W malowniczej okolicy obwodu Czerkawskiego, w Chłodnym Jarze, stoi dąb-olbrzym. Jest reliktem pierwotnego lasu. Wiek dębu – według różnych szacunków – waha się od 1000 do 1200 lat.

Ukraina | Tysiącletni dąb był świadkiem wielu historycznych wydarzeń

Ukraina | Tysiącletni dąb był świadkiem wielu historycznych wydarzeń (Oak by Lyle Nel na licencji CC BY-SA 2.0)

Dąb symbolem Ukrainy

Obwód pnia drzewa na wysokości piersi człowieka wynosi 8,65 m, wysokość – 24 m, a całkowita masa drewna tego dębu przekracza 37,5 m3.

Jest to największe drzewo na Ukrainie i jedno z dziesięciu największych w Europie. Dąb nazywają bratem słynnego dębu Robin Hooda z lasu Sherwood (Major Oak). Sześć razy pioruny uderzały w drzewo. Rozerwały jego pień od góry do dołu. Cały ten potężny i wiekowy olbrzym pokryty jest szramami niby wojownik-weteran, który przeżył nie jedną walkę nie poddając się ani wrogom, ani czasowi. W Chłodnym Jarze, a zwłaszcza w okolicy wioski Mielniki, uchowało się wiele rozłożystych dębów – wnuków Dęba Żelaźniaka w wieku „zaledwie” 300-500 lat.

Tysiącletni dąb był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Właśnie pod nim zbierali się hajdamacy planując najazdy na pańskie dwory. Pod jego rozłożystą koroną radzili: Bohdan Chmielnicki, Semen Naliwajko i Maksym Żeleźniak, na którego cześć nazwano to drzewo. Taras Szewczenko rysował tutaj obraz „Dąb w chutorze Buda”, pisał poemat „Hajdamacy”.

Dąb posiada jeszcze jedną nazwę – Dąb Dziadek. Ludzie wierzą, że posiada on cudowną moc; każdy, kto spocznie pod jego potężną koroną, nabędzie siły, aby spełnić swoje marzenia.

Ukraina | Dąb Maksyma Żeleźniaka to największe drzewo na Ukrainie

Ukraina | Dąb Maksyma Żeleźniaka to największe drzewo na Ukrainie (Maksym Zaliznyak oak tree / Дуб Максима Залізняка (Kholodny Yar, Ukraine by Sasha India na licencji CC BY 2.0)

W 1988 roku Dąb Maksyma Żeleźniaka ciężko zachorował. Doszło do tego, że już w czerwcu zrzucił wszystkie liście. Ma się rozumieć, i ekolodzy, i etnografowie, i różni inni specjaliści zaczęli bić w dzwony – źle się dzieje z dębem! Uzdrowicieli najechało tylu, że ledwie Chłodny Jar ich pomieścił. A wszyscy z tytułami – a to doktora nauk, a to profesora. Popatrzyli, pokiwali głowami – „no cóż, taki już wiek…”, pogadali trochę i odjechali.

Wtedy za ratunek Dziadka wziął się miejscowy leśnik, zasłużony pracownik gospodarstwa leśnego Ukrainy, Aleksandr Najda. Przy wsparciu okolicznych mieszkańców wykopał wokół drzewa kilkadziesiąt studzienek, w które wlał odżywczą mieszankę mineralną własnej receptury. I stał się cud: w sierpniu dąb znowu wypuścił liście. Żyje po dziś dzień, cieszy się powszechnym szacunkiem i doczekał się nawet honorowego tytułu „Narodowego Drzewa Ukrainy”.

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Symbole Holandii Symbole Holandii
Z czym kojarzy nam się Holandia? Oczywiście z wiatrakami, serami, tulipanami i drewnianymi chodakami! W każdym...
Symbole Japonii Symbole Japonii
Japonia jest bez wątpienia niezwykle barwnym i malowniczym krajem – odległą, tajemniczą, niemal baśniową krainą...
Szarańczyn strąkowy Szarańczyn strąkowy
Drzewo to, zwane również karobowym lub po prostu karob, zdominowało krajobraz Cypru, po tym jak najprawdopodobniej...
Symbole Brazylii Symbole Brazylii
Gorące wody Oceany Atlantyckiego, piłka nożna i huczny karnawał – dla większość z nas to pierwsze skojarzenia z...
Symbole Malty Symbole Malty
Z czym kojarzy nam się Malta? W przepysznymi bułkami pastizzi, kolorowymi łódkami luzzu czy może starymi autobusami...