Myśląc o Szwecji Polacy widzą przede wszystkim obraz idealnego państwa, gdzie kobiety są piękne, naturalne i zdrowe, jedzenie jest pyszne i zawsze świeże, meble proste, drewniane i ładne, a politycy dbają o swoich mieszkańców. A dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do tego idyllicznego kraju?

Szwecja | Kadry ulicy w starej części Sztokholmu
Szwecja | Kadry z ulic starej części Sztokholmu (by archer10 )

Szwedzka turystyka

Odwiedzana co roku przez blisko dwa miliony turystów Szwecja to kraj, w którym jest co oglądać. Najliczniejsze grupy przyjezdnych odnotowywane są w stolicy kraju, Sztokholmie, a także w Goteborgu, Upsali czy Malmö.

Sztokholm

Największe miasto Szwecji, Sztokholm położone jest pomiędzy dwoma jeziorami. Na jego obszarze zlokalizowane jest zabytkowe średniowieczne Stare Miasto, a także wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku Zamek Królewski. Tutaj turyści mają możliwość zobaczenia zbrojowni oraz monarszego skarbca. Do największych atrakcji Sztokholmu należy także dziewiętnastowieczny skansen, najstarszy na świecie obiekt tego typu. Zwiedzający chętnie oglądają również ratusz na wyspie Kungsholmen. To tutaj, w Złotej Sali odbywa się doroczny bankiet dla laureatów Nagrody Nobla.

Goteborg

Goteborg to z kolei szwedzka stolica Wikingów. To tutaj zlokalizowane jest Muzeum Morskie, ukazujące turystom, jak rozwijało się żeglarstwo. Taka atrakcja powstała w Goteborgu dlatego, że to właśnie tutaj znajduje się największy port na terenie państwa szwedzkiego. Obok Morskiego, są tu również inne muzea, między innymi Archeologiczno-Historyczne oraz Miejskie. Goteborg może się również pochwalić bulwarem – główną ulicą miasta, na której rozmieszczonych jest wiele ekskluzywnych sklepów.

Szwecja | Goteborg ma największy port w Szwecji
Szwecja | Goteborg ma największy port w Szwecji (by idleformat )

Przyroda Szwecji

Klimat Szwecji zbliżony jest do tego panującego w pozostałych krajach Skandynawii, stąd też fauna i flora zbliżona jest do tej spotykanej na terenie Finlandii czy Norwegii. Najpopularniejszym dzikim zwierzęciem w ojczyźnie Ikei jest renifer. Często spotkać tam można również łosie, sarny i jelenie, a także borsuki i lisy.

Szwedzką przyrodę najlepiej jest podziwiać w okolicach Archipelagu Sztokholmskiego. Jest to nietypowe na skalę światową skupisko zalesionych wysepek i półwyspów, które w zimie stanowi prawdziwy "obóz przetrwania" dla nieprzyzwyczajonych do mroźnego klimatu turystów, jednak w lecie jest idealnym miejscem na spokojny odpoczynek na łonie dzikiej przyrody. Sami Szwedzi chętnie przyjeżdżają na jedną z wysepek, by zażyć odrobiny czystego, wypełnionego jodem powietrza.

Szwecja | Szwecja to niezwykły kraj pokryty lasami, usiany jeziorami i poprzecinany licznymi rzekami
Szwecja | Szwecja to niezwykły kraj pokryty lasami, usiany jeziorami i poprzecinany licznymi rzekami (by idleformat )

Co na szwedzkim stole?

Podobnie jak we wszystkich krajach nadmorskich, również w Szwecji kuchnia obfituje w potrawy przyrządzone ze słonowodnych ryb. Największym przysmakiem jest łosoś, podawany zarówno na ciepło, jak i na zimno, czasem skropiony odrobiną cytryny, co dodaje mu ciekawego smaku. Śledzie z kolei Szwedzi najchętniej spożywają na surowo. W przeciwieństwie do Polaków nasi zamorscy sąsiedzi chętnie serwują ryby w towarzystwie sosów, na przykład takich na bazie koperku.

Wśród mięs króluje renifer, przypominający w smaku wołowinę, ale zupełnie pozbawiony tłuszczu. Szwedzi jedzą też łosinę, baraninę oraz klasyczny dla nas zestaw mięs. Podobnie jak w Danii i Norwegii, również tutaj chętnie spożywa się owoce leśne, spośród których najbardziej lubiane są poziomki oraz moroszki – maliny rosnące na bagnistych terenach Laponii.

Szwecja | Sztokholm położone jest pomiędzy dwoma jeziorami
Szwecja | Sztokholm położone jest pomiędzy dwoma jeziorami (by ratzfatz2000 )

Zainteresują Cię również

Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Symbole Holandii Symbole Holandii
Z czym kojarzy nam się Holandia? Oczywiście z wiatrakami, serami, tulipanami i drewnianymi chodakami! W każdym...
Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...