Supernowoczesny, komfortowy, największy stadion w Zachodniej Ukrainie został otwarty 29 października 2011 r we Lwowie. Koszt jego budowy wyniósł 2 mld 287 mln hrywien.

Zawodnicy piłki nożnej na murawie

Ukraina | Stadion we Lwowie został otwarty 29 października 2011 r. (photo by master1305 na licencji Freepik)

Początkowo brano pod uwagę nazwę „Lemberg” (niemiecka nazwa miasta Lwów), ostatecznie jednak zdecydowano się na „Arena Lwów”.

Stadion jest obliczony na 34 915 miejsc, posiada cztery kondygnacje, z których pierwsza jest przeznaczona na podziemny parking, a dwie następne – na trybuny oraz pomieszczenia pomocnicze. Dla osób niepełnosprawnych przewidziano specjalne parkingi, a dotrzeć do górnych sektorów będą one mogły specjalnymi windami. Wokół stadionu wydzielono 6000 m2 na parkingi dla samochodów radia i telewizji, a także 1593 miejsca parkingowe dla VIP-ów.

Oto 10 głównych zalet i osobliwości Areny Lwów:

 

1. Promenada

Architektoniczną ciekawostką stadionu jest tzw. promenada, przestrzeń między dolnym i górnym piętrem, która rozdziela strumienie widzów i należy do systemu bezpieczeństwa. Promenada wiedzie po obwodzie stadionu na długości ponad 400 m. Dla wygody widzów właśnie tutaj rozlokowano większość punktów gastronomicznych. Jednocześnie promenada pełni bardzo pożyteczną funkcję: zapewnia dodatkowy dopływ powietrza do trawiastego boiska.

2. Efekt obecności na boisku

Rozmieszczenie miejsc na trybunach daje niezwykle komfortowe warunki oglądania meczu. Każdy widz może cieszyć się w pełni widowiskiem bez względu na to, w którym sektorze i na którym piętrze się znajduje. Dzięki koncepcji stadionu „czysto piłkarskiego” osiągnięto maksymalne zbliżenie trybun do boiska i wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w wydarzeniach.

3. Komfort

Sky-boxy to nieodłączna część nowoczesnego stadionu. Obsługę VIP-ów Arena Lwów zapewnia w 14 lożach (każda przeznaczona dla 12 osób). Klienci sky-boxu mają trybunę z najlepszym widokiem na boisko, dostawę zamówionych potraw do loży, własne miejsca do parkowania i oddzielne wejście.

4. Mozaika na widowni

Niezwykły efekt tworzy oryginalny wzór ułożony z foteli w kolorach żółtym, błękitnym i jasno beżowym. Wyraźny „obraz” mozaiki sprawia, że Arena Lwów jest łatwo rozpoznawalna podczas teletransmisji i prezentacji.

5. Jedzenie według życzenia

Arena Lwów jest w stanie ugościć widzów o najróżniejszych gustach kulinarnych. Oprócz 19 fast-foodów na promenadzie i dodatkowych 7 na poziomie zerowym, w budynku administracyjnym działają dwie restauracje na ponad 600 miejsc. Docelowo na pierwszym piętrze będzie otwarty bar sportowy na 300 gości.

6. Wypielęgnowane boisko

Boisko to miejsce, które przez najdłuższy czas przykuwa uwagę widzów. Arena Lwów posiada naturalną murawę z nowoczesnymi systemami drenażu, podgrzewania i automatycznego podlewania. Do czasu rozłożenia na arenie, trawa przez dwa lata wyrastała na Słowacji, jednak dopiero we Lwowie przeobraziła się w wysokiej klasy boisko.

 

7. W harmonii z przyrodą

Trawiaste boisko stadionu wymaga szczególnej troski. Na Arenie Lwów będzie ono miało zapewnione unikatowe warunki: podlewanie wodą deszczową. W celu zebrania odpowiednich zapasów deszczówki, na terenie stadionu zlokalizowano dwa zbiorniki o łącznej pojemności ok. 1200 m3, co w pełni wystarcza do nawodnienia murawy oraz do napełnienia zbiorników przeciwpożarowych.

8. Młody i zielony

W planie „zazielenienia” stadionu jest posadzenie około tysiąca liściastych drzew i krzewów oraz ponad pięćset iglaków. Rośliny zielone zajmą ok. 5000 m2 wokół Areny Lwów.

9. Stworzony dla ludzi

Stadion został zbudowany zgodnie z wymaganiami UEFA, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort widzów. Zgodnie z tymi zasadami ewakuacja wszystkich ludzi ze stadionu może się odbyć w ciągu 8 minut. Ważną rolę odgrywa tutaj promenada: to ona zapewnia przestrzeń do swobodnego ruchu wielkiej liczby ludzi. Przyjemny pobyt na stadionie zapewnia rozwinięty system cateringowy, wygodne składane siedzenia i dostateczna ilość stref sanitarnych.

10. Euro 2012 to dopiero początek

Arena Lwów będzie miała niezbędne warunki nie tylko dla przeprowadzenia mistrzostw Euro 2012, ale i dla codziennego funkcjonowania. Mecze piłki nożnej, wydarzenia sportowe, koncerty, konferencje i imprezy rozrywkowe – dlatego Euro 2012 to tylko początek.

Kalendarz meczów finałowej części Euro 2012 na „Arenie Lwów”

  • 9 czerwca 2012 mecz nr 4: B3-B4, początek o 21.45
  • 13 czerwca 2012 mecz nr 11: B2-B4, początek o 19.00
  • 17 czerwca 2012 mecz nr 20: B2-B3, początek o 21.45

.

Zainteresują Cię również

Noclegi we Lwowie Noclegi we Lwowie
Lwów jest miastem szczególnie chętnie odwiedzanym przez turystów. Z pewnością wpływa na to bogactwo zabytków,...
Lwów Lwów
Lwów – miasto powstałe w dolinie dawnej rzeki Pełtwi, zawdzięcza swą nazwę księciu halickiemu – Lwowi Daniłowiczowi...
Nurkowanie w Portugalii Nurkowanie w Portugalii
Jednym z najpiękniejszych miejsc do nurkowania jest właśnie Portugalia. Jej podwodny świat kryje w sobie wiele...
Noclegi w Kijowie Noclegi w Kijowie
Stolica Ukrainy liczy ok. 3 miliony mieszkańców i jest jednym z największych miast Europy. Urodą Kijowa zachwycali...
Noclegi w Doniecku Noclegi w Doniecku
Donieck niczym serdeczny gospodarz podejmuje licznych gości i zapewnia im nie tylko moc interesujących wrażeń i...
Noclegi w Charkowie Noclegi w Charkowie
Położony we wschodniej Ukrainie Charków jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu i drugim co do wielkości miastem...