Konstanca jest najważniejszym portem morskim w Rumunii, położonym nad Morzem Czarnym. Malownicza lokalizacja miasta sprawia, że jest ono chętnie odwiedzane przez turystów z różnych zakątków świata.
Rumunia | Cathedral of Saints Peter and Paul (Constanța by Andrzej Wójtowicz na licencji CC BY-SA 2.0)
W Konstancy warto zobaczyć przede wszystkim zabytkową starówkę. Jest ona położona niedaleko Placu Owidiusza, z którego właściwie wychodzi się na promenadę starego miasta.
Nieopodal starówki położony jest meczet Mahmudiye Camii (Meczet Mahmuda), który nazywany jest także Dużym Meczetem (Moscheea Mare). Jest to typowy przykład architektury marokańskiej. Do meczetu przylega wysoki na 50 metrów minaret. Meczet powstał w 1910 roku na miejscu starszej świątyni. Niewielki dziedziniec meczetu otoczony jest arkadami wspierającymi się na kolumnach z koryncko-jońskimi kapitelami.
Do meczetu mogą wchodzić turyści, choć powinni zachowywać oni zwyczaje panujące w tego typu miejscach. Wchodząc do meczetu należy zdjąć obuwie, zakryć kolana i ramiona, a w przypadku kobiet – także włosy.
Portal wiodący do wnętrza meczetu wykonany został z czarnego marmuru w styl osmańskich domów modlitewnych. Czarny marmur sprawia niesamowite wrażenie. Centralną salę meczetu wieńczy ogromna kopuła, którą wykonano z żelbetu. Z tego tworzywa zbudowany jest także sam minaret. Ściany Meczetu Mahmuda wraz ze skromną niszą modlitewną – mihrab i amboną-kazalnicą – mimber, ozdobione zostały charakterystycznymi dla tureckich budowli tego typu żółtymi, niebieskimi, czerwonymi, zielonymi arabeskami.
Rumunia | Widok z minaretu meczetu w Konstancy (The Crescent and the Black Sea, view from a minaret in Constanta by Gabriel na licencji CC BY 2.0)
Z minaretu rozciąga się przepiękna panorama na morze, port, starówkę i niekończące się blokowiska.
U wylotu starówki znajduje się prawosławna katedra św. Piotra i Pawła (Catedrala Sf. Apostoli Petru şi Pavel), pochodząca z drugiej połowy XIX wieku. Jej elewacja ozdobiona jest żółto-szarymi pasami. W pobliżu katedry znajdują się fundamenty domów z późnych czasów starożytnych.
Zainteresują Cię również





