Budynek Dzierżpromu czy też Gospromu (ukr. Держпром; ang. Derzhprom) to najbardziej znana konstrukcja z czasów radzieckich znajdująca się w Charkowie.

Budowla ta była jednym z najwcześniejszych przykładów konstruktywizmu w architekturze.

Ukraina | Dzierżprom jest jednym z najwcześniejszych przykładów architektury konstruktywistycznej, popularnej w ZSRR w latach 20. i 30.
Ukraina | Dzierżprom jest jednym z najwcześniejszych przykładów architektury konstruktywistycznej, popularnej w ZSRR w latach 20. i 30. (by Doroga.UA )

Pionierskie dzieło konstruktywizmu

Budynek powstał w czasach wczesnego ZSRR, kiedy Charków był stolicą Ukraińskiej SRR. Jego budowa trwała 3 lata (od 1925 do 1928 r.). W swoich czasach był najwyższym budynkiem w Europie (63 m; licząc wieżę telewizyjną dodaną w 1955 r. – 108 m). Przez krótki czas cieszył się nawet mianem najbardziej przestronnej pojedynczej konstrukcji na świecie (w 1930 r. przebiły go nowojorskie drapacze chmur).

Dzierżprom jest jednym z najwcześniejszych przykładów architektury konstruktywistycznej, bardzo popularnej w ZSRR w latach 20. i 30. Charakteryzowała się ona tendencją do podkreślania cech konstrukcyjnych danej budowli oraz przekonaniem, że o wartości estetycznej obiektu decyduje logicznie zaprojektowana i funkcjonalna konstrukcja.
Architektami Dzierżpromu byli: Siergiej Sawwicz Sierafimow, Samuił Mironowicz Krawiec i Mark Dawidowicz Fielgier. Budynek był pionierską konstrukcją, której dane było przetrwać bez szwanku nawet bombardowania czasów II wojny światowej.

Symbol nowoczesności

Budynek Dzierżpromu (ang. Derzhprom) był używany w charakterze symbolu nowoczesności w filmach Wiertowa i Eisensteina.

Obiekt stracił na znaczeniu po przeniesieniu stolicy Ukraińskiej SRR do Kijowa oraz po krytyce architektury konstruktywistycznej dokonanej przez twórców architektury czasów stalinizmu. Mimo to budynek uznano za jedno z najważniejszych osiągnięć architektury lat 20. XX wieku.

Lokalizacja

Budynek zlokalizowany jest na charkowskim Placu Wolności (Площа Свободи – Plóshcha Svobodý). Do 1996 r. był to Plac Dzierżyńskiego.

Ukraina | Derzhprom (ukr. Dierżprom)
Ukraina | Dzierżprom (Derzhprom) (by Юрия Ворошилова tvoj.kharkov.ua )

Funkcja budynku

Jakie było przeznaczenie tego niesamowitego molocha?

Gosprom, to skrót od "gosudarstwiennaja promyszliennost'", czyli "przemysł państwowy", a że po ukraińsku państwo to "держава" (w przybliżeniu: dzierżawa), stąd i ukraińska nazwa "Держпром". Jak więc sugeruje nazwa budowli, Gosprom był Państwowym Domem Przemysłu, mieszczącym liczne biura, instytucje i urzędy.

Budynek był projektowany jako "spółka udziałowa budownictwa i eksploatacji budynków przemysłu państwowego w mieście Charkowie” i na początku był siedzibą 22 państwowych organizacji przemysłowych (zjednoczeń), Banku Przemysłowego oraz centrali handlu zagranicznego.

Zainteresują Cię również

Noclegi we Lwowie Noclegi we Lwowie
Lwów jest miastem szczególnie chętnie odwiedzanym przez turystów. Z pewnością wpływa na to bogactwo zabytków,...
Noclegi w Kijowie Noclegi w Kijowie
Stolica Ukrainy liczy ok. 3 miliony mieszkańców i jest jednym z największych miast Europy. Urodą Kijowa zachwycali...
Noclegi w Doniecku Noclegi w Doniecku
Donieck niczym serdeczny gospodarz podejmuje licznych gości i zapewnia im nie tylko moc interesujących wrażeń i...
Donbas Arena (Donieck) Donbas Arena (Donieck)
Supernowoczesny stadion piłkarski w Doniecku, obliczony na 51 504 widzów, zbudowano w 2009 roku. Donbas Arena jest...
Arena Lwów Arena Lwów
Supernowoczesny, komfortowy, największy stadion w Zachodniej Ukrainie został otwarty 29 października 2011 r we...
Stadion Olimpijski (Kijów) Stadion Olimpijski (Kijów)
Stadion w Kijowie jest główną areną sportową Ukrainy i jednym z największych stadionów w Europie. Jest częścią...