Rosja jest jak matrioszka – z jednej strony zachwyca swym ogromem, z drugiej – warto poznać najdrobniejsze jej skarby i najmniejsze zakątki, jest barwna i urzekająca, a także pełna tajemnic i nieznanych przestrzeni, Rosję poznajemy wciąż na nowo...

Rosja | Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu

Rosja | Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu (by Sarah Balog na licencji FreeImages)

Rosja jest największym na świecie państwem, zajmującym ponad 17,1 mln km² powierzchni i rozciągającym się na obszarze dwóch kontynentów: Europy i Azji. Kraj ten graniczy z czternastoma państwami: od Norwegii, aż po Koreę Północą, a także z USA – poprzez Cieśninę Beringa.

Klimat

Ze względu na swe rozległe przestrzenie, Rosja jest krajem znacznie zróżnicowanym pod względem klimatycznym. Nie brak tu skrajnych warunków pogodowych: od mroźnych zim, podczas których temperatura spada nawet do -50ºC (Syberia), po ciepłe, łagodne lata (Wybrzeże Morza Czarnego). Pogoda zależy przede wszystkim od regionu, do którego się wybieramy: zdecydowanie najchłodniej jest na północy kraju, najcieplej zaś na południu Niziny Wschodnioeuropejskiej.

Warunki naturalne

Ukształtowanie powierzchni kraju jest równie zróżnicowane, jak jego klimat. Znajdziemy tu zarówno rozległe niziny (np. Wschodnioeuropejską i Zachodniosyberyjską), jak i tereny wyżynne (np. Wyżyna Środkowosyberyjska) oraz liczne pasma górskie w tym: góry Ural –rozdzielające europejską i azjatycką część kraju i Kaukaz – mieszczący najwyższy szczyt Rosji (Elbrus – 5642 m n.p.m.). Nie brak tu także wybrzeży morskich, zarówno tych chłodniejszych np.: Morza Barentsa, Morza Karskiego i Morza Wschodniosyberyjskiego, jak i cieplejszych np.: Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego.

Rosja | Matrioszki – drewniane laleczki wkładane jedna w drugą – symbol Rosji

Rosja | Matrioszki – drewniane laleczki wkładane jedna w drugą – symbol Rosji (by Bo Hansen na licencji FreeImages)

Ludzie i kultura

Wśród liczącej ponad 140 milionów ludności kraju, najliczniejsi są Rosjanie (80%). Mieszkańcami Rosji są także Tatarzy (4%), Ukraińcy (2%), Czuwasze, Baszkirzy, Białorusini i Niemcy.

Rosjanie są narodem o bardzo bogatej historii i zróżnicowanej kulturze, w której zaznaczają się wpływy słowiańskie, azjatyckie, tatarskie, a także zachodnioeuropejskie. Najlepszym wyrazem wszelkich różnorodności, zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych jest tutejsza kuchnia, z której specjałami najlepiej zapoznać się w gościnnym rosyjskim domu.

Religia

Dominującą religią jest prawosławie, co nie pozostało bez wpływu na wspaniałą architekturę sakralną Rosji. Najpiękniejsze cerkwie, klasztory i sobory odnajdziemy w Sankt Petersburgu, Nowosybirsku, Niżnym Nowogrodzie, Jekaterynburgu, Samarze, Omsku i Kazaniu.

Rosja | Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie

Rosja | Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie (by Yaroslav Ushakov na licencji FreeImages)

Moskwa

Pełnię rosyjskiej kultury ujrzymy w Moskwie. Zachwycą nas tu ogromne przestrzenie i potężne budowle, a także niezwykłe, stylizowane stacje metra, pamiętające czasy socrealizmu.

Miejscem o szczególnym znaczeniu jest tutejszy kreml – średniowieczna budowla forteczna o 19 basztach, a zarazem siedziba rosyjskich carów pełna przepysznych pałaców i cerkwi.

Jedną z najpiękniejszych rosyjskich budowli świątynnych jest Cerkiew Wasyla Błogosławionego, która zachwyca swymi kolorami i charakterystycznym kształtem wież przypominających nierozkwitłe pąki kwiatów. Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest także Mauzoleum Lenina.

Cuda przyrody

W Rosji znajduje się wiele miejsc o szczególnym znaczeniu przyrodniczym, nalezą do nich m.in.: rezerwat biosfery Prioksko-Tierrasnyj zamieszkany przez stado żubrów uratowanych przed wyginięciem, Półwysep Kamczatka, na którym znajdują liczne wygasłe i czynne wulkany, Bajkał - najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie, zwane „perłą Syberii” i Karelia – kraina 40 tysięcy jezior.

Na liście UNESCO znajduje się także Mierzeja Kurońska oddzielająca Zalew Kuroński od Bałtyku i wspaniała puszcza Jugid-Wa, w której lasach mieszkają niedźwiedzie, a w niezwykle czystych rzekach żyją łososie.

Miłośnicy trekkingu i nart z pewnością znajdą coś dla siebie w malowniczych, ale wymagających dużego znawstwa górach Ałtaj, a także w kaukaskim kurorcie – Dombaju. Szczególnie pięknym krajobrazem wyróżniają się także niedostępne góry Chibiny na Półwyspie Kolskim – wyprawa w te skaliste szczyty, gdzie nie ma szlaków ani schronisk, jest prawdziwym wyzwaniem i oczywiście niezapomnianą przygodą.

Za jeden z cudów rosyjskiej przyrody uważa się tzw. białe noce, podczas których słońce nie zachodzi w pełni za horyzont i delikatnie rozświetla niebo. Zjawisko to szczególnie malowniczo przedstawia się w Petersburgu.

Rosja | Kreml rostowski (Ростов)

Rosja | Kreml rostowski (Ростов) (Yaroslav Ushakov na licencji FreeImages)

Zainteresują Cię również

Vasco da Gama – portugalski żeglarz i odkrywca Vasco da Gama – portugalski żeglarz i odkrywca
Myśląc o znanych Portugalczykach, często jako pierwszy przychodzi nam do głowy Vasco da Gama – żeglarz i podróżnik...
Mniejszości narodowe na Ukrainie Mniejszości narodowe na Ukrainie
Według najnowszych badań Ukraina plasuje się w czołówce państw europejskich pod względem liczebności mniejszości...
Atatürk i kemalizm. Przemiany społeczne w Turcji Atatürk i kemalizm. Przemiany społeczne w Turcji
Mustafa Kemal Atatürk jest postacią, z którą zetkniemy się w Turcji niemal na każdym kroku. Przywódca ruchu...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...