Z historią i folklorem Ukrainy nierozerwalnie związani są Kozacy, których tradycje przetrwały do dziś w ludowych festiwalach, muzyce, a także na terenie klimatycznych skansenów.
Malowniczą kozacką wioskę znajdziemy nawet w samym Kijowie – stolicy kraju i współczesnej metropolii, wystarczy oddalić się mniej więcej 7 kilometrów od centrum miasta...
Kijów | Skansen to magiczny wycinek rzeczywistości – duch dawnych czasów przeniesiony do współczesnego świata (by vladimir-911 )
W dzisiejszych czasach wszelkie tradycje stają się niezwykle cenne. Wychodząc na światło dzienne w swojej dawnej postaci lub we współczesnych aranżacjach stają się źródłem wiedzy, ciekawostek i rozrywki. Na Ukrainie dużą popularnością cieszą się wszelkie festiwale ludowe, folkowe grupy muzyczne lub oryginale brzmienia typu kozacki rock, a także miejsca, gdzie możemy poczuć ducha dawnych czasów.
Bez wątpienia jednym z takim miejsc jest kijowski skansen Słoboda Mamaja (Мамаєва Слобода). Tu można odpocząć od miejskiego zgiełku i odbyć małą podróż w czasie.
Nazwa tego miejsca pochodzi od legendarnej postaci kozaka-rycerza – Mamaja.
Wspomniany skansen to nie tylko interesujący zbiór historycznych budowli, ale także wspaniałe otoczenie – dąbrowa, chruśniak i wiśniowy sad u źródeł rzeki Łybiedzi. To magiczny zakątek ukraińskiej przyrody, architektury i życia.
Kilka razy w roku kozacką wioskę ożywiają festiwale i imprezy, np. Maślenica, inscenizacje walk czy Kraina Marzeń Bożego Narodzenia.
Skansen znajduje się w odległości 7 km od głównej ulicy miasta Kijowa – Chreszczatyka (Kreszczatik). Można tu dotrzeć trolejbusem(nr 27) lub marszrutką (nr: 201, 232, 427, 471, 433, 454).
Kijów | Słoboda Mamaja – kozacka wioska w Kijowie (by vladimir-911 )
Na terenie Słobody Mamaja znajduje się 98 obiektów, w tym:
- Cerkiew o trzech kopułach z dzwonnicą,
- Wiatrak,
- Kuźnia,
- Warsztat garncarski,
- Szynk,
- Pasieka,
- Młyn wodny,
- Plac targowy.
... i wiele innych.
Cała zabudowa ma na celu być jak najbardziej zbliżoną do oryginału i tym samym służyć odrodzeniu i popularyzacji ludowych tradycji, obrzędów i zapomnianych rzemiosł.
Słoboda Mamaja (Мамаєва Слобода) ma też swoją oficjalną stronę internetową: http://mamajeva-sloboda.ua.
Zainteresują Cię również