Do największych atrakcji turystycznych Bukaresztu należy Pałac Parlamentu (Palatul Parlamentului). Jest to jedna z największych budowli w Europie, która niezwykle efektownie prezentuje się na tle rumuńskiej stolicy.

Rumunia - Bukareszt | Palatul Parlamentului
Rumunia - Bukareszt | Palatul Parlamentului (by Gaspar Serrano)

Gmach wybudowany został na polecenie Nicolae Ceauşescu, który w latach 80. XX wieku był przywódcą Rumunii. Na jego życzenie zespół aż 700 architektów i 20 tysięcy robotników pracujących na trzy zmiany, zarówno w dzień, jak i w nocy, wzniósł przywódcy swoisty pomnik.

Budowę pałacu rozpoczęto w 1984 roku, ale kiedy wybuchła rewolucja w 1989 roku i wraz z nią upadł reżim Ceauşescu, budowy zaniechano. Wówczas zasadnicza część obiektu była już gotowa, choć należy zaznaczyć, iż budowa pałacu trwa do dziś.

Koszt wzniesienia pałacu szacuje się na ponad miliard dolarów. Ten monumentalny obiekt wyposażony jest w steki żyrandoli, zaś 90 metrów pod ziemią umiejscowiono schron na wypadek wojny bądź też innego zagrożenia z zewnątrz. W jego wnętrzu znajduje się wiele osobliwości, do których zaliczyć należy ważący kilkanaście ton dywan oraz salę o ścianach obitych jedwabiem.

Gmach pałacu ma ponad 360 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, a kubatura wynosi 2,5 mln m3. Budynek liczy sobie 12 kondygnacji i aż 1100 pomieszczeń. Jest co najmniej trzykrotnie większy od francuskiego Wersalu, a swą wielkością niemalże dorównuje amerykańskiemu Pentagonowi.

Rumunia | Pamiątka reżimu Nicolae Ceauşescu
Rumunia | Pamiątka reżimu Nicolae Ceauşescu (by hanspoldoja)

Realizacja obiektu pociągnęła za sobą konieczność zrównania z ziemią kilkunastu cerkwi, trzech klasztorów oraz setek wspaniałych, zabytkowych kamienic.

W czasach panowania Nicolae Ceauşescu budynek nazwany został Pałacem Ludu, jednakże w czasie rewolucji z 1989 roku nadano mu współczesne miano, z racji tego, iż w tym właśnie miejscu zebrał się pierwszy wolny parlament.

Na wschód od Pałacu Parlamentu rozpościera się Bulevardul Unirii, który w planach przywódcy Rumunii miał dorównywać paryskim Polom Elizejskim. Jest to szeroka arteria, licząca sobie ponad 3 km długości i przecinająca ogromną Piaţa Unirii, która została wytyczona po doszczętnym zniszczeniu dużej części starówki. Ogromne wrażenie na turystach robi fontanna znajdująca się pośrodku ronda.

Lokalizacja:

Pałac Parlamentu położony jest na południowy zachód od centrum miasta i na zachód od Piaţa Unirii.

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na...
Historia Chin Historia Chin
Mówiąc o historii Chin należy brać pod uwagę obszar kulturowy i językowy, a nie tylko obecnie istniejąca Chińską...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...