Na wstępie małe wyjaśnienie: „bylina”, to nie roślina, ale epicka opowieść o czynach dawnych bohaterów, pisana białym wierszem z charakterystycznym rytmem. Pochodzi od słowa „быль”, co oznacza „historia prawdziwa” – w odróżnieniu od fikcji literackiej.
Ukraina | Najdawniejsze dzieje Ukrainy stanowią doskonałe tworzywo wielu imprez i festiwali (Ukrainian National dancer by Oleg Dubyna na licencji CC BY-SA 2.0)
Międzynarodowy festiwal „Byliny Dawnego Kijowa IX-XI wieku” odbywa się w co roku sierpniu w Parku Ruś Kijowska*. To bodaj najbardziej kolorowa impreza sezonu.
Błazny i kniaziowie, rycerze i mieszczanie, piękne damy i uczeni mężowie – wszystkie osobistości dawnego Kijowa pojawią się w naszej rzeczywistości podczas dwóch niezapomnianych dni.
Wielkie bitwy, wspaniałe uczty, bogate targowiska – przodkowie potrafili żyć! A żebyśmy znali, czcili i pamiętali ich sławne czyny – kroniki prawdziwe zachowały informacje o nich do naszych czasów. Jak kniaziowie sławę zdobywali, jak miasta budowano, jak od hord wrogich się ratowano, jak się kochali i wierności dochowywali – wszystko to zobaczyć i usłyszeć można na festiwalu „Byliny Dawnego Kijowa”.
Najlepsi rycerze-rekonstruktorzy z Ukrainy, Wspólnoty Niepodległych Państw i Europy oraz aktorzy, kaskaderzy i artyści z różnych dziedzin starają się jak najwierniej odtworzyć ducha epoki IX-XI wieku.
Goście festiwalu zobaczyć mogą zachwycające bitwy i pojedynki, a także mają rzadką okazję osobiście wcielić się w postać śmiałego rycerza – w parku Kijowska Ruś prowadzone są warsztaty władania mieczem, kopią i strzelania z łuku. W tym roku odwiedzający mogli m. in. ocenić jakość nowej machiny miotającej – była ona także wykorzystana w bitwach.
A jak pięknie bywa w parku wieczorem! Na całym obszarze „przedgrodzia” zapalają się pochodnie i ogniska – stary Kijów robi się bardzo romantyczny.
Szczególne wrażenie robi widok nocnej bitwy. Rycerze odpocząwszy po dziennych trudach, gotowi są znowu wstąpić w bój i pokonać wroga. Po skończonej bitwie, aby ucieszyć wzrok, dać wytchnienie i zadziwić wspaniałym pokazem, występują artyści teatru ognia. W czasie ich pokazów cały Kijów świeci, jak jasna gwiazda. Dobrą tradycją „Bylin” stały się nocne dyskoteki. Najlepsze zespoły muzyczne nikomu nie pozwolą usiedzieć na miejscu.
Doskonały nastrój, zasmakowanie w atmosferze Rusi Kijowskiej, widowiskowe show, odpoczynek na świeżym powietrzu, degustacja potraw kuchni słowiańskiej, nowe przeżycia, oryginalne pamiątki – festiwal „Byliny dawnego Kijowa” to święto, które warto uwzględnić w planie wycieczki na Ukrainę.
*Centrum Kultury i Historii "Park Ruś Kijowska" (tu znajdziesz stronę internetową centrum) leży poza miastem w rejonie Obuchowskim. Każdego roku odbywa się tu mnóstwo różnych festiwali i imprez kulturalnych.
Zainteresują Cię również





