Niekwestionowanym królem ukraińskich wód jest starożytny Pontus Euxinus, czyli basen Morza Czarnego. Morze zawdzięcza swą nazwę siarczkom, barwiącym jego wody na czarno.

Ukraina | Morze Czarne liczy 422 tys. km² powierzchni i ok. 2211 m głębokości
Ukraina | Morze Czarne liczy 422 tys. km² powierzchni i ok. 2211 m głębokości (by Ozulus)

Informacje podstawowe

W głębinach, gdzie zasolenie jest szczególnie wysokie, a wody nie mieszają się tak jak przy powierzchni, powstaje specyficzne środowisko, przypominające gęstą sadzawkę pozbawioną tlenu, to właśnie tu wydziela się odpowiedzialny za barwę morza siarkowodór.

Morze Czarne liczy 422 tys. km² powierzchni i ok. 2211 m głębokości, przy czym poniżej 150 m jego głębokości odnotowuje się brak jakiegokolwiek życia biologicznego. Zasolenie wód waha się w granicach 10–18 ‰.

Morze Czarne jest głównym zlewiskiem rzek Ukrainy, m.in.: Dunaju, Dniestru, Bohu i Dniepru. Do najważniejszych jego portów zalicza się: Odessę, Sewastopol, Noworosyjsk, Trabzon, Burgas i Konstancę.

Ten śródlądowy zbiornik wodny położony jest pomiędzy dwoma kontynentami – Europą i Azją, ponadto łączy się z Morzem Śródziemnym poprzez cieśniny Bosfor i Dardanele. Morze Czarne pełni więc doniosłą rolę gospodarczą i komunikacyjną.

Ukraina | Morze Czarne
Ukraina | Morze Czarne (by 1banaan)

Na terenie Ukrainy krzyżują się trzy geopolityczne szlaki: euroatlantycki, euroazjatycki i islamski. Do zlokalizowanych nad Morzem Czarnym rosyjskich portów przeładunku ropy naftowej poprowadzono specjalne rurociągi, które biegną przez ukraińskie ziemie. Kraj ten stanowi zatem, już od starożytności, ważny węzeł komunikacyjny umożliwiający kontakty między Wschodem i Zachodem.

Z Morzem Czarnym ściśle związana jest też powstała w 1992 r. Organizacja Współpracy Krajów Morza Czarnego, do której przynależą: Albania, Azerbejdżan, Armenia, Bułgaria, Grecja, Gruzja, Mołdawia, Rumunia, Turcja, Ukraina i Rosja. Powstanie owej organizacji jest dowodem na to, jak ważna jest komunikacyjna i gospodarcza rola Morza Czarnego, gdzie wszelkie ideologiczne i polityczne rozdźwięki odchodzą na drugi plan.

Zainteresują Cię również

Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Region Larnaka Region Larnaka
Larnaka – gr Επαρχία Λάρνακας, tur. Larnaka Bölgesi – to region Cypru położony w południowo wschodniej części wyspy...
Silhouette Silhouette
Wyspa Silhouette przypomina ogromny szmaragd. Urok unikatowej przyrody tego skrawka lądu nikogo nie może pozostawić...
Rumunia Rumunia
Rumunia jest jednym z najbardziej tajemniczych krajów południowo-wschodniej Europy. To właśnie tu, w pierścieniu...