Stolicą i największym miastem Szwecji jest Sztokholm. Znajduje się tu siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Miasto często bywa nazywane Wenecją Północy.
Szwecja | Muzeum Nordyckie (Nordiska museet (Nordic Museum) by Rob Pongsajapan na licencji CC BY 2.0)
Geografia i klimat
Sztokholm położony jest w środkowej części Szwecji na 14 wyspach, które są ze sobą połączone mostami. To właśnie dzięki nim miasto zostało porównane do Wenecji.
Powierzchnia Sztokholmu wynosi 188 km², z czego 3/4 zajmują lasy, parki oraz woda. Miasto podzielone jest na 14 dzielnic.
W 2011 roku Sztokholm zamieszkiwało 871 952 osób.
Klimat Sztokholmu jest bardzo zróżnicowany: lata są ciepłe, a zimy mroźne. Najwyższa zarejestrowana temperatura wynosiła 36 stopni Celsjusza, najniższa natomiast -32 stopni.
Historia miasta
Pierwsza wzmianka o Sztokholmie pochodzi z 1252 roku. Dzięki kopalniom w Bergslagen stało się ważnym ośrodkiem w handlu żelazem.
Za założyciela Sztokholmu uważany jest jarl Birger Magnusson. Miasto stało się stolicą Szwecji w 1436 roku.
W XIX wieku Sztokholm liczył około 100 tysięcy mieszkańców.
Szwecja | Panorama Sztokholmu (Stockholm by edward stojakovic na licencji CC BY 2.0)
Zabytki i atrakcje
Jednym z budynków, które koniecznie musimy zobaczyć jest Zamek Królewski wybudowany w połowie XIII wieku. Warto też odwiedzić: Kościół św. Mikołaja, Dom Rycerstwa czy Stadshuset.
W Sztokholmie znajduje się około 200 muzeów.
Obowiązkowym punktem naszej wycieczki powinien być skansen – najstarsze na świecie muzeum pod gołym niebem. Zobaczymy tu około 150 starych budynków, w tym piekarnie, w których skosztujemy pysznego chleba czy kościoły, w których odbywają się nabożeństwa.
Swoje kroki warto też skierować do Muzeum Nordyckiego, w którym znajduje się ponad 1 500 000 eksponatów, np.: biżuteria, meble, zabawki czy przedmioty codziennego użytku.
Inne muzeum warte uwagi to Muzeum Galeonu Waza, w którym mieści się zbudowany na początku XVII wieku okręt wojenny.
Szwecja | Okręt wojenny w Muzeum Galeonu Waza (Vasa Museum - 06 by Rie H na licencji CC BY 2.0)
Popularne jest także Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu, w którym zobaczymy zbiory obrazujące dawny Sztokholm.
Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić: Nationalmuseum, Moderna Museet, Liljevalchs Konsthall, Arkitekturmuseet, Millesgården i Spökslottet.
Kolejną atrakcją wartą odwiedzenia jest Ice Bar, w którym fotele, stoły, a nawet szklanki są wykonane z lodu. Przed wejściem należy uiścić opłatę, w którą wliczony jest drink oraz wypożyczenie ciepłego płaszcza.
W Sztokholmie znajduje się również największy pchli targ w Europie. Można tam pójść codziennie, ale warto wiedzieć, że prawdziwe „perełki” znajdziemy w soboty i niedziele.
Mówi się, że Sztokholm to miasto, które nigdy nie śpi. Odbywają się tu liczne koncerty, targi i festiwale. Każdego roku możemy uczestniczyć w Festiwalu Tanga, Sztokholmskim Festiwalu Filmowym czy Międzynarodowych Targach.
Szwecja | Ice Bar w Sztokholmie (IcE BaR StockholM SwedeN by Antonio Bovino na licencji CC BY 2.0)
Transport
Około 40 km na północ od Sztokholmu znajduje się lotnisko Arlanda. Do centrum miasta dostaniemy się: autobusem, pociągiem lub taksówką. Drugim lotniskiem jest Bromma, obsługujące lokalnych przewoźników. W odległości 100 km od miasta znajduje się lotnisko Skavsta, na które z Polski dostaniemy się tanimi liniami lotniczymi. Około 30 km na północ mieści się kolejne lotnisko, gdzie wykonuje się skoki spadochronowe.
Sztokholm jest miastem bardzo dobrze skomunikowanym. Z jednego końca miasta na drugi możemy dostać się: metrem, autobusem czy szybką koleją podmiejską. Na wszystkie środki transportu wprowadzono jeden wspólny bilet.
Zainteresują Cię również





