Chociaż zwiedzania lwowskich bazarów nie powinno się ograniczać tylko do „Wernisażu”, trudno też nie wybrać się na tę najsłynniejszą „turystyczną placówkę handlową” w mieście.

Ukraina | Tradycyjne matrioszki
Ukraina | Tradycyjne matrioszki (by gaidaweb )

Bazar turystyczny

Lwowski „Wernisaż” dzieli podobny los, co największe bazary turystycznych krajów muzułmańskich (ze stambulskim Krytym Bazarem na czele) – jest dziś nastawiony głównie na turystów, dla których przygotowuje się różnej maści pamiątki, a także… winduje w górę ceny. Często równie atrakcyjną oraz tańszą rzecz można zakupić w mniej popularnym miejscu.

Niemniej jednak trudno wyobrazić sobie zwiedzania Lwowa bez wstąpienia na ten słynny bazar, a uważny podróżnik z pewnością znajdzie wśród niezliczonych stoisk jakieś skarby czy po prostu sympatyczną pamiątkę.

Bazar znajduje się w pobliżu teatru dramatycznego.

Co można kupić?

„Wernisaż” wyróżnia jego ogromna powierzchnia i istne multum rozmaitych stoisk. W Polsce tak ogromnych bazarów nie zobaczymy.

Na „Wernisaż”, oprócz czystej ciekawości, może nas przywieść chęć kupienia pamiątki, rękodzieła sztuki ludowej, biżuterii czy ciekawego bibelotu do domu. Po artykuły takie jak żywność, przyprawy czy książki udajmy się na mniejsze, „zwyczajne” bazary, bądź też bazary wyspecjalizowane (np. bazar książkowy koło pomnika Fedorowa).

Ukraina | Na lwowskim bazarze można kupić wiele pamiątek
Ukraina | Na lwowskim bazarze można kupić wiele pamiątek (by deepphoto )

„Wernisaż” specjalizuje się przede wszystkim w sztuce ludowej (i ludowopodobnej). Dostaniemy tu stroje ludowe (w tym ręcznie haftowane koszule), przeróżne wyroby rzemiosła, ceramikę, biżuterię (w tym tradycyjną, wykonywaną z maleńkich koralików), stare pocztówki, ikony, pamiątki z lwowskimi widoczkami czy też – spotykane już chyba wszędzie w Europie Środkowej i Wschodniej – matrioszki.

Warto dodać, że bazar z wiadomego powodu bywa nazywany „kiczką” (skojarzenie ze słowem „kicz” jest tu jak najbardziej właściwe)… Z pewnością jednak ma swój urok i klimat, a zdolny poszukiwacz może na nim kupić coś naprawdę ciekawego.

Zainteresują Cię również

Dirham (waluta Dubaju) Dirham (waluta Dubaju)
Oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham. Jej skrót walutowy to: AED. 1 dirham dzieli się na...
Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria
Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych...
Agawa i lawenda – oryginalne pamiątki z Hvaru Agawa i lawenda – oryginalne pamiątki z Hvaru
Jeśli zależy nam na unikalnych i niepowtarzalnych pamiątkach z Hvaru, które po powrocie do domu będą przypominać...
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Kuna chorwacka Kuna chorwacka
Aktualną walutą Chorwacji jest kuna (HRK). Nie bez przyczyny ta intrygująca nazwa kojarzy nam się z futerkowym...
Pamiątki z Madery Pamiątki z Madery
Udając się na wyprawę w jakieś nowe miejsce, oprócz miłych wspomnień i mnóstwa zdjęć, chętnie przywozimy z niej...

 

Przeczytaj również

Rycerz Kijowskiego Kremla (marzec-listopad 2012)

W Parku „Ruś Kijowska” odbyło się w dniach 24 i 25 marca otwarcie Międzynarodowego Turnieju historycznego: „Rycerz Kijowskiego Kremla”.

Cypr - świat zwierzęcy

Świat zwierzęcy Cypru jest mniej bogaty niż jego flora. Obecnie na wyspie doliczono się 26 gatunków płazów i gadów, 357…

Cerkiew św. Łazarza w Larnace

Dla wielu turystów ich urlop na Cyprze zaczyna się w Larnace. Samoloty większości linii lotniczych lądują właśnie na tutejszym międzynarodowy…

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie już za nami. Od 7 do 23 lutego Chorwaci zmagali się w zimowych konkurencjach sportowych w…

Ogród zoologiczny w Lizbonie – Jardim Zoológio de Lisboa

Jedną z lizbońskich atrakcji cieszących się dużym powodzeniem (zwłaszcza wśród najmłodszych turystów) jest Jardim Zoológio de Lisboa – Ogród zoologiczny.

Jak dotrzeć do Chorwacji?

Błękitne morze, białe plaże i malownicza zabudowa Chorwacji kuszą nasze zmysły. Jeśli już zdecydujemy się na spędzenie urlopu właśnie w…

Niż demograficzny w Chorwacji

Demograficzny obraz ludności chorwackiej jest od ponad dwóch dekad mało optymistyczny. Od roku 1991 roku wskaźnik urodzeń znacznie spadł. Średnia…

Plac bana Josipa Jelačića w Zagrzebiu

Ten plac jest centralnym miejscem i symbolem chorwackiej stolicy – Zagrzebia. Nazwany został na cześć chorwackiego bohatera narodowego, hrabiego i…