Budową tej twierdzy w 1708 r. Piotr Wielki zainaugurował początek Sankt Petersburga. Pierwotnie Twierdza Pietropawłowska miała służyć do obrony przed najazdem szwedzkim – uzbrojono ją w tym celu w aż 300 dział, jak się okazało – niepotrzebnie.
Piotr bowiem pobił Szwedów jeszcze przed ukończeniem budowy...
Rosja - Petersburg | Twierdza Pietropawłowska (2008 08 09 - 0459 - St Petersburg - Peter and Paul Fortress by thisisbossi na licencji CC BY-SA 2.0)
Więzienie polityczne
Twierdza służyła więc nie tyle celom obronnym, co politycznym – od 1720 do 1917 była siedzibą miejskiego garnizonu i więzieniem, najpierw dla oskarżonego o spisek samego syna cara, Aleksego (zmarł przez tortury), a potem m.in. dla Dostojewskiego, Lwa Trockiego, Maksima Gorkiego, skazanego na śmierć starszego brata Lenina – Aleksandra Uljanowa, a także Polaków: Tadeusza Kościuszki i Juliana U. Niemcewicza.
Przez cały czas funkcjonowania twierdzy jako więzienia, przetrzymywano tu i torturowano olbrzymią ilość więźniów politycznych.
Brama Śmierci
Skazani na śmierć więźniowie wyprowadzani byli przez Newską Bramę (południowa ściana twierdzy), nazywaną też „bramą śmierci”. Stąd byli ładowani do łodzi i przenoszeni do twierdzy szlisselburskiej. Brama ta, zbudowana w latach 1784-1787, surowa architektonicznie, szara w kolorze, zwieńczona jest frontonem z motywem kotwicy.
Bastion Trubiecki
Głównym więzieniem był bastion Trubiecki, w południowo-zachodnim narożniku twierdzy. Udało się ją w większości odrestaurować, dzięki czemu jest udostępniona zwiedzającym. Można oglądać tu zdjęcia z epoki oraz więzienne ubrania, a także 69 jednoosobowych cel.
Pietropawłowka
Pietropawłowka góruje nad miastem, choć oglądana ze strony rzeki Newy nie robi wrażenia potężnej. Dopiero gdy się do niej zbliży, widać, że zajmuje całą wyspę.
Budowla ta jest sześcioboczna: ma sześć bastionów wysuniętych w rogach, które są połączone z murami (zewnętrzny mur ma 12,5 metra, a wewnętrzny około 1,5 metra). Wchodzi się tu renesansową Bramą Iwana, prowadzącą do głównej barkowej Bramy Piotrowskiej.
Rosja - Petersburg | Pietropawłowka góruje nad miastem (2008 08 09 - 0462 - St Petersburg - Peter and Paul Fortress by thisisbossi na licencji CC BY-SA 2.0)
Zabudowa twierdzy
W obrębie murów znajduje się barokowy sobór Pietropawłowski, wybudowany zgodnie z projektem szwajcarskiego architekta Domenica Trezziniego. Zwieńczony jest wysoką na 122 metry, pozłacaną, iskrzącą się w słońcu iglicą, zakończoną posągiem anioła dzierżącego w ręku krzyż. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na drewniany, złocony ikonostas oraz groby carów, a także na niesamowity przepych – wiszą tu liczne olbrzymie żyrandole, a kolumny z imitacji różowego i zielonkawego marmuru dominują w przestrzeni.
Na terenie twierdzy można też zwiedzić ceglany Dom Komendanta z XVIII wieku, niegdyś siedzibę komendanta i sąd jednocześnie. Teraz stanowi ona muzeum, podobnie jak Dom Inżynieryjny, gdzie organizowane są czasowe wystawy tematyczne i prezentowany jest zbiór przedmiotów z okresu przedrewolucyjnego, na przykład maski balowe, modele łodzi, stroje dworskie.
Na zewnętrznym umocnieniu twierdzy znajduje się Muzeum Artylerii, gdzie podziwiać można ponad 600 pojazdów wojskowych, w tym czołgi, a także mundury, sztandary i broń (nawet jeszcze z okresu średniowiecza).
Atrakcją dla turystów jest wystrzał armatni z bastionu Naryszkina, codziennie o godzinie 12.00.
Zainteresują Cię również





