Nowogrodzie, Jekaterynburgu, Samarze, Omsku i Kazaniu.

Rosja | Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie

Rosja | Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie (by Yaroslav Ushakov na licencji FreeImages)

Moskwa

Pełnię rosyjskiej kultury ujrzymy w Moskwie. Zachwycą nas tu ogromne przestrzenie i potężne budowle, a także niezwykłe, stylizowane stacje metra, pamiętające czasy socrealizmu.

Miejscem o szczególnym znaczeniu jest tutejszy kreml – średniowieczna budowla forteczna o 19 basztach, a zarazem siedziba rosyjskich carów pełna przepysznych pałaców i cerkwi.

Jedną z najpiękniejszych rosyjskich budowli świątynnych jest Cerkiew Wasyla Błogosławionego, która zachwyca swymi kolorami i charakterystycznym kształtem wież przypominających nierozkwitłe pąki kwiatów. Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest także Mauzoleum Lenina.

Cuda przyrody

W Rosji znajduje się wiele miejsc o szczególnym znaczeniu przyrodniczym, nalezą do nich m.in.: rezerwat biosfery Prioksko-Tierrasnyj zamieszkany przez stado żubrów uratowanych przed wyginięciem, Półwysep Kamczatka, na którym znajdują liczne wygasłe i czynne wulkany, Bajkał - najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie, zwane „perłą Syberii” i Karelia – kraina 40 tysięcy jezior.

Na liście UNESCO znajduje się także Mierzeja Kurońska oddzielająca Zalew Kuroński od Bałtyku i wspaniała puszcza Jugid-Wa, w której lasach mieszkają niedźwiedzie, a w niezwykle czystych rzekach żyją łososie.

Miłośnicy trekkingu i nart z pewnością znajdą coś dla siebie w malowniczych, ale wymagających dużego znawstwa górach Ałtaj, a także w kaukaskim kurorcie – Dombaju. Szczególnie pięknym krajobrazem wyróżniają się także niedostępne góry Chibiny na Półwyspie Kolskim – wyprawa w te skaliste szczyty, gdzie nie ma szlaków ani schronisk, jest prawdziwym wyzwaniem i oczywiście niezapomnianą przygodą.

Za jeden z cudów rosyjskiej przyrody uważa się tzw. białe noce, podczas których słońce nie zachodzi w pełni za horyzont i delikatnie rozświetla niebo. Zjawisko to szczególnie malowniczo przedstawia się w Petersburgu.

Rosja | Kreml rostowski (Ростов)

Rosja | Kreml rostowski (Ростов) (Yaroslav Ushakov na licencji FreeImages)

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na...
Jacy są mieszkańcy Cypru? Jacy są mieszkańcy Cypru?
Cypryjczycy są bardzo dumni ze swego kulturowego dziedzictwa, którego początki sięgają ponad 9000 lat wstecz...