Rumunia jest jednym z najbardziej tajemniczych krajów południowo-wschodniej Europy. To właśnie tu, w pierścieniu górskich szczytów, znajduje się jedna z najbardziej mrocznych krain, osławiona w literaturze i filmie, siedziba wampirzego rodu – Transylwania...
Rumunia | Zamek w Branie (by Bogdan Lungu na licencji FreeImages)
Położenie i warunki naturalne
Państwo to graniczy z Bułgarią, Ukrainą, Węgrami, Serbią i Mołdawią, a od południowego wschodu oblewają je wody Morza Czarnego. Południowa granica Rumunii biegnie wzdłuż Dunaju, który właśnie na terenie tego państwa kończy swój bieg.
W miejscu, gdzie ta jedna z najdłuższych i najważniejszych rzek Europy wpada do Morza Czarnego, powstała przepiękna kraina zwana Deltą Dunaju. Miejsce to jest Światowym Rezerwatem Biosfery.
W rumuńskim krajobrazie dominują tereny górskie – Karpaty, które są nietypowo i niezwykle malowniczo położone w centralnej części kraju.
Najwyższym szczytem Rumunii jest Moldoveanu mierzący 2544 m n.p.m., położony w paśmie Karpat Południowych.
We wnętrzu pierścienia górskich szczytów, znajduje się Wyżyna Siedmiogrodzka, zwana także Transylwanią – krainą niezwykle tajemniczą, znaną z licznych opowieści o wampirach. Na południu kraju Karpaty stopniowo tworzą łagodne wzgórza, przechodząc w Równinę Bărăgan.
Rumunia | Delta Dunaju (Pelecanus onocrotalus Danube Delta Romania by Adi Daniel Antone na licencji CC BY 2.0)
Klimat
Rumunia leży w strefie klimatu umiarkowanego. Chłodne i pochmurne zimy wynagradza tutejsze słoneczne lato. Najpiękniejsza pogoda trwa od czerwca do października, optymalny termin wyjazdu do Rumunii należy jednak ustalić w zależności od interesujących nas atrakcji (Narty? Zwiedzanie?) i regionu, który pragniemy odwiedzić.
Ludzie i kultura
Państwo o powierzchni 237,5 tys. km² liczy ponad 22 miliony mieszkańców. Językiem urzędowym kraju jest rumuński, wiele osób posługuje się tu także węgierskim.
Większość Rumunów wyznaje prawosławie, protestanci i katolicy stanowią nieliczny procent.
Rumunia jest państwem o bardzo bogatej historii i ciekawej, oryginalnej kulturze. W chwili obecnej państwo to dzieli się na 41 okręgów oraz jedno miasto wydzielone – Bukareszt. Do krain historycznych Rumunii należą: Wołoszczyzna, Mołdawia, Dobrudża, Banat i Siedmiogród. Od 2004 roku Rumunia stała się członkiem NATO, zaś w 2007 roku razem z Bułgarią wstąpiła do Unii Europejskiej.
Rumuni są narodem bardzo przyjaznym, otwartym i gościnnym. Życzliwość tutejszych mieszkańców, ich mentalność i zwyczaje najlepiej poznamy przy wspólnym posiłku. Specjały rumuńskiej kuchni, zarówno te bardziej, jak i te mniej znane z pewnością nas nie zawiodą.
Rumunia | Pałac Peleş (by Cris Matei na licencji FreeImages)
Zabytki
Rumunia staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, niemniej jednak wciąż pozostaje niezwykle tajemniczą i egzotyczną krainą.
Wiele zabytków kraju znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Spędzając urlop w tym niezwykłym kraju nie można ominąć miejsc kilku szczególnie pięknych i wartościowych miejsc. Należą do nich przede wszystkim malowane zespoły klasztorne Bukowiny, które poza religijnymi, pełniły także funkcje obronne. Miejscem o szczególnej wartości sentymentalnej dla Polaków, z pewnością będą polskie wsie Bukowiny. Po dziś dzień żyją w nich potomkowie naszych rodaków, którzy posługują się archaiczną polszczyzną. Ludność polskiego pochodzenia osiedliła się w tych regionach pod koniec XVIII wieku.
W większości programów wycieczek do Rumunii znajduje się Bran – miasto mogące poszczycić się malowniczo położonym, średniowiecznym zamkiem. To właśnie tu, jak głosi legenda, znajdowała się siedziba rodowa Włada Palownika – sławnego hrabiego Draculi.
Rumunia | Nadczarnomorski kurort Mamaja (Mamaia pontoon bridge by Mihai Bojin na licencji CC BY 2.0)
Niezwykłym urokiem poszczycić się może także stolica kraju – Bukareszt, Braszów, Jassy, Konstanca i średniowieczna Sighişoara z przepiękną wieżą zegarową i domem demonicznego hrabiego.
Za miasteczka o niezwykłym klimacie uważane są także Sybin i Sapanta. Do tutejszych atrakcji należą oczywiście liczne muzea i parki narodowe. Ruiny zamku Poienari w Karpatach, uważane są za prawdziwą siedzibę Draculi, jednakże zwiedzając Rumunię sami najlepiej ocenimy, która z domniemanych siedzib hrabiego najbardziej odpowiada naszym wyobrażeniom.
Zainteresują Cię również





