Rumunia jest jednym z najbardziej tajemniczych krajów południowo-wschodniej Europy. To właśnie tu, w pierścieniu górskich szczytów, znajduje się jedna z najbardziej mrocznych krain, osławiona w literaturze i filmie, siedziba wampirzego rodu – Transylwania...

Rumunia | Zamek w Branie
Rumunia | Zamek w Branie (by Bogdan Lungu )

Położenie i warunki naturalne

Państwo to graniczy z Bułgarią, Ukrainą, Węgrami, Serbią i Mołdawią, a od południowego wschodu oblewają je wody Morza Czarnego. Południowa granica Rumunii biegnie wzdłuż Dunaju, który właśnie na terenie tego państwa kończy swój bieg.

W miejscu, gdzie ta jedna z najdłuższych i najważniejszych rzek Europy wpada do Morza Czarnego, powstała przepiękna kraina zwana Deltą Dunaju. Miejsce to jest Światowym Rezerwatem Biosfery.

W rumuńskim krajobrazie dominują tereny górskie – Karpaty, które są nietypowo i niezwykle malowniczo położone w centralnej części kraju.

Najwyższym szczytem Rumunii jest Moldoveanu mierzący 2544 m n.p.m., położony w paśmie Karpat Południowych.

We wnętrzu pierścienia górskich szczytów, znajduje się Wyżyna Siedmiogrodzka, zwana także Transylwanią – krainą niezwykle tajemniczą, znaną z licznych opowieści o wampirach. Na południu kraju Karpaty stopniowo tworzą łagodne wzgórza, przechodząc w Równinę Bărăgan.

Rumunia | Delta Dunaju
Rumunia | Delta Dunaju (by happyhangaround )

Klimat

Rumunia leży w strefie klimatu umiarkowanego. Chłodne i pochmurne zimy wynagradza tutejsze słoneczne lato. Najpiękniejsza pogoda trwa od czerwca do października, optymalny termin wyjazdu do Rumunii należy jednak ustalić w zależności od interesujących nas atrakcji (Narty? Zwiedzanie?) i regionu, który pragniemy odwiedzić.

Ludzie i kultura

Państwo o powierzchni 237,5 tys. km² liczy ponad 22 miliony mieszkańców. Językiem urzędowym kraju jest rumuński, wiele osób posługuje się tu także węgierskim.

Większość Rumunów wyznaje prawosławie, protestanci i katolicy stanowią nieliczny procent.

Rumunia jest państwem o bardzo bogatej historii i ciekawej, oryginalnej kulturze. W chwili obecnej państwo to dzieli się na 41 okręgów oraz jedno miasto wydzielone – Bukareszt. Do krain historycznych Rumunii należą: Wołoszczyzna, Mołdawia, Dobrudża, Banat i Siedmiogród. Od 2004 roku Rumunia stała się członkiem NATO, zaś w 2007 roku razem z Bułgarią wstąpiła do Unii Europejskiej.

Rumuni są narodem bardzo przyjaznym, otwartym i gościnnym. Życzliwość tutejszych mieszkańców, ich mentalność i zwyczaje najlepiej poznamy przy wspólnym posiłku. Specjały rumuńskiej kuchni, zarówno te bardziej, jak i te mniej znane z pewnością nas nie zawiodą.

Rumunia | Pałac Peleş
Rumunia | Pałac Peleş (by Cris Matei )

Zabytki

Rumunia staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, niemniej jednak wciąż pozostaje niezwykle tajemniczą i egzotyczną krainą.

Wiele zabytków kraju znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Spędzając urlop w tym niezwykłym kraju nie można ominąć miejsc kilku szczególnie pięknych i wartościowych miejsc. Należą do nich przede wszystkim malowane zespoły klasztorne Bukowiny, które poza religijnymi, pełniły także funkcje obronne. Miejscem o szczególnej wartości sentymentalnej dla Polaków, z pewnością będą polskie wsie Bukowiny. Po dziś dzień żyją w nich potomkowie naszych rodaków, którzy posługują się archaiczną polszczyzną. Ludność polskiego pochodzenia osiedliła się w tych regionach pod koniec XVIII wieku.

W większości programów wycieczek do Rumunii znajduje się Bran – miasto mogące poszczycić się malowniczo położonym, średniowiecznym zamkiem. To właśnie tu, jak głosi legenda, znajdowała się siedziba rodowa Włada Palownika – sławnego hrabiego Draculi.

Rumunia | Nadczarnomorski kurort Mamaja
Rumunia | Nadczarnomorski kurort Mamaja (by mihaibojin )

Niezwykłym urokiem poszczycić się może także stolica kraju – Bukareszt, Braszów, Jassy, Konstanca i średniowieczna Sighişoara z przepiękną wieżą zegarową i domem demonicznego hrabiego.

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Geografia Portugalii Geografia Portugalii
Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...

Za miasteczka o niezwykłym klimacie uważane są także Sybin i Sapanta. Do tutejszych atrakcji należą oczywiście liczne muzea i parki narodowe. Ruiny zamku Poienari w Karpatach, uważane są za prawdziwą siedzibę Draculi, jednakże zwiedzając Rumunię sami najlepiej ocenimy, która z domniemanych siedzib hrabiego najbardziej odpowiada naszym wyobrażeniom.

 

Przeczytaj również

Ceny w Rosji w 2013 roku

Ceny żywności są w Rosji wyższe niż u nas, natomiast bardzo tanie są papierosy, zaledwie 40-60 rubli (ok. 4-5 złotych)…

Wielkanoc na Ukrainie

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego regionu są obecnie na etapie odradzania się,…

Jacy są mieszkańcy Cypru?

Cypryjczycy są bardzo dumni ze swego kulturowego dziedzictwa, którego początki sięgają ponad 9000 lat wstecz.

Rijeka – nie tylko karnawały!

Czy wasz urlop w Chorwacji wypada akurat w czasie karnawału? W takim razie absolutnie nie możecie ominąć Rijeki. Dlaczego? Ponieważ…

Cerkiew św. Łazarza w Larnace

Dla wielu turystów ich urlop na Cyprze zaczyna się w Larnace. Samoloty większości linii lotniczych lądują właśnie na tutejszym międzynarodowy…

Autostrady w Chorwacji

W Chorwacji przejazdy autostradami i i drogami szybkiego ruchu są płatne i zależą od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Opłaty…

Dwujęzyczna Ukraina

Na początku lipca, wbrew sprzeciwom, Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę językową umożliwiającą wprowadzenie języka rosyjskiego w niektórych regionach Ukrainy.

Park Narodów (Parque das Nações) w Lizbonie

Po zamknięciu Światowej Wystawy Expo w 1998 roku, nowo powstały teren wraz z jego zabudowaniami przekształcony został w nowoczesną strefę…