Rezerwat biosfery Askania Nowa, to unikatowy zakątek przyrody: tutaj znajduje się jedyny w Europie kawałek stepu, którego nigdy nie dotknął pług (raz zaorany step nigdy nie wróci do pierwotnego stanu).
Rezerwat Askania Nowa zalicza się do 100 wielkich rezerwatów i parków świata, został założony w roku 1874 przez Friedricha von Falz-Fein’a.
Ukraina | Rezerwat biosfery Askania Nowa (Аскания-Нова, зоопарк by Oleksandr Byelkin na licencji CC BY-SA 2.0)
Muzeum pod gołym niebem
Jest to swego rodzaju muzeum pod odkrytym niebem: zachowały się tutaj pojedyncze stare kurhany i kamienne scytyjskie baby – antropomorficzne bloki skalne lub posągi o wysokości 1-4 m, przedstawiające wojowników albo kobiety, wykonane przez rzeźbiarzy z VI-III w p.n.e. Rezerwat zajmuje powierzchnię 11 000 ha, przylega do parku leśnego ze sztucznymi stawami i kanałami, gdzie występuje zwierząt i ptaków. W stepie askańskim rośnie ponad 400 gatunków traw i innych roślin.
Flora rezerwatu
Pod koniec kwietnia zakwitają tulipany, potem kosaćce, traganki, hiacynty, jaskry. W maju – goździki, rumianki. Latem step otulony srebrną mgłą ostnic przelewa się falami przy najmniejszym powiewie wiatru. Przy norkach susłów rozrastają się szaro-niebieskie kurtyny bylic. Park leśny ma powierzchnię ok 200 ha. Zdecydowanie różni się od dzikiego obszaru stepowego. Jest zorganizowany według ścisłego planu, rośnie w nim ok. 150 gatunków i odmian drzew i krzewów. Klon ostrolistny, krymska sosna, piramidalne i kolumnowe dęby, jałowce, wiąz, jesion, świerk, akacja, a nad wodą – wierzby płaczące. Centrum parku stanowi malowniczy staw.
Fauna rezerwatu
Na terenie rezerwatu można spotkać przedstawicieli ponad 60 gatunków ptaków. W stepie gniazduje 16 gatunków, wiele bywa tu przelotem. W parku leśnym jest ok. 40 gatunków, a przy zbiornikach wodnych ok. 30 gatunków ptaków. Wiosną słychać głosy łabędzi krzykliwych. Są tu białe i czarne łabędzie, flamingi, żurawie, dropie, strepety, kuropatwy, wiele gatunków skowronków. Orzeł stepowy jest rzadkim gościem, częściej można spotkać błotniaka stepowego lecącego nisko nad ziemią. W wolierach hodowane są strusie afrykańskie, emu, nandu, dropie, bażanty, pawie, koronniki, orły stepowe, papugi.
W ogrodzie zoologicznym rezerwatu występuje unikatowa kolekcja zwierząt: zebry, wielbłądy, antylopy, jelenie. Na stepie pasą się lamy, szkockie pony, tarpany, amerykańskie bizony, afrykańskie bawoły, suhaki – najstarsze kopytne, rówieśnicy mamutów. Mnóstwo małych zwierząt: myszy, chomiki, są też gryzonie z rodziny skoczkowa tych, kuny, łasice, spotyka się też gronostaje.
Rezerwat „Askania Nowa” znajduje się w obwodzie Chersońskim, w Kachowskim rejonie, na południu Ukrainy. Można go zwiedzać od 12 kwietnia do 10 listopada w godzinach od 8 do 17.
Aby w pełni docenić zalety rezerwatu trzeba przeznaczyć na jego zwiedzanie około dwóch dni.
Ukraina | Ogród zoologiczny, Askania Nowa (Аскания-Нова, зоопарк by Oleksandr Byelkin na licencji CC BY-SA 2.0)
Ceny wycieczek:
- Wycieczka po parku botanicznym – 2,5 godziny
Dorośli – 20 hr, dzieci – 10 hr.
- Wycieczka po parku zoologicznym – 2,5 godziny
Dorośli – 20 hr, dzieci – 10 hr.
- Wycieczka pojazdem konnym do Doliny Czapelskiej – 3 godziny
Cena biletu – 120 hr, video – 15 hr, fotografowanie – 2 hr.
- Wycieczka po stepie – 2,5 godziny (grupy 10-15 osób)
Dorośli – 20 hr, dzieci – 10 hr.
Najbliższe stacje kolejowe: Nowa Kachowka, Armiańsk, Kałanczak. Dalej do Askanii można dojechać marszrutką albo kursowym autobusem.
Zainteresują Cię również