Autonomiczna Republika Krym to jednostka administracyjna na terenie południowej Ukrainy. Oficjalną stolicą republiki jest Symferopol, leżący nad rzeką Salgir.

W skład Autonomicznej Republiki Krym wchodzi cały Półwysep Krymski z wyłączeniem Sewastopola – miasto to podlega bezpośredniej władzy ukraińskiej w Kijowie i jest siedzibą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Według umowy między Ukrainą i Rosją, flota ma tutaj stacjonować do 2017 roku.

Zabawne rzeźby, Krym

Ukraina | Zabawne rzeźby, Krym (by Deleuran na licencji Pixabay

Kadry z historii republiki

Autonomiczna Republika Krym powstała po rozpadzie ZSRR. Jeszcze w lutym 1991 roku rosyjscy mieszkańcy Krymu uzyskali od władz zgodę na utworzenie Krymskiej ASRR (Krymska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka). Przed podjęciem tej decyzji, 20 stycznia 1991 r., przeprowadzono referendum, w którym większość ludności krymskiej wyraziła chęć utworzenia takiej republiki. Krymska ASRR funkcjonowała tylko kilkanaście miesięcy – po jej zlikwidowaniu 5 maja 1992 roku na terenie Krymu proklamowano powstanie Autonomicznej Republiki Krym.

Flaga i godło Autonomicznej Republiki Krym

24 września 1992 roku zatwierdzono flagę oraz godło republiki. Ze względu na większość rosyjską, która zamieszkuje ten obszar, barwy flagi są takie same jak barwy flagi rosyjskiej. Trzy poziome pasy są różnej szerokości w stosunku 1:5:1.

Symboliczne znaczenie kolorów na fladze oznacza czas. Barwa czerwona to przeszłość, biała oznacza teraźniejszość, niebieska zaś – przyszłość. Duży płat bieli podkreśla znaczenie teraźniejszości w życiu mieszkańców Krymu.

Na czerwonym tle godła znajduje się srebrny gryf. W jednej z łap trzyma on muszlę z błękitną perłą. Wizerunek gryfa został zaczerpnięty z rewersu greckich monet. Nad normańską tarczą godła znajduje się złote wschodzące słońce z licznymi promieniami. Tarcza godła umieszczona jest pomiędzy dwiema kolumnami jońskimi, które również symbolizują kulturę grecką. Kolumny te połączone są wstęgą w barwach flagi krymskiej. Po jej środku widnieje dewiza republiki: „Procwietanie w jedinstwie”, co dosłownie oznacza „Rozkwitajcie w jedności”.

Oczywiście republika oprócz własnej flagi i godła posiada także hymn. Co ciekawe, hymn został zatwierdzony już 26 lutego 1992 r. Autorką jego teksu jest kobieta – Olga Golubeva, natomiast muzykę skomponował Alemdar Karamanov.

Ukraina – Foros | Krym zachwyca krajobrazami

Ukraina – Foros | Krym zachwyca krajobrazami (img029` by Lexis_2k na licencji CC BY 2.0)

Rząd republiki

Rząd republiki zaczął działać już 22 marca 1991 roku. Władzę wykonawczą w Autonomicznej Republice Krym stanowi Rada Ministrów. Premiera autonomii powołuje parlament, po uprzednim uzgodnieniu danej kandydatury z ukraińskim prezydentem. Obecnym premierem Krymu jest Wasyl Dżarty, który objął rząd 17 marca 2010 r. Prezydent Ukrainy w rządzie republiki posiada swoje specjalne przedstawicielstwo – dba o kontrolę przestrzegania w republice ukraińskich aktów prawnych, praw człowieka, zarządzeń ekonomicznych oraz nadzoruje pracę rządu.

Organem ustawodawczym autonomii jest jednoizbowy parlament złożony ze 100 posłów, czyli Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krym. Status polityczny Autonomicznej Republiki Krym reguluje konstytucja Ukrainy oraz konstytucja samej republiki.

 

Krym – krajobraz, ludzie, turystyka

Krym to półwysep oblany przez wody Morza Czarnego i Azowskiego. Całkowita długość jego linii brzegowej to aż tysiąc kilometrów. Krym czasami bywa nazywany Półwyspem Taurydzkim, natomiast w starożytności określano go Chersonezem Taurydzkim lub też Taurydą.

Półwysep połączony jest z lądem jedynie za pośrednictwem wąziutkiego pasma ziemi, tzw. Przesmyku Perekopskiego, który ma długość 30 km i szerokość od 7 do 9,2 km. Najwyższy szczyt republiki to góra Roman-Kosz (1545 m n.p.m.), należąca do pasma Gór Krymskich.

Geograficznie półwysep dzieli się na trzy główne obszary: Górny Krym, Krym Stepowy i Półwysep Kerczeński.

Administracyjnie Autonomiczna Republika Krymska dzieli się na 14 rejonów z 16 głównymi miastami.

Terytorium republiki to 26 661 km2. Krym z zachodu na wschód rozciąga się na długość ok. 360 km (według innych danych – 325 km), natomiast z północy na południe jest to 180 km (według innych danych – 200 km).

Jaskółcze gniazdo na Krymie

Ukraina | Tzw. Jaskółcze Gniazdo w miejscowości Haspra na Krymie (by irinariviera na licencji Pixabay

Rdzenną ludnością Krymu byli Kimmerowie – lud koczowniczy, który w VIII w. rozpoczął intensywną ekspansję, przekraczając Kaukaz i podążając na Bliski Wschód.

Obecnie większość mieszkańców republiki to Rosjanie, którzy stanowią ponad 58% ludności. Następni pod względem liczebności są Ukraińcy (24%) i Tatarzy Krymscy (12%). Jak wykazały badania nad wielokulturowością republiki, zamieszkuje ją ponad 125 narodowości.

Jedną z podstawowych gałęzi gospodarki Autonomicznej Republiki Krym jest turystyka. Nie tylko typowa turystyka wypoczynkowo-rekreacyjna (zlokalizowana głównie wzdłuż wybrzeży morskich oraz w górach), ale także zdrowotna (liczne sanatoria i uzdrowiska).

Autonomiczna Republika Krym ma każdemu turyście wiele do zaoferowania. Pomijając zachwycające krajobrazy, według oficjalnej ewidencji na Krymie znajdują się: 1004 zabytki architektury i planowania miejskiego (z czego 216 – o znaczeniu krajowym), 7227 stanowisk archeologicznych (w tym – 21 o znaczeniu krajowym), 3861 pomników historii (w tym – 13 o znaczeniu krajowym) oraz 520 monumentalnych pomników sztuki.

Na Krymie rozwinięty jest także przemysł, a w szczególności wydobywanie wapieni. Jeśli chodzi o rolnictwo, uprawia się przede wszystkim zboże (głównie proso), a także tytoń, winorośl, owoce i warzywa. Miejscowa ludność para się także hodowlą, głównie bydła, koni i owiec, a także pszczół i jedwabników.

Zainteresują Cię również

Flaga, herb i hymn narodowy Chorwacji Flaga, herb i hymn narodowy Chorwacji
Flagę Chorwacji tworzą trzy poziome pasy w kolorach: czerwonym, białym i niebieskim. W samym centrum umieszczony...
Dubaj – flaga, godło, hymn Dubaj – flaga, godło, hymn
Obok państwowej flagi Zjednoczonych Emiratów Arabskich(pasy poziome: zielony, biały i czarny oraz pionowy pas...
Flaga, herb i hymn Tunezji Flaga, herb i hymn Tunezji
Flaga Tunezji jest dwubarwna. Na środku czerwonego tła znajduje się białe koło, a w nim czerwony półksiężyc i...
Turcja – flaga, godło, hymn Turcja – flaga, godło, hymn
O pochodzeniu tureckiej flagi krążą różne historie i legendy. Słowa hymnu narodowego mówią o dumie i sile tego...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...