Kiedy w 988 roku Ukraina przyjęła chrześcijaństwo, wiele pogańskich tradycji zostało zaadaptowanych przez Kościół do nowej religii. Niektóre z nich przetrwały do dziś. Jak wygląda tradycja Świąt Bożego Narodzenia na Ukrainie?
W jakim stopniu różni się od polskiej? Czy na Ukrainie też jest sianko, Święty Mikołaj i prezenty?
Ukraina | Święta na Ukrainie są równie magiczne, jak na całym świecie (2010 December O3,Christmas. by gardener41 na licencji CC BY-SA 2.0)
Pamiętajmy, że prawosławne Boże Narodzenie (prawosławie jest na Ukrainie religią dominującą) świętowane jest trzynaście dni później niż w rodzinach katolickich.
Centralnym punktem wigilijnego wieczoru jest Swiatyj Weczir (Святий Вечірczy), czyli uroczysta kolacja, obchodzona 6 stycznia. Z tej okazji ukraińskie stoły przyozdabia się siankiem na pamiątkę żłóbka w Betlejem, a kiedy dzieci wypatrzą na niebie pierwszą gwiazdkę, można rozpoczynać wieczerzę…
W rodzinach trudniących się rolnictwem ojciec lub inny mężczyzna pełniący funkcję głowy rodziny przynosi kłos pszenicy o nazwie didukh, który symbolizuje obfite plony pszenicy i... związek z przodkami. Didukh oznacza dosłownie "duch dziadka", więc nawiązuje do przodków rodziny i stanowi umowny, tradycyjny symbol więzi z bliskimi zmarłymi. W wielu domach bliscy dzielą się ze sobą prosforą, czyli specjalnym chlebkiem, poświęconym wcześniej w cerkwi.
Następnie odmawiana jest modlitwa i członkowie rodziny wymieniają między sobą świąteczne życzenia, którym towarzyszą często radosne okrzyki: Khristos rodyvsya! (Chrystus się rodzi!) czy Slavite Yoho! (Chwalcie Go!).
Jeśli chodzi o potrawy, jest ich – podobnie jak na naszych stołach – 12. Wśród świątecznych smakołyków obowiązkowe pozycje stanowią: kutia, gołąbki z kaszą gryczaną, ryba przyrządzana na różne sposoby a także kompot z suszu.
Ukraina | Specjalny, poświęcony w cerkwi chlebek - prosfora, zamiast opłatka (Work is done by Ted na licencji CC BY-SA 2.0)
Podczas wieczerzy często śpiewane są Kolyadky, czyli ukraińskie kolędy. Najpopularniejszą jest Boh Predvichny, z piękną melodią i tekstem. Dawna ukraińska tradycja obejmuje także wesołe kolędowanie od domu do domu, organizowane przez grupy młodych ludzi i członków kościołów. Podczas kolędowania zbierane są datki. Większość rodzin podczas Świąt uczestniczy także w uroczystych mszach w kościele.
Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia, zwykle w cichej i spokojnej atmosferze. Główne przesłanie tej uroczystości brzmi: "Pokój na Ziemi! Pokój dla ludzi dobrej woli!”
Wreszcie postać Świętego Mikołaja… Ponieważ jest on stałą częścią Bożego Narodzenia wszystkich narodów, znajdziemy go także na Ukrainie. I także tutaj poczciwy dziadunio jest przede wszystkim symbolem hojności i pokoju. Mimo że ukraiński Święty Mikołaj nosi strój biskupa, podczas gdy amerykański Santa Claus jest wesołym starszym panem w czerwono-białym futrze, nie różnią się od siebie rolą, jaką odgrywają… Mikołaje, niezależenie od wyglądu, zawsze i wszędzie uszczęśliwiają miłymi drobiazgami.
Przeczytaj także: Ukraiński Sylwester, czyli Malanka
Ukraina | Świąteczny jarmark we Lwowie (by juliamanchik)
Zainteresują Cię również