Donieck nie jest miastem o bogatej historii, ale stanowi istotny punkt na mapie Ukrainy. Ta duża, dynamiczna aglomeracja jest przemysłową i kulturalną stolicą obwodu donieckiego.
Jest też jednym z czterech ukraińskich miast, w których rozegrał się mecz Euro 2012.
Ukraina – Donieck | Stadion w Doniecku (Beautiful firework over stadium by geargodz na licencji Premium Freepik)
Warunki geograficzne i demograficzne
Donieck położony jest we wschodniej Ukrainie, w obwodzie donieckim, nad rzeką Kalmius.
Dookoła miasta rozciąga się krajobraz stepowy, nie brakuje tu też lasów, rzek i jezior. Miasto znajduje się ok. 95 km na północ od Morza Azowskiego.
Donieck leży w strefie łagodnego klimatu kontynentalnego.
Donieck należy do największych miast Ukrainy. Jego populacja liczy 975 959 mieszkańców.
Każdy, kto odwiedzi Donieck, może poczuć się tak, jakby nieopatrznie przekroczył granicę rosyjską. To język rosyjski bowiem, a nie ukraiński, jest tu dominujący. Posługują się nim zarówno Rosjanie, jak i rosyjskojęzyczni Ukraińcy.
Według danych ze spisu powszechnego z 2001 r. 46,7% ludności Doniecka stanowili Ukraińcy, a 48,2% - Rosjanie.
Historia miasta
Jeszcze na początku XIX w. w miejscu dzisiejszego Doniecka znajdowały się jedynie osady kozackie. Sytuacja diametralnie zmieniła się w momencie, gdy ziemie te zakupił walijski przedsiębiorca John Hughes i w 1869 r. założył na nich kopalnie węgla oraz zakłady metalurgiczne.
Początkowo Donieck – zwany wówczas Juzowką – był jedynie mało znaczącą osadą robotniczą, liczącą 164 mieszkańców. Liczba ludności wzrosła jednak bardzo szybko i na początku XX w. wynosiła już 50 tys. mieszkańców. W 1917 r. Juzowka otrzymała prawa miejskie.
Za czasów ZSRR Juzowkę przemianowano na Stalino. Nazwa „Donieck” została nadana w 1961 r. na fali destalinizacji.
Motorem rozwoju miasta był przemysł. Również dzisiaj Donieck jest wysoko zurbanizowany, a wraz z pobliskimi mniejszymi miastami tworzy konurbację. Donieck to główne miasto Donieckiego Zagłębia Węglowego.
Zwiedzanie Doniecka
W Doniecku nie brak atrakcji. Chociaż miasto nie może się pochwalić średniowiecznymi zabytkami, na zwiedzających czekają inne ciekawe miejsca i obiekty.
Główną arterią Doniecka jest ulica Artioma. Przebiega ona przez plac Lenina, który jest nie tylko popularnym miejscem spotkań, ale również areną najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście. Zabudowania ul. Artioma to ciekawa mieszanka starej i nowej architektury.
Do najbardziej urodziwych ulic należy Bulwar Puszkina. Spokojny, pełen zieleni deptak stanowi idealne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Takie warunki stwarza również doniecki Ogród Botaniczny – największy w Europie! W romantyczny nastrój wprawi nas natomiast wieczorna przechadzka po Parku Szczerbakowa z jego podświetlanymi fontannami.
Warta uwagi jest eklektyczna architektura Doniecka. W południowej części miasta znajdziemy XIX-wieczne domy w stylu angielskim (w tym rezydencje Johna Hughesa). Przeplatają się z nimi budynki powstałe w czasach socjalizmu oraz architektura najnowsza. W Doniecku można spotkać również domy wybudowane tuż po II wojnie światowej, zwane od narodowości ich budowniczych – jeńców z Finlandii – „domami fińskimi”.
Wspaniałym przeżyciem jest wizyta w donieckim Planetarium – nowoczesnym obiekcie, w którym obejrzeć można trójwymiarowe obrazy przestrzeni kosmicznej.
Do najnowszych atrakcji Doniecka zaliczyć należy również delfinarium Nemo, które zapewnia zarówno doskonałą zabawę dla odwiedzających, jak i prowadzi delfinoterapię dla osób chorych.
Zainteresują Cię również