„Miasto kwiatów nad Dnieprem”, „San Francisco Europy Wschodniej”, „Matka wszystkich ruskich miast” – to tylko niektóre określenia ukraińskiej stolicy - Kijowa.

Ta ukraińska metropolia posiada niewątpliwie wiele pięknych stron. Nie bez powodu UEFA zdecydowała o zorganizowaniu finału EURO-2012 właśnie w Kijowie.

Kijów | Sobór Mądrości Bożej

Kijów | Sobór Mądrości Bożej (София Киевская / Saint Sophia's Cathedral by Tanya.K. na licencji CC BY 2.0)

Kijów położony jest na siedmiu wzgórzach, a różnica poziomów w wmieście wynosi ponad 315 m. Dlatego chłodne powietrze zimą spływa na dół, zwykle w doliny rzek i obniża tam temperaturę. Mimo to, w centrum miasta jest zimą o kilka stopni cieplej niż na obrzeżach – skutek gęstej zabudowy na dużej powierzchni.

Wiosna

Najlepszą porą na podróż do Kijowa jest koniec wiosny, szczególnie piękny jest maj. W tym czasie powietrze przepełnione jest świeżością, wszędzie panuje wiosenna zieleń, a kasztanowce tradycyjnie przystrojone są w białe świece kwiatostanów. Przyjemne ciepło, ale bez uciążliwych jeszcze upałów nadają wizycie w Kijowie miłą atmosferę.

Jesień

Nieźle jest też wybrać się do Kijowa jesienną porą, a właściwie na jej początku. „Babie lato”, to zawsze szczególny okres ostatnich ciepłych dni, grzejącego jeszcze słońca. Pogoda w Kijowie jest w tym czasie piękna. Przyjemnie jest też spacerować po Kijowie w październiku, kiedy w powietrzu czuć miły chłód, a pod nogami słychać szelest opadłych liści.

Kijów | Gmach Opery Kijowskiej

Kijów | Gmach Opery Kijowskiej (Kiev National Opera House by Ira Smirnova na licencji CC BY 2.0)

Lato

W letnich miesiącach najczęściej planuje się wypoczynek i podróże. Letni Kijów też jest piękny. Jedynie okresy, kiedy temperatura wzrasta do 30°C i wyżej, nie sprzyjają raczej spacerom po mieście. Można wtedy spędzić czas nad wodą albo w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Zima

Kijów posiada niepowtarzalny urok również zimą. Obsypany skrzącym się śniegiem stanowi piękny widok. Śnieg jednak szybko topnieje i obraz staje się szary.

Kreszczatik

W krajobrazie Kijowa dominują kościoły i klasztory. Miasto było nazywane w średniowieczu „Jerozolimą Północy”. Liczne budowle pochodzą z XI. wieku. Jeśli ktoś lubi robić zakupy, ma do dyspozycji największą kijowską ulicę handlową Kreszczatik albo centra handlowe. Rynek w południowej części Kreszczatika oferuje wszystko, co dusza zapragnie. Ktoś, kto chciałby poznać nocne życie Kijowa, może odwiedzić liczne kluby i dyskoteki. 

Kijów | Śnieżnobiały Kijów

Kijów | Śnieżnobiały Kijów (Zwei Zahnradbahnen im verschneiten Kiew mit Blick von unten auf Schienen by Marco Verch na licencji CC BY 2.0)

Warto zaplanować wyjazd do Kijowa, aby wziąć udział w jednym ze świąt, albo przeróżnych festiwali, które są chyba ukraińską specjalnością. Godny polecenia jest np. słynny skansen „Mamajewa słoboda”, propagujący tradycje i ludowe obyczaje, albo park „Ruś Kijowska”, gdzie odbywają się liczne imprezy, przedstawiające bogatą historię Ukrainy. (Z kalendarzem ukraińskich festiwali można się zapoznać na stronie www.abcukraina.pl )

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...