Nawet jeśli chętnie dzieli się Szwecję na regiony klimatyczne, to w przypadku tego kraju trzeba pamiętać o jednym: istotny wpływ na klimat ma w każdym przypadku dalekie północne położenie między 55° i 69° szerokości geograficznej.

Szwecja | Długie dni od końca maja do lipca stwarzają w Szwecji wspaniałe warunki do najróżniejszych form aktywności

Szwecja | Długie dni od końca maja do lipca stwarzają w Szwecji wspaniałe warunki do najróżniejszych form aktywności (by Karin Lindstrom na licencji FreeImages)

Poza tym łańcuchy górskie na zachodzie tworzą pewną ochronę przed wilgotnymi wiatrami atlantyckimi. Prowadzi to do tego, że Szwecja otrzymuje stosunkowo mało deszczu, ale też ciepłe atlantyckie powietrze zatrzymywane jest przez góry.

Ogólnie klimat Szwecji określa się jako kontynentalny, można jednak zauważyć pewne różnice klimatyczne miedzy regionami:

Południowa Szwecja

Południe Szwecji charakteryzuje chłodny, umiarkowany klimat oceaniczny. Bliskość Atlantyku i Golfstromu zapewnia, przede wszystkim zimą, zadziwiająco łagodne temperatury. Podczas gdy wybrzeże południowo-zachodnie pozostaje zimą przeważnie niezamarznięte, Bałtyk na południu Szwecji regularnie pokrywa się w tym czasie lodem. Lata są stosunkowo wilgotne i chłodne. Często występują opady. Zimy są chłodne, śnieg pada regularnie. Najwięcej opadów występuje w Południowej Szwecji późnym latem i wczesną jesienią.

Środkowa Szwecja

Środkowa Szwecja wykazuje zdecydowanie chłodne zimy, lata są umiarkowanie ciepłe i stosunkowo krótkie.

Północna Szwecja

Północna Szwecja, Laponia i regiony za kołem polarnym posiadają klimat polarny. Zimy są bardzo długie i bardzo mroźne. Temperatury poniżej -40°C nie należą do rzadkości. Zimowe dni są skrajnie krótkie, na północ od koła polarnego słońce w tym okresie wcale nie wschodzi, a powietrze w ogóle nie może się ogrzać. Lata są bardzo krótkie, ale za to niespodziewanie ciepłe. Wynika to z tego, że praktycznie przez cały dzień świeci wówczas słońce. Wysokie góry na północy stają się zimą naprawdę mroźne.

Szwecja | Bardzo pięknie jest w Szwecji także we wrześniu

Szwecja | Bardzo pięknie jest w Szwecji także we wrześniu (by 5ball na licencji FreeImages)

Wschodnia Szwecja

Na wschodzie Szwecji klimat jest natomiast jednoznacznie kontynentalny, różnice temperatur między latem i zimą są ekstremalne. Ten region jest osłonięty od zachodnich wpływów pogodowych łańcuchem Gór Skandynawskich. Występuje tutaj stosunkowo mało opadów, zimy są jednak bardzo mroźne. Lata są łagodne. Temperatury rzędu +20°C i wyżej występują często. Długie dni w ciągu lata umożliwiają dobre ogrzanie się powietrza promieniami słońca.

Zimą czy latem?

Jeśli jesteście miłośnikami śniegu i zimy, to zimowe miesiące idealnie nadają się na wyjazd do Szwecji. Na brak śniegu nikt nie może narzekać. Tyle tylko, że bardzo krótkie dni do końca sprzyjają podróżowaniu. Dlatego polecamy raczej późną zimę i wczesną wiosnę, miesiące od stycznia do kwietnia.

Długie dni od końca maja do lipca stwarzają w Szwecji wspaniałe warunki do najróżniejszych form aktywności. Można poświęcić się zarówno zwiedzaniu kraju, jak i wszystkim rodzajom sportu, wędrówkom, żeglarstwu i innym rozrywkom na wolnym powietrzu.
Bardzo piękne dni można też przeżyć w Szwecji we wrześniu. Babie lato wabi zawsze piękną pogodą i wspaniałymi kolorami. Niestety, bywa również tak, że w niektórych regionach Szwecji już od połowy września trzeba się liczyć z opadami śniegu. Zdarza się to nieczęsto, ale teoretycznie jest możliwe.

Chętni do kąpieli powinni wykorzystać czerwiec i lipiec z ich łagodnymi temperaturami.

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...