Ukraina - pogoda, klimat, waluta. Na odkrycie czeka Lwów, Kijów i Tarnopol i inne informacje.

Złote skarby zaginionych cywilizacji we Lwowie

2 stycznia 2012 roku w Lwowskiej Galerii Sztuki (w Pałacu Potockich) otwarta została wystawa pt. „Złote skarby zaginionych cywilizacji”. Ekspozycję tworzy pięćset eksponatów, których wiek sięga od trzeciego tysiąclecia p.n.e. do ok. 1300 r. n. e.

Złota Brama w Kijowie

Jednym z najważniejszych zabytków Kijowa jest Złota Brama. Jest to monument cenny z historycznego i archeologicznego punktu widzenia.  Warto odnaleźć to miejsce, aby mieć wyobrażenie o dawnym znaczeniu Kijowa i lepiej poznać dzieje tego miasta.

Zamek w Olesku

Zamek w Olesku nie ma w zasadzie szans na konkurencję z takimi perełkami architektury, jak budowle w Kamieńcu Podolskim, Chocimiu, Palance czy Sudaku – nie ta kategoria „wagowa”.

Zamek w Dubnie

Forteca w Dubnie to jeden z najstarszych zamków na Ukrainie, zbudowany pod koniec XV wieku przez księcia Konstantego Ostrogskiego. Zamek, jako świadek wielu historycznych wydarzeń, przechowuje pamięć o sławnych osobistościach.

Zamek w Chocimiu

Twierdza w Chocimiu położona jest na północ od miasta, dwa kilometry od jego centrum. Swój początek bierze od chocimskiego fortu, który zbudował w IX wieku kniaź Władimir Światosławicz jako jedno z nadgranicznych umocnień południowego zachodu Rusi.

Zamek Niewicki

Ruiny Niewickiego Zamku położone są na malowniczej górze nad doliną rzeki Uż. Kamienny zamek na miejscu drewnianych umocnień wzniesiono jeszcze w XIII wieku. Dziś ciemne, kamienne mury pięknie odznaczają się na tle otaczającej zieleni, pozwalając zamkowym legendom żyć w tak malowniczej i nieco tajemniczej scenerii.

Zakupy i ceny na Ukrainie

Państwową walutą Ukrainy jest hrywna ukraińska (UAH) i tylko w tej walucie dokonuje się oficjalnych rozliczeń. Przebywając na Ukrainie korzystnie jest mieć przy sobie dolary albo euro i tam wymieniać je na hrywny.

Wysoki Zamek

Kto chce popatrzeć na Lwów całkiem z góry, powinien udać się na Wysoki Zamek. Jest to zielone wzgórze na północ od centrum miasta – łatwo można tam dotrzeć w 15 minut.

Wyniki konkursu na najlepszy festiwal 2011 roku

W ciągu dwóch miesięcy Ukraińcy wybierali najlepsze festiwale, podsumowując w ten sposób festiwalowy rok 2011. Głosowanie odbywało się w sześciu kategoriach: gastronomiczny, ludowy, historyczny, artystyczny, muzyczny i tematyczny festiwal.

Wycieczka do Czarnobyla

26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu miała miejsce największa katastrofa w dziejach elektrowni jądrowych. Zginęło wówczas około 30 osób (pracowników elektrowni i strażaków), ponad 200 zachorowało na chorobę popromienną, a około 350 tys. ludzi musiało zostać przesiedlonych.

Wrześniowy Festiwal Barszczu

Na centralnym placu jednego z ukraińskich miast o wdzięcznej nazwie – Borszczczów, odbywa się co roku we wrześniu Festiwal Barszczu. Całe miasto staje się na ten czas stolicą ukraińskiej gastronomii. Miejscowe gospodynie współzawodniczą ze sobą w przygotowywaniu tradycyjnej potrawy, która dawno temu dała nazwę tej miejscowości.

Wiza Ukraina

Obywatele Polski mogą wjeżdżać na tery­to­rium Ukrainy – jeśli planowany pobyt w tym kraju nie przekracza 90 dni – bez posiadania wizy, jedynie za okazaniem ważnego paszportu.

Wielkanoc na Ukrainie

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego regionu są obecnie na etapie odradzania się, gdyż w czasach Związku Radzieckiego (1922-1991) obchodzenie wszelkich świąt religijnych było oficjalnie zakazane.

Wielka Kolęda we Lwowie

W styczniu cały Lwów rozbrzmi dźwiękami kolęd w tradycyjnych i współczesnych aranżacjach. W festiwalu wezmą udział zespoły chóralne, folklorystyczne, kościelne i instrumentalne.

Weselna forteca

Festiwal „Weselna Forteca” odbędzie się między 29 kwietnia a 1 maja 2012 r. w Kamieńcu Podolskim. Uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia będą mogli zobaczyć, jak odbywały się tradycyjne wesela ukraińskie (odmiana podolska i huculska), żydowskie i ormiańskie.

Wesele na Ukrainie

Czas jak bystry potok płynie szybko do przodu, zostawiając za sobą wieki i tysiąclecia, ale ukraińskie obrzędy weselne nie obawiają się jego upływu i trwają w swojej niezmienności.

Waszkowiecka Malanka 2013

Jest to jedyne w swoim rodzaju zjawisko na Ukrainie. Raz w roku w miasteczku nad Czeremoszem Malanka tańczy tak, że cały świat się dziwuje. Już od ponad stu lat w Waszkowcach (obwód czerniowiecki) w ciekawy i oryginalny sposób obchodzone jest święto Malanki.

Waluta Ukrainy – hrywna (UAH)

Walutą ukraińską jest hrywna (UAH), która weszła do obiegu stosunkowo niedawno, bo w 1996 roku. Wcześniejszą walutą używaną na Ukrainie był tzw. karbowaniec. Przy cenach znajdziemy najczęściej skrót ukraiński – грн.