Niekwestionowanym królem ukraińskich wód jest starożytny Pontus Euxinus, czyli basen Morza Czarnego. Morze zawdzięcza swą nazwę siarczkom, barwiącym jego wody na czarno.

Plaża Morza Czarnego

Ukraina | Morze Czarne liczy 422 tys. km² powierzchni i ok. 2211 m głębokości (by Yevhen1971 na licencji Pixabay

Informacje podstawowe

W głębinach, gdzie zasolenie jest szczególnie wysokie, a wody nie mieszają się tak jak przy powierzchni, powstaje specyficzne środowisko, przypominające gęstą sadzawkę pozbawioną tlenu, to właśnie tu wydziela się odpowiedzialny za barwę morza siarkowodór.

Morze Czarne liczy 422 tys. km² powierzchni i ok. 2211 m głębokości, przy czym poniżej 150 m jego głębokości odnotowuje się brak jakiegokolwiek życia biologicznego. Zasolenie wód waha się w granicach 10–18 ‰.

Morze Czarne jest głównym zlewiskiem rzek Ukrainy, m.in.: Dunaju, Dniestru, Bohu i Dniepru. Do najważniejszych jego portów zalicza się: Odessę, Sewastopol, Noworosyjsk, Trabzon, Burgas i Konstancę.

Ten śródlądowy zbiornik wodny położony jest pomiędzy dwoma kontynentami – Europą i Azją, ponadto łączy się z Morzem Śródziemnym poprzez cieśniny Bosfor i Dardanele. Morze Czarne pełni więc doniosłą rolę gospodarczą i komunikacyjną.

Widok na Morze Czarne

Ukraina | Morze Czarne (by ID 12019 na licencji Pixabay

Na terenie Ukrainy krzyżują się trzy geopolityczne szlaki: euroatlantycki, euroazjatycki i islamski. Do zlokalizowanych nad Morzem Czarnym rosyjskich portów przeładunku ropy naftowej poprowadzono specjalne rurociągi, które biegną przez ukraińskie ziemie. Kraj ten stanowi zatem, już od starożytności, ważny węzeł komunikacyjny umożliwiający kontakty między Wschodem i Zachodem.

Z Morzem Czarnym ściśle związana jest też powstała w 1992 r. Organizacja Współpracy Krajów Morza Czarnego, do której przynależą: Albania, Azerbejdżan, Armenia, Bułgaria, Grecja, Gruzja, Mołdawia, Rumunia, Turcja, Ukraina i Rosja. Powstanie owej organizacji jest dowodem na to, jak ważna jest komunikacyjna i gospodarcza rola Morza Czarnego, gdzie wszelkie ideologiczne i polityczne rozdźwięki odchodzą na drugi plan.

Zainteresują Cię również

Klimat Ukrainy Klimat Ukrainy
Większa część państwa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Tylko południowe regiony, w...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...