Rezerwat biosfery Askania Nowa, to unikatowy zakątek przyrody: tutaj znajduje się jedyny w Europie kawałek stepu, którego nigdy nie dotknął pług (raz zaorany step nigdy nie wróci do pierwotnego stanu).

Rezerwat Askania Nowa zalicza się do 100 wielkich rezerwatów i parków świata, został założony w roku 1874 przez Friedricha von Falz-Fein’a.

Ukraina | Rezerwat biosfery Askania Nowa
Ukraina | Rezerwat biosfery Askania Nowa (by 2bpatchett )

Muzeum pod gołym niebem

Jest to swego rodzaju muzeum pod odkrytym niebem: zachowały się tutaj pojedyncze stare kurhany i kamienne scytyjskie baby – antropomorficzne bloki skalne lub posągi o wysokości 1-4 m, przedstawiające wojowników albo kobiety, wykonane przez rzeźbiarzy z VI-III w p.n.e. Rezerwat zajmuje powierzchnię 11 000 ha, przylega do parku leśnego ze sztucznymi stawami i kanałami, gdzie występuje zwierząt i ptaków. W stepie askańskim rośnie ponad 400 gatunków traw i innych roślin.

Flora rezerwatu

Pod koniec kwietnia zakwitają tulipany, potem kosaćce, traganki, hiacynty, jaskry. W maju – goździki, rumianki. Latem step otulony srebrną mgłą ostnic przelewa się falami przy najmniejszym powiewie wiatru. Przy norkach susłów rozrastają się szaro-niebieskie kurtyny bylic. Park leśny ma powierzchnię ok 200 ha. Zdecydowanie różni się od dzikiego obszaru stepowego. Jest zorganizowany według ścisłego planu, rośnie w nim ok. 150 gatunków i odmian drzew i krzewów. Klon ostrolistny, krymska sosna, piramidalne i kolumnowe dęby, jałowce, wiąz, jesion, świerk, akacja, a nad wodą – wierzby płaczące. Centrum parku stanowi malowniczy staw.

Fauna rezerwatu

Na terenie rezerwatu można spotkać przedstawicieli ponad 60 gatunków ptaków. W stepie gniazduje 16 gatunków, wiele bywa tu przelotem. W parku leśnym jest ok. 40 gatunków, a przy zbiornikach wodnych ok. 30 gatunków ptaków. Wiosną słychać głosy łabędzi krzykliwych. Są tu białe i czarne łabędzie, flamingi, żurawie, dropie, strepety, kuropatwy, wiele gatunków skowronków. Orzeł stepowy jest rzadkim gościem, częściej można spotkać błotniaka stepowego lecącego nisko nad ziemią. W wolierach hodowane są strusie afrykańskie, emu, nandu, dropie, bażanty, pawie, koronniki, orły stepowe, papugi.

W ogrodzie zoologicznym rezerwatu występuje unikatowa kolekcja zwierząt: zebry, wielbłądy, antylopy, jelenie. Na stepie pasą się lamy, szkockie pony, tarpany, amerykańskie bizony, afrykańskie bawoły, suhaki – najstarsze kopytne, rówieśnicy mamutów. Mnóstwo małych zwierząt: myszy, chomiki, są też gryzonie z rodziny skoczkowa tych, kuny, łasice, spotyka się też gronostaje.
Rezerwat „Askania Nowa” znajduje się w obwodzie Chersońskim, w Kachowskim rejonie, na południu Ukrainy. Można go zwiedzać od 12 kwietnia do 10 listopada w godzinach od 8 do 17.

Aby w pełni docenić zalety rezerwatu trzeba przeznaczyć na jego zwiedzanie około dwóch dni.

Ukraina | Ogród zoologiczny, Askania Nowa
Ukraina | Ogród zoologiczny, Askania Nowa (by sanja_byelkin )

Ceny wycieczek:

  • Wycieczka po parku botanicznym – 2,5 godziny

Dorośli – 20 hr, dzieci – 10 hr.

  • Wycieczka po parku zoologicznym – 2,5 godziny

Dorośli – 20 hr, dzieci – 10 hr.

  • Wycieczka pojazdem konnym do Doliny Czapelskiej – 3 godziny

Cena biletu – 120 hr, video – 15 hr, fotografowanie – 2 hr.

  • Wycieczka po stepie – 2,5 godziny (grupy 10-15 osób)

Dorośli – 20 hr, dzieci – 10 hr.

Najbliższe stacje kolejowe: Nowa Kachowka, Armiańsk, Kałanczak. Dalej do Askanii można dojechać marszrutką albo kursowym autobusem.

Zainteresują Cię również

Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Region Larnaka Region Larnaka
Larnaka – gr Επαρχία Λάρνακας, tur. Larnaka Bölgesi – to region Cypru położony w południowo wschodniej części wyspy...
Silhouette Silhouette
Wyspa Silhouette przypomina ogromny szmaragd. Urok unikatowej przyrody tego skrawka lądu nikogo nie może pozostawić...
Rumunia Rumunia
Rumunia jest jednym z najbardziej tajemniczych krajów południowo-wschodniej Europy. To właśnie tu, w pierścieniu...