Złote i zielone kopuły cerkwi górują nad tętniącym życiem, zabieganym miastem, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością, a ciche wody Dniepru szepczą o burzliwych dziejach stolicy Ukrainy.

Kijów to jedno z najstarszych i najważniejszych miast Słowiańszczyzny Wschodniej, które na przestrzeni swych dziejów przeżywało lata wzlotów i upadków, by dziś przechowywać pamięć o wyjątkowej historii Ukrainy i swym blaskiem cieszyć mieszkańców kraju oraz kusić licznych turystów.

Kijów | Kijów w czasie Euro 2012

Kijów | Kijów w czasie Euro 2012 (Ukraine. Kiev. Euro-2012. 11 June 2012. Before Ukraine - Sweden Football Match by World Wide Gifts na licencji CC BY-SA 2.0)

Zabudowa Kijowa wznosi się na kilku wzgórzach, rozciągających się u wybrzeży Dniepru (konkretnie po prawej stronie rzeki).

Nad miastem wznosi się kilka monumentalnych świątyń o niebanalnej architekturze i wartości historycznej, w których kopułach pięknie odbijają się refleksy świetlne i których wnętrza przeniosą nas w inny wymiar czasoprzestrzeni.

Kijów – ciekawe miejsca

Zwiedzając Kijów na pewno nie możemy ominąć następujących budowli:

Sobór Mądrości Bożej w Kijowie

Wspaniała świątynia reprezentująca styl barokowy, wzniesiona na przełomie XI-XII w. przez Jarosława Mądrego, ale swój dzisiejszy wygląd zawdzięczająca Piotrowi I.

Tę zjawiskową pięcionawową bazylikę wieńczą – połyskujące w słońcu, złote i pięknie odcinające się na tle błękitnego nieba, zielone – kopuły.

Jest to jedna z najpiękniejszych budowli w Europie Wschodniej, widniejąca oczywiście na Liście UNESCO.

Jej wnętrza zachwycą nas galerią zabytkowych mozaik i fresków.

Kijów | Sobór Mądrości Bożej

Kijów | Sobór Mądrości Bożej (Ukraine. Saint Sophia Cathedral in Kiev by World Wide Gifts na licencji CC BY-SA 2.0)

Ławra Kijowsko-Peczerska

To wznoszący się na naddnieprzańskich stokach prawosławny klasztor, którego początki sięgają XI wieku.

Intrygująca nazwa budowli pochodzi od pieczar – potężnych podziemnych jam i korytarzy, mieszczących się pod budowlą, w których znajdują się kaplice i grobowce mnichów.

Ławrę Peczerską już z daleka poznamy po złotych kopułach wieńczących zdobione licznymi okienkami i kolumnami wieżyczki o białych ścianach.

Monastyr Świętego Michała Archanioła o Złotych Kopułach

Ta budowla zdecydowanie króluje na wszelkich zdjęciach z Kijowa, gdyż wyjątkowo piękna z niej „modelka”. Błękitne ściany świątyni przywodzą na myśl nieboskłon, a wieńczące ją złote kopuły pięknie odbijają refleksy świetlne, pozwalając znajdującemu się tu wiernemu czy turyście zasmakować skrawka nieba.

Pierwsza murowana świątynia w tym miejscu wzniesiona została w XII wieku. Dzisiejsza zachwycająca budowla jest repliką prawosławnego kompleksu klasztornego.

Kijów | Ławra Pieczerska

Kijów | Ławra Pieczerska (Cathedral of the Dormition (back view) by Giles Thomas na licencji CC BY-SA 2.0)

Majdan Niepodległości

Do innych wartych odwiedzenia miejsc w Kijowie należy Majdan Niepodległości, czyli plac położony w centrum miasta, na którym odbywają się wszelkie uroczystości państwowe oraz przy którym mieści się wiele ciekawych budowli czy pomników (m. in. statua św. Michała Archanioła – patrona Kijowa).

Zołotoi Worota

Warto zobaczyć także wspaniały, historyczny monument, tzw. Złotą Bramę, będącą rekonstrukcją jednej z trzech bram wjazdowych do XI-wiecznego Kijowa.

Stadion Olimpijski

Wielu turystów, szczególnie miłośników piłki nożnej, z pewnością zapragnie także odwiedzić Stadion Olimpijski w Kijowie – główną arenę sportową Ukrainy, na której rozgrywane były mecze Euro 2012.

Kijów | Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach

Kijów | Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach (St. Michael's #5 by Enrico Strocchi na licencji CC BY-SA 2.0)

Rejs po Dnieprze

Ciekawą atrakcją dla przybywających na Ukrainę turystów jest także możliwość odbycia rejsu po Dnieprze, na trasie: Kijów-Odessa (także odwrotnie). Na tę wycieczkę należy jednak przeznaczyć od 10 do 13 dni, gdyż będziemy mieli naprawdę wiele do zobaczenia. Miejsca noclegowe zostaną nam oczywiście zapewnione na statku rejsowym.

Park Ruś Kijowska

Jeśli mamy ochotę bliżej poznać ukraińskie tradycje i zasmakować w folklorze lokalnym, koniecznie musimy udać się do, położonego nieopodal Kijowa, Parku Ruś Kijowska – Centrum Kultury i Historii Dawnej Rusi. To wyjątkowe centrum kulturalne, odtwarzające atmosferę dawnej Rusi, mieści się we wsi Kopaczew w odległości ok. 34 km od Kijowa.

Zainteresują Cię również

Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Noclegi w Kijowie Noclegi w Kijowie
Stolica Ukrainy liczy ok. 3 miliony mieszkańców i jest jednym z największych miast Europy. Urodą Kijowa zachwycali...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Noclegi w Doniecku Noclegi w Doniecku
Donieck niczym serdeczny gospodarz podejmuje licznych gości i zapewnia im nie tylko moc interesujących wrażeń i...
Noclegi we Lwowie Noclegi we Lwowie
Lwów jest miastem szczególnie chętnie odwiedzanym przez turystów. Z pewnością wpływa na to bogactwo zabytków,...