Rubel jest bardzo starą walutą, której historia sięga średniowiecza. Współcześnie używane ruble zostały wprowadzone do obiegu w 1998 r.

Rubel rosyjski jest używany w Rosji, a także na terenach Abchazji i Osetii Południowej. Jeden rubel jest równy stu kopiejkom.

Rubel rosyjski
Rosja | Rubel rosyjski (by theredproject )

Waluta z brodą

Już w XIII wieku rubel był znany jako jednostka płatnicza w Nowogrodzie Wielkim. Miał postać srebrnej sztabki. Monety rublowe zaczęto bić dużo później, a jako stała waluta rosyjska rubel zaistniał w 1704 r., za panowania cara Piotra Wielkiego. W 1710 r. został podzielony na mniejsze jednostki – kopiejki. Rubel ten przetrwał do czasów Rosji Radzieckiej. W 1922 r. wprowadzono rubel radziecki. W czasach ZSRR kilkakrotnie przeprowadzono jego denominację. Po upadku ZSRR rubel pozostał walutą obowiązującą na terenie Federacji Rosyjskiej. W 1993 r. wydrukowano nową serię banknotów. W 1998 r. przeprowadzono denominację rubla i puszczono w obieg banknoty i monety, które funkcjonują obecnie.

Aż do 2006 r. kurs rubla był ustalany odgórnie przez Centralny Bank Rosji. Obecnie kurs ustala rynek.

Ruble i kopiejki

Będące aktualnie w obiegu nominały rosyjskich banknotów to: 5 rubli (banknot rzadki, już nie drukowany, zastąpiony monetą, ale wciąż akceptowany jako środek płatniczy), 10 rubli (legalny środek płatniczy, choć nie drukowany od 2010 r., zastąpiony monetą), 50 rubli, 100 rubli, 500 rubli, 1000 rubli oraz 5000 rubli. Na awersach i rewersach banknotów umieszczono przedstawienia słynnych budowli i pomników rosyjskich. Rewersy powiązane są tematycznie z awersami, np. banknot 1000-rublowy ma na awersie pomnik Jarosława Mądrego, a na rewersie cerkiew Jana Chrzciciela w mieście Jarosław.

Rubel rosyjski
Rosja | Jeden rubel jest równy stu kopiejkom (by markusram )

Monety będące obecnie w obiegu to: 1 kopiejka, 5 kopiejek, 10 kopiejek, 50 kopiejek, 1 rubel, 2 ruble, 5 rubli i 10 rubli. Na awersach monety mają wybity tylko nominał. Na rewersach znajduje się rok wybicia i nazwa banku narodowego oraz: na kopiejkach wizerunek św. Jerzego, a na rublach dwugłowy orzeł.

Najdrobniejsze monety – 1 i 5 kopiejek – są bardzo rzadko używane ze względu na niską wartość. Czasem nie są wręcz przyjmowane w sklepach.

Coraz więcej zabezpieczeń

Banknoty rublowe są zabezpieczone na różne sposoby, a modyfikacje z 2001, 2004 i 2010 r. wprowadziły dodatkowe zabezpieczenia. Do zabezpieczeń należą m.in.: znaki wodne (po lewej stronie awersu znak ma formę nominału, a po prawej – obrazka), wtopiony w banknot metalowy pasek zabezpieczający, kolorowe włókna widoczne w ultrafiolecie, użycie tzw. efektu Kippa (czyli obrazka widocznego tylko pod pewnym kątem), czy też druk wypukły wyczuwalny na nazwie banku oraz na znaczku umożliwiającym rozpoznanie nominału przez osoby niewidome. W 2004 r. dodatkowo wprowadzono do zabezpieczeń m.in. prążki moiré. W druku nominałów od 100 rubli wzwyż stosuje się ponadto mikroperforację, a od 500 rubli wzwyż – elementy drukowane tuszem zmieniającym kolor w zależności od kąta padania światła.

Jaką walutę zabrać do Rosji?

W Polsce można znaleźć kantory, w których wymienimy złotówki na ruble, jeśli jednak kurs będzie niekorzystny, możemy zaopatrzyć się w dolary lub euro i te waluty wymienić już na miejscu na walutę lokalną.

W Rosji może być trudno korzystnie wymienić złotówki na ruble.

Zainteresują Cię również

Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria
Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Pamiątki ze Szwecji Pamiątki ze Szwecji
Wracając ze Szwecji, oprócz zdjęć i wspaniałych wspomnień warto przywieźć ze sobą jakieś pamiątki. Co zatem warto...
Celtia Celtia
Celtia (سلتيا) to nazwa tunezyjskiej marki piwa, które produkowane jest od 1925 roku. Obecnie jest to jeden z...

Zabierając dolary dopilnujmy, aby w nasze ręce dostały się banknoty wydane po 1997 roku – te starsze mogą nie zostać w Rosji przyjęte.

 

Przeczytaj również

Pałac Potockich

Pałac Potockich we Lwowie został wybudowany w stylu neorenesansowym dla członka jednego z najpotężniejszych rodów XIX-wiecznej Europy. Dzisiaj mieści w…

Pamiątki z Holandii

Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć warto przywieźć…

Noclegi w Charkowie

Położony we wschodniej Ukrainie Charków jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu i drugim co do wielkości miastem kraju. Choć Charków może…

Pamiątki z Wilna

Z każdej zagranicznej wycieczki warto przywieźć bliskim coś na pamiątkę. Mogą to być drobiazgi, ale taki drobny gest jest zawsze…

Oceanarium w Lizbonie

Oceanarium w Lizbonie jest największym obiektem tego typu w Europie. Żyje tu blisko 25 tysięcy morskich stworzeń z całego świata.

Najważniejsze święta religijne na Cyprze

Gdybyśmy mieli okazję wziąć udział we wszystkich świątecznych uroczystościach odbywających się na Cyprze, z pewnością podzielibyśmy pogląd, iż jest to…

Oktoberfest nie tylko w Niemczech

W dniach 13-14 października 2012 r. w Kamieńcu Podolskim odbędzie się wielki festiwal piwa, rozrywki i dobrego nastroju, a jego…

Dzierżprom

Budynek Dzierżpromu czy też Gospromu (ukr. Держпром; ang. Derzhprom) to najbardziej znana konstrukcja z czasów radzieckich znajdująca się w Charkowie.