Czerwona Jaskinia, zwana też Jaskinią Kiził-Koba (lub Kyzył-Koba), jest jedną z największych jaskiń powstałych w skałach wapiennych nie tylko na Krymie, ale i w całej Europie.

Jej długość wynosi 21 km, powierzchnia -63 600 m2, objętość zaś – 242 000 m3. Trafimy tu jadąc trasą łączącą Symferopol z Ałusztą.

Jaskinia na Krymie

Ukraina, Krym | Jak łatwo się domyślić, nazwa jaskini pochodzi od koloru tworzących ją form krasowych (czerwonawy odcień jest zasługą tlenku żelaza) (DSC00434.jpg by Paul Downs na licencji CC BY-SA 2.0)

Jaskinia w przeszłości

Historia jaskini jest bardzo długa i sięga VII wieku p.n.e. W VII-VI wieku p.n.e. żyjący tutaj ludzie wykorzystywali część pieczary prawdopodobnie do celów kultowych, w III-IV w. n.e. – jako magazyn żywności, a w IX-X wieku – jako miejsce schronienia.

Lokalizacja jaskini

Jest to największa jaskinia na Krymie i jedna z największych w Europie. Znajduje się w zachodniej części Gór Krymskich, a konkretnie: na zboczu jajły Dołgorukowskiej, ok. 3,5 km od wsi Pieriewalnoje.

„Jajła” to pochodząca z języka tureckiego nazwa letnich pastwisk na płaskich masywach Gór Krymskich. Historyczna nazwa tego obszaru, to Subatkan-jajła (od przepływającej tam rzeczki). Na początku XX wieku zaczęto używać nazwy pochodzącej od nazwiska książęcego rodu Dołgorukich, których ziemie przylegały od zachodu do jajły.

Aby dojechać do Czerwonej Jaskini, trzeba na trasie Symferopol – Ałuszta (E-105) skręcić na 23 km w lewo przed wsią Pierewalnoje.

Podziemne królestwo

Jaskinia znana jest od początku XIX wieku pod nazwą Kiził-Koba (Kyzył-Koba). Czerwona Jaskinia stanowi system rozgałęzionych korytarzy, położonych na wielu poziomach, tworzących wydłużone galerie, pionowe studnie i strefy zalane wodą. Zdarzają się odcinki zawierające do sześciu poziomów. Rozciągłość poszczególnych odcinków dochodzi do 70-80 metrów, wysokość zaś do 145 m (Sala Błękitnej Kaplicy).

Jaskinia składa się z głównej galerii i szeregu bocznych korytarzy. Podziemna rzeka tworzy jeziora do 4 m głębokości i szereg syfonów (syfony, to fragmenty korytarzy zalane wodą po sam strop).

Temperatura wody w jaskini wynosi 9,3-10,4°C. Średnia temperatura powietrza na niższych piętrach: 8,1-9,6°C, a na górnych 10,9-11,8°C.

Po dnie jaskini płynie podziemna rzeka Su-Uczhan rozdzielona sześcioma wapiennymi syfonami.

Jaskinię zdobią stalaktyty, stalagmity, polewy, zasłony i draperie, korality, a w wannach z krystalicznie czystą wodą spotyka się perły jaskiniowe.

Mieszkańcy jaskini

W Czerwonej Jaskini żyje 6 gatunków nietoperzy oraz liczne troglobionty, czyli gatunki (głównie owadów i pająków) żyjące wyłącznie jaskiniach, w tym kilka endemicznych.

Prace badawcze

Pierwszych odkryć naukowych w Czerwonej Jaskini dokonał w 1914 roku znawca krymskiej historii, Siergiej Iwanowicz Zabnin.

Przeprowadził on wykopaliska na niewielkiej powierzchni przed wejściem do Dolnej Jaskini i odkrył resztki ognisk i rozlicznych przedmiotów codziennego użytku z III-V w. n.e. – wyroby ceramiczne i kawałki glinianych naczyń.

Ponowne badania archeologiczne w 1921 r. przyniosły bogate znaleziska ceramiki z VII-VI w. p.n.e., brązowe zakończenia strzał, pierścienie, bransolety i naszyjniki. W tym czasie na polance przed jaskiniami odkopano osiedle ludzi żyjących tutaj ok. 2500 lat temu.

W wyniku badań stwierdzono, że na polanie znajdowało się niewielkie osiedle nieznanej dotąd kultury, która otrzymała nazwę „kiził-kobińska”. Jaskinia służyła jako rodowa świątynia, gdzie składano ofiary z domowych i dzikich zwierząt.

W III-IV w. n.e. mieściła się tu scytyjska osada, a w jaskini przechowywano wino.

Zwiedzanie jaskini

Wybierając się na wycieczkę do Czerwonej Jaskini nie zapomnijcie o kilku rzeczach:

  • Weźcie ze sobą wygodne buty i ciepłe skarpety.
  • W jaskini jest dosyć chłodno (+9°C) i przyda się ciepła kurtka (można też wypożyczyć ją za 2 hrywny).
  • Naładujcie baterie aparatów, ponieważ do zdjęć trzeba używać lampy błyskowej.

wg thisisukraine.org

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Oceanarium w Lizbonie Oceanarium w Lizbonie
Oceanarium w Lizbonie jest największym obiektem tego typu w Europie. Żyje tu blisko 25 tysięcy morskich stworzeń z...
Słoboda Mamaja – kozacki skansen w Kijowie Słoboda Mamaja – kozacki skansen w Kijowie
Z historią i folklorem Ukrainy nierozerwalnie związani są Kozacy, których tradycje przetrwały do dziś w ludowych...