Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym Hrabią Draculą.
Pierwowzorem tej tajemniczej postaci był Wład Palownik – XV-wieczny władca Transylwanii, Wołoszczyzny i Mołdawii.
Rumunia | Bajeczny zamek w Branie – czy tu mieszkał Drakula? (Transylvania - Bran - Draculas Castle - 05 by Kyle Taylor na licencji CC BY 2.0)
Mroczny Hrabia
„Palownik” nie jest przydomkiem przypadkowym – otóż srogi władca słynął ponoć z wbijania swoich przeciwników na pal.
„Zamek Hrabiego Draculi” to pojęcie nader często używane w przewodnikach po Rumunii. Nie jest ono jednak do końca jednoznaczne. Postać hrabiego-wampira jest bardzo chwytliwa turystycznie i wiele rumuńskich miejscowości z zapałem poświadcza jego niegdysiejszą obecność w danej okolicy.
Zamek Bran
Za najpopularniejszy zamek Draculi uchodzi średniowieczna budowla w Branie. Miejscowość Bran położona jest w odległości około 30 km na południowy-zachód od Braszowa.
Zamek został wzniesiony w XIV wieku, a władali nim królowie węgierscy. Budowla, choć bardzo efektowna, nigdy nie była zamieszkana przez słynnego Włada!
Rumunia | Pamiątki z Bran (Dracula Castle in Bran, Romania by Emmanuel DYAN na licencji CC BY 2.0)
Skąd więc ta pomyłka? Zamek w Branie prawdopodobnie najbardziej odpowiada książkowemu opisowi monumentalnego domostwa Draculi.
Jest efektownie położony, niezwykle tajemniczy, złowrogi i romantyczny – doskonale pasuje do postaci mrocznego hrabiego. Budowla jest bardzo dobrze zachowana, dzięki czemu bardziej przyciąga turystów niż chociażby Zamek Poenari.
Rumunia (Bran) | Niestety sława zamku opiera się prawdopodobnie na fałszywej legendzie (Bran Castle as seen from the south side by Horia Varlan na licencji CC BY 2.0)
Ruiny Poenari
Jak wskazuje nagłówek, Zamek Poenari (Cetatea Poenari) to głównie efektowne ruiny, położone w okręgu Ardżesz na Wołoszczyźnie (dla porównania – około 160 km od Braszowa).
Budowlę wzniesiono w XIII wieku, a w XV naprawdę przebywał tam Wład Palownik we własnej osobie. Odbudował on zrujnowaną cytadelę i uczynił z niej jedną ze swych kluczowych fortec.
Monumentalny zamek jest malowniczo ulokowany w sąsiedztwie Gór Fogaraskich, a żeby go zwiedzić, trzeba się wspiąć po 1440 schodach.
Rumunia | Zamek Poenari – prawdziwa (choć nieco mniej efektowna) siedziba Drakuli (Cetatea_Poenari-13 by Ehud ELIA na licencji CC BY 2.0)
Zamki Draculi
Zwiedzając Rumunię możemy więc mówić o „zamku Draculi” i „prawdziwym Zamku Draculi”. Prawdą jest, że autor książki o mrocznym władcy Transylwanii – Bram Stoker nie wskazał dokładnej lokalizacji domostwa swojego bohatera.
Bran jest z pewnością miejscowością bardziej komercyjną, bazującą na nieco sfałszowanej legendzie, Poenari to ruiny o wyjątkowym, nieprzereklamowanym klimacie. Każdy, w zależności od turystycznych potrzeb i zainteresowań może wybrać, który zamek interesuje go bardziej, choć chyba najbliżej prawdy będziemy udając się po prostu na wyprawę wszystkimi śladami hrabiego Draculi w Rumunii.
Rumunia (Cetatea Poenari) | Z daleka robi jednak wrażenie (The impaler's lair by Pedro na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również