Donieck nie jest miastem o bogatej historii, ale stanowi istotny punkt na mapie Ukrainy. Ta duża, dynamiczna aglomeracja jest przemysłową i kulturalną stolicą obwodu donieckiego.

Jest też jednym z czterech ukraińskich miast, w których rozgrywać się będą mecze Euro 2012.

Ukraina – Donieck | Fontanna na placu Lenina
Ukraina – Donieck | Fontanna na placu Lenina (by lancerenok )

Warunki geograficzne i demograficzne

Donieck położony jest we wschodniej Ukrainie, w obwodzie donieckim, nad rzeką Kalmius.

Dookoła miasta rozciąga się krajobraz stepowy, nie brakuje tu też lasów, rzek i jezior. Miasto znajduje się ok. 95 km na północ od Morza Azowskiego.

Donieck leży w strefie łagodnego klimatu kontynentalnego.

Donieck należy do największych miast Ukrainy. Jego populacja liczy 975 959 mieszkańców.

Każdy, kto odwiedzi Donieck, może poczuć się tak, jakby nieopatrznie przekroczył granicę rosyjską. To język rosyjski bowiem, a nie ukraiński, jest tu dominujący. Posługują się nim zarówno Rosjanie, jak i rosyjskojęzyczni Ukraińcy.

Według danych ze spisu powszechnego z 2001 r. 46,7% ludności Doniecka stanowili Ukraińcy, a 48,2% - Rosjanie.

Ukraina – Donieck | Donieck słynie ze swych kwiatowych klombów, niegdyś był nawet nazywany „Miastem róż”
Ukraina – Donieck | Donieck słynie ze swych kwiatowych klombów, niegdyś był nawet nazywany „Miastem róż”
(by lancerenok )

Historia miasta

Jeszcze na początku XIX w. w miejscu dzisiejszego Doniecka znajdowały się jedynie osady kozackie. Sytuacja diametralnie zmieniła się w momencie, gdy ziemie te zakupił walijski przedsiębiorca John Hughes i w 1869 r. założył na nich kopalnie węgla oraz zakłady metalurgiczne.
Początkowo Donieck – zwany wówczas Juzowką – był jedynie mało znaczącą osadą robotniczą, liczącą 164 mieszkańców. Liczba ludności wzrosła jednak bardzo szybko i na początku XX w. wynosiła już 50 tys. mieszkańców. W 1917 r. Juzowka otrzymała prawa miejskie.

Za czasów ZSRR Juzowkę przemianowano na Stalino. Nazwa „Donieck” została nadana w 1961 r. na fali destalinizacji.

Motorem rozwoju miasta był przemysł. Również dzisiaj Donieck jest wysoko zurbanizowany, a wraz z pobliskimi mniejszymi miastami tworzy konurbację. Donieck to główne miasto Donieckiego Zagłębia Węglowego.

Ukraina – Donieck | Okolice centrum handlowego o wdzięcznej nazwie
Ukraina – Donieck | Okolice centrum handlowego o wdzięcznej nazwie "Biały Łabędź" (by lancerenok )

Zwiedzanie Doniecka

W Doniecku nie brak atrakcji. Chociaż miasto nie może się pochwalić średniowiecznymi zabytkami, na zwiedzających czekają inne ciekawe miejsca i obiekty.
Główną arterią Doniecka jest ulica Artioma. Przebiega ona przez plac Lenina, który jest nie tylko popularnym miejscem spotkań, ale również areną najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście. Zabudowania ul. Artioma to ciekawa mieszanka starej i nowej architektury.
Do najbardziej urodziwych ulic należy Bulwar Puszkina. Spokojny, pełen zieleni deptak stanowi idealne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Takie warunki stwarza również doniecki Ogród Botaniczny – największy w Europie! W romantyczny nastrój wprawi nas natomiast wieczorna przechadzka po Parku Szczerbakowa z jego podświetlanymi fontannami.

Ukraina – Donieck | Pomnik Anatolija Sołowjanenko (Анатолий Соловьяненко) – wybitnego ukraińskiego śpiewaka operowego
Ukraina – Donieck | Pomnik Anatolija Sołowjanenko (Анатолий Соловьяненко) – wybitnego ukraińskiego śpiewaka operowego (by lancerenok )

Warta uwagi jest eklektyczna architektura Doniecka. W południowej części miasta znajdziemy XIX-wieczne domy w stylu angielskim (w tym rezydencje Johna Hughesa). Przeplatają się z nimi budynki powstałe w czasach socjalizmu oraz architektura najnowsza. W Doniecku można spotkać również domy wybudowane tuż po II wojnie światowej, zwane od narodowości ich budowniczych – jeńców z Finlandii – „domami fińskimi”.
Wspaniałym przeżyciem jest wizyta w donieckim Planetarium – nowoczesnym obiekcie, w którym obejrzeć można trójwymiarowe obrazy przestrzeni kosmicznej.
Do najnowszych atrakcji Doniecka zaliczyć należy również delfinarium Nemo, które zapewnia zarówno doskonałą zabawę dla odwiedzających, jak i prowadzi delfinoterapię dla osób chorych.

Ukraina – Donieck | W centrum Doniecka zamieszkały krasnoludki
Ukraina – Donieck | W centrum Doniecka zamieszkały krasnoludki (by kiryna )

Zainteresują Cię również

Zamek w Dubnie Zamek w Dubnie
Forteca w Dubnie to jeden z najstarszych zamków na Ukrainie, zbudowany pod koniec XV wieku przez księcia...
Metalist (Charków) Metalist (Charków)
Charkowski Metalist jest jednym z najstarszych stadionów spośród ośmiu, na których zostaną rozegrane mecze Euro...
Donbas Arena (Donieck) Donbas Arena (Donieck)
Supernowoczesny stadion piłkarski w Doniecku, obliczony na 51 504 widzów, zbudowano w 2009 roku. Donbas Arena jest...
Noclegi we Lwowie Noclegi we Lwowie
Lwów jest miastem szczególnie chętnie odwiedzanym przez turystów. Z pewnością wpływa na to bogactwo zabytków,...
Noclegi w Charkowie Noclegi w Charkowie
Położony we wschodniej Ukrainie Charków jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu i drugim co do wielkości miastem...
Noclegi w Kijowie Noclegi w Kijowie
Stolica Ukrainy liczy ok. 3 miliony mieszkańców i jest jednym z największych miast Europy. Urodą Kijowa zachwycali...

 

Przeczytaj również

Kuchnia włoska

Kuchnia włoska jest niepodważalnie jedną z najsłynniejszych kuchni świata. Znajdziemy w niej bogactwo smaków oraz nasycenie aromatów przeróżnych przypraw i…

Cypr – strzał w 10!

Urlop już zaklepany, kierunek podróży wybrany – w tym roku będzie to Cypr – pomału kalkulujemy wydatki i pakujemy bagaże,…

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr

Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak najlepiej zaplanować…

Chorwacja w liczbach

Chorwacja to cudowny kraj pełen licznych zabytków, wspaniałych plaż i gościnnych ludzi. Ale jak wygląda Chorwacja „w liczbach”?

Dzielnica Czerwonych Latarni

Amsterdam jest kopalnią atrakcji – z pewnością nie będziemy się tu nudzić o żadnej porze dnia czy nocy. Oprócz wspaniałych…

Commandaria – najstarsze wino na świecie?

Wino Commandaria uważane jest za jedno z najstarszych win świata, jeśli nie najstarsze. Biorąc pod uwagę fakt, że historia winiarstwa…

Lwów zaprasza na kawę...

Lwów już po raz piąty zaprasza swoich mieszkańców oraz gości na aromatyczny Festiwal Kawy, który odbędzie się w dniach 23.09.2011…

Średniowieczny zamek w Limassol

Limassol to nie tylko miasto słynące z piaszczystych plaż cudownego morza. Spędzając tu wakacje nie sposób nie odwiedzić wielu zabytków.…