Na wstępie małe wyjaśnienie: „bylina”, to nie roślina, ale epicka opowieść o czynach dawnych bohaterów, pisana białym wierszem z charakterystycznym rytmem. Pochodzi od słowa „быль”, co oznacza „historia prawdziwa” – w odróżnieniu od fikcji literackiej.

Ukraina | Najdawniejsze dzieje Ukrainy stanowią doskonałe tworzywo wielu imprez i festiwali
Ukraina | Najdawniejsze dzieje Ukrainy stanowią doskonałe tworzywo wielu imprez i festiwali (by kmerenkov)

Międzynarodowy festiwal „Byliny Dawnego Kijowa IX-XI wieku” odbywa się w co roku sierpniu w Parku Ruś Kijowska*. To bodaj najbardziej kolorowa impreza sezonu.

Błazny i kniaziowie, rycerze i mieszczanie, piękne damy i uczeni mężowie – wszystkie osobistości dawnego Kijowa pojawią się w naszej rzeczywistości podczas dwóch niezapomnianych dni.

Wielkie bitwy, wspaniałe uczty, bogate targowiska – przodkowie potrafili żyć! A żebyśmy znali, czcili i pamiętali ich sławne czyny – kroniki prawdziwe zachowały informacje o nich do naszych czasów. Jak kniaziowie sławę zdobywali, jak miasta budowano, jak od hord wrogich się ratowano, jak się kochali i wierności dochowywali – wszystko to zobaczyć i usłyszeć można na festiwalu „Byliny Dawnego Kijowa”.

Najlepsi rycerze-rekonstruktorzy z Ukrainy, Wspólnoty Niepodległych Państw i Europy oraz aktorzy, kaskaderzy i artyści z różnych dziedzin starają się jak najwierniej odtworzyć ducha epoki IX-XI wieku.

Goście festiwalu zobaczyć mogą zachwycające bitwy i pojedynki, a także mają rzadką okazję osobiście wcielić się w postać śmiałego rycerza – w parku Kijowska Ruś prowadzone są warsztaty władania mieczem, kopią i strzelania z łuku. W tym roku odwiedzający mogli m. in. ocenić jakość nowej machiny miotającej – była ona także wykorzystana w bitwach.

A jak pięknie bywa w parku wieczorem! Na całym obszarze „przedgrodzia” zapalają się pochodnie i ogniska – stary Kijów robi się bardzo romantyczny.

Szczególne wrażenie robi widok nocnej bitwy. Rycerze odpocząwszy po dziennych trudach, gotowi są znowu wstąpić w bój i pokonać wroga. Po skończonej bitwie, aby ucieszyć wzrok, dać wytchnienie i zadziwić wspaniałym pokazem, występują artyści teatru ognia. W czasie ich pokazów cały Kijów świeci, jak jasna gwiazda. Dobrą tradycją „Bylin” stały się nocne dyskoteki. Najlepsze zespoły muzyczne nikomu nie pozwolą usiedzieć na miejscu.

Doskonały nastrój, zasmakowanie w atmosferze Rusi Kijowskiej, widowiskowe show, odpoczynek na świeżym powietrzu, degustacja potraw kuchni słowiańskiej, nowe przeżycia, oryginalne pamiątki – festiwal „Byliny dawnego Kijowa” to święto, które warto uwzględnić w planie wycieczki na Ukrainę.

*Centrum Kultury i Historii "Park Ruś Kijowska" (tu znajdziesz stronę internetową centrum) leży poza miastem w rejonie Obuchowskim. Każdego roku odbywa się tu mnóstwo różnych festiwali i imprez kulturalnych.

Zainteresują Cię również

Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Cypryjskie obiekty na liście UNESCO Cypryjskie obiekty na liście UNESCO
Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisane zostały cztery obiekty znajdujące się na Cyprze. Są to zarówno...
Kuchnia lankijska Kuchnia lankijska
To tradycyjna kuchnia ze Sri Lanki, na która wpływ mają także położone nieopodal Indie. To kuchnia pełna ostrych...
Kuchnia włoska Kuchnia włoska
Kuchnia włoska jest niepodważalnie jedną z najsłynniejszych kuchni świata. Znajdziemy w niej bogactwo smaków oraz...
Opera Lwowska Opera Lwowska
Budynek Opery Lwowskiej (Teatru Wielkiego), wybudowany u schyłku XIX wieku, to wspaniałe dzieło architektury i...
Złote skarby zaginionych cywilizacji we Lwowie Złote skarby zaginionych cywilizacji we Lwowie
2 stycznia 2012 roku w Lwowskiej Galerii Sztuki (w Pałacu Potockich) otwarta została wystawa pt. „Złote skarby...

 

Przeczytaj również

Plac bana Josipa Jelačića w Zagrzebiu

Ten plac jest centralnym miejscem i symbolem chorwackiej stolicy – Zagrzebia. Nazwany został na cześć chorwackiego bohatera narodowego, hrabiego i…

Wilno

Wilno, pomimo że nie leży w Polsce, od dawna bliskie jest naszym sercom. Stolica Litwy każdego roku przyciąga rzesze turystów…

Port lotniczy i dworce w Doniecku

W związku z przygotowaniami do Euro 2012 planami modernizacyjnymi objęto zarówno donieckie lotnisko, jak i główny dworzec kolejowy.

Jacy są mieszkańcy Cypru?

Cypryjczycy są bardzo dumni ze swego kulturowego dziedzictwa, którego początki sięgają ponad 9000 lat wstecz.

Jacy są Chorwaci?

Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat swej burzliwej historii wycierpieli niemało,…

Park Narodów (Parque das Nações) w Lizbonie

Po zamknięciu Światowej Wystawy Expo w 1998 roku, nowo powstały teren wraz z jego zabudowaniami przekształcony został w nowoczesną strefę…

Przepisy celne

Ponieważ Ukraina od lat starała się o akces do WTO (World Trade Organisation), na przestrzeni ostatnich lat stopniowo obniżyły się…

Portugalia nie zgadza się z oceną Moody’s

Portugalia mocno skrytykowała obniżenie jej zdolności kredytowej przez agencję ratingową Moody’s. Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Siva wezwał kraje strefy euro…