„Miasto kwiatów nad Dnieprem”, „San Francisco Europy Wschodniej”, „Matka wszystkich ruskich miast” – to tylko niektóre określenia ukraińskiej stolicy - Kijowa.

Ta ukraińska metropolia posiada niewątpliwie wiele pięknych stron. Nie bez powodu UEFA zdecydowała o zorganizowaniu finału EURO-2012 właśnie w Kijowie.

Kijów | Sobór Mądrości Bożej

Kijów | Sobór Mądrości Bożej (София Киевская / Saint Sophia's Cathedral by Tanya.K. na licencji CC BY 2.0)

Kijów położony jest na siedmiu wzgórzach, a różnica poziomów w wmieście wynosi ponad 315 m. Dlatego chłodne powietrze zimą spływa na dół, zwykle w doliny rzek i obniża tam temperaturę. Mimo to, w centrum miasta jest zimą o kilka stopni cieplej niż na obrzeżach – skutek gęstej zabudowy na dużej powierzchni.

Wiosna

Najlepszą porą na podróż do Kijowa jest koniec wiosny, szczególnie piękny jest maj. W tym czasie powietrze przepełnione jest świeżością, wszędzie panuje wiosenna zieleń, a kasztanowce tradycyjnie przystrojone są w białe świece kwiatostanów. Przyjemne ciepło, ale bez uciążliwych jeszcze upałów nadają wizycie w Kijowie miłą atmosferę.

Jesień

Nieźle jest też wybrać się do Kijowa jesienną porą, a właściwie na jej początku. „Babie lato”, to zawsze szczególny okres ostatnich ciepłych dni, grzejącego jeszcze słońca. Pogoda w Kijowie jest w tym czasie piękna. Przyjemnie jest też spacerować po Kijowie w październiku, kiedy w powietrzu czuć miły chłód, a pod nogami słychać szelest opadłych liści.

Kijów | Gmach Opery Kijowskiej

Kijów | Gmach Opery Kijowskiej (Kiev National Opera House by Ira Smirnova na licencji CC BY 2.0)

Lato

W letnich miesiącach najczęściej planuje się wypoczynek i podróże. Letni Kijów też jest piękny. Jedynie okresy, kiedy temperatura wzrasta do 30°C i wyżej, nie sprzyjają raczej spacerom po mieście. Można wtedy spędzić czas nad wodą albo w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Zima

Kijów posiada niepowtarzalny urok również zimą. Obsypany skrzącym się śniegiem stanowi piękny widok. Śnieg jednak szybko topnieje i obraz staje się szary.

Kreszczatik

W krajobrazie Kijowa dominują kościoły i klasztory. Miasto było nazywane w średniowieczu „Jerozolimą Północy”. Liczne budowle pochodzą z XI. wieku. Jeśli ktoś lubi robić zakupy, ma do dyspozycji największą kijowską ulicę handlową Kreszczatik albo centra handlowe. Rynek w południowej części Kreszczatika oferuje wszystko, co dusza zapragnie. Ktoś, kto chciałby poznać nocne życie Kijowa, może odwiedzić liczne kluby i dyskoteki. 

Kijów | Śnieżnobiały Kijów

Kijów | Śnieżnobiały Kijów (Zwei Zahnradbahnen im verschneiten Kiew mit Blick von unten auf Schienen by Marco Verch na licencji CC BY 2.0)

Warto zaplanować wyjazd do Kijowa, aby wziąć udział w jednym ze świąt, albo przeróżnych festiwali, które są chyba ukraińską specjalnością. Godny polecenia jest np. słynny skansen „Mamajewa słoboda”, propagujący tradycje i ludowe obyczaje, albo park „Ruś Kijowska”, gdzie odbywają się liczne imprezy, przedstawiające bogatą historię Ukrainy. (Z kalendarzem ukraińskich festiwali można się zapoznać na stronie www.abcukraina.pl )

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...