W malowniczej okolicy obwodu Czerkawskiego, w Chłodnym Jarze, stoi dąb-olbrzym. Jest reliktem pierwotnego lasu. Wiek dębu – według różnych szacunków – waha się od 1000 do 1200 lat.

Ukraina | Tysiącletni dąb był świadkiem wielu historycznych wydarzeń
Ukraina | Tysiącletni dąb był świadkiem wielu historycznych wydarzeń (by Lyle Nel )

Dąb symbolem Ukrainy

Obwód pnia drzewa na wysokości piersi człowieka wynosi 8,65 m, wysokość – 24 m, a całkowita masa drewna tego dębu przekracza 37,5 m3.

Jest to największe drzewo na Ukrainie i jedno z dziesięciu największych w Europie. Dąb nazywają bratem słynnego dębu Robin Hooda z lasu Sherwood (Major Oak). Sześć razy pioruny uderzały w drzewo. Rozerwały jego pień od góry do dołu. Cały ten potężny i wiekowy olbrzym pokryty jest szramami niby wojownik-weteran, który przeżył nie jedną walkę nie poddając się ani wrogom, ani czasowi. W Chłodnym Jarze, a zwłaszcza w okolicy wioski Mielniki, uchowało się wiele rozłożystych dębów – wnuków Dęba Żelaźniaka w wieku „zaledwie” 300-500 lat.

Tysiącletni dąb był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Właśnie pod nim zbierali się hajdamacy planując najazdy na pańskie dwory. Pod jego rozłożystą koroną radzili: Bohdan Chmielnicki, Semen Naliwajko i Maksym Żeleźniak, na którego cześć nazwano to drzewo. Taras Szewczenko rysował tutaj obraz „Dąb w chutorze Buda”, pisał poemat „Hajdamacy”.

Dąb posiada jeszcze jedną nazwę – Dąb Dziadek. Ludzie wierzą, że posiada on cudowną moc; każdy, kto spocznie pod jego potężną koroną, nabędzie siły, aby spełnić swoje marzenia.

Ukraina | Dąb Maksyma Żeleźniaka to największe drzewo na Ukrainie
Ukraina | Dąb Maksyma Żeleźniaka to największe drzewo na Ukrainie (by kubina )

W 1988 roku Dąb Maksyma Żeleźniaka ciężko zachorował. Doszło do tego, że już w czerwcu zrzucił wszystkie liście. Ma się rozumieć, i ekolodzy, i etnografowie, i różni inni specjaliści zaczęli bić w dzwony – źle się dzieje z dębem! Uzdrowicieli najechało tylu, że ledwie Chłodny Jar ich pomieścił. A wszyscy z tytułami – a to doktora nauk, a to profesora. Popatrzyli, pokiwali głowami – „no cóż, taki już wiek…”, pogadali trochę i odjechali.

Wtedy za ratunek Dziadka wziął się miejscowy leśnik, zasłużony pracownik gospodarstwa leśnego Ukrainy, Aleksandr Najda. Przy wsparciu okolicznych mieszkańców wykopał wokół drzewa kilkadziesiąt studzienek, w które wlał odżywczą mieszankę mineralną własnej receptury. I stał się cud: w sierpniu dąb znowu wypuścił liście. Żyje po dziś dzień, cieszy się powszechnym szacunkiem i doczekał się nawet honorowego tytułu „Narodowego Drzewa Ukrainy”.

Zainteresują Cię również

Symbole Tunezji Symbole Tunezji
Każdy kraj ma miejsca, przedmioty, z którymi jest kojarzony. Z Francją kojarzą nam się bagietki i Wieża Eiffla, z...
Flaga, herb i hymn Tunezji Flaga, herb i hymn Tunezji
Flaga Tunezji jest dwubarwna. Na środku czerwonego tła znajduje się białe koło, a w nim czerwony półksiężyc i...
Symbole Holandii Symbole Holandii
Z czym kojarzy nam się Holandia? Oczywiście z wiatrakami, serami, tulipanami i drewnianymi chodakami! W każdym...
Wilno Wilno
Wilno, pomimo że nie leży w Polsce, od dawna bliskie jest naszym sercom. Stolica Litwy każdego roku przyciąga...
Symbole Włoch Symbole Włoch
Z czym kojarzą nam się Włochy? Oczywiście z pyszną kuchnią, wspaniałymi zabytkami, karnawałem w Wenecji, gondolami...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...

 

Przeczytaj również

Sery z wyspy Pag

Chorwacja słynie nie tylko z doskonałych win czy oliwy z oliwek. Kraj ten może poszczycić się również produkcją wielu rodzajów…

Chorwacja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016

XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro (Brazylia) dobiegły końca, warto więc podsumować olimpijski dorobek sportowców z Chorwacji.

Donieck

Donieck nie jest miastem o bogatej historii, ale stanowi istotny punkt na mapie Ukrainy. Ta duża, dynamiczna aglomeracja jest przemysłową…

Waluta w Berlinie (Euro)

Od 1 stycznia 2002 roku jednostką monetarną w 17 państwach Unii Europejskiej, w tym Niemiec jest euro. Przed tą datą,…

Jacy są Chorwaci?

Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat swej burzliwej historii wycierpieli niemało,…

Bakczysaraj

Liczne przewodniki turystyczne nazywają Bakczysaraj (Bachczysaraj) „miastem-muzeum”. Przez teren miasta przepływa rzeka Czuruksu (Zgniła Woda), która dzieli je na dwie…

Zamek Maurów

Pomiędzy dwoma szczytami skalnymi, nad miastem Sintra, wznosi się wspaniały Zamek Maurów (Castelo dos Mouros). Budowla wzniesiona została na przełomie…

Język maltański – rozmówki

Język maltański jest oficjalnym językiem Malty. Maltańczycy mogą pochwalić się również doskonałą znajomością języka angielskiego (jest to również język urzędowy).