Na Krymie powstała największa w Europie Środkowej i Wschodniej elektrownia słoneczna, będąca jednocześnie jedną z największych instalacji fotowoltaicznych na świecie.

Ukraina – Krym – Haspra | Krym pełen słońca

Ukraina – Krym – Haspra | Krym pełen słońca (Swallow's Nest castle near Yalta (2005-09-233) by Vyacheslav Argenberg na licencji CC BY 2.0)

Jak podaje Wikipedia, fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną (innymi słowy: wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego).

Wykonawcą tego doniosłego przedsięwzięcia na Ukrainie jest wiedeńska firma Activ Solar.

Elektrownia słoneczna o mocy znamionowej 80 MW zlokalizowana jest w miejscowości Ohotnikowo (ukr. Охотникове) na Krymie. Jest to największy dotychczas zbudowany na terenie Ukrainiy park solarny i jedna z największych instalacji fotowoltaicznych na świecie (angielska nazwa: Okhotnykovo Solar Park; Ohotnikovo Solar Power Station).

Projekt został podzielony na cztery fazy wykonawcze po 20 MW każda. Pierwsze dwie fazy ukończono w sierpniu 2011 r., kiedy to park solarny został podłączony do sieci energetycznej. Fazę trzecią i czwartą firma zakończyła w październiku tego roku.

„Projekt tego formatu jest punktem zwrotnym w rozwoju energii słonecznej w Europie i potwierdza rolę Ukrainy jako powstającego producenta energii odnawialnej”, powiedział dyrektor handlowy Activ Solar.

„Godny uwagi jest krótki czas realizacji przedsięwzięcia. Poprzez doświadczenia z naszymi dotychczasowymi projektami jesteśmy w stanie instalować w ciągu dnia urządzenia o mocy ok. 1 MW. Jest to istotne przede wszystkim dla nowo powstającego rynku energii solarnej, jak właśnie w przypadku Ukrainy” – kontynuuje wykonawca.

Projekty Activ Solar stanowią ważny wkład dla lokalnych gmin, ponieważ półwysep Krymski w znacznym stopniu uzależniony jest od importu energii z głębi lądu (na dodatek z elektrowni jądrowej).

Nowa elektrownia słoneczna o mocy 80 MW składa się z 360 000 modułów zainstalowanych na powierzchni 160 ha, co odpowiada mniej więcej wielkości 207 boisk piłkarskich.

Elektrownia będzie produkowała 100 000 MWh energii słonecznej w ciągu roku. Wystarczy to na zaopatrzenie w energię 20 000 gospodarstw domowych, a także pozwoli zaoszczędzić emisji 80 000 ton dwutlenku węgla każdego roku.

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Roślinność i uprawy w Egipcie Roślinność i uprawy w Egipcie
Z wyjątkiem doliny i delty Nilu na większej części terytorium Egiptu szata roślinna jest bardzo uboga ze względu na...
Gospodarka Dubaju Gospodarka Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie to jedno z najprężniej rozwijających się i najbogatszych państw zachodniej Azji. ...
Dąb korkowy – skarb Portugalii Dąb korkowy – skarb Portugalii
Portugalia nazywana jest „ogrodem botanicznym Europy”. Niewiele osób wie, że jest to ojczyzna dębu korkowego, z...
Bezrobocie na Cyprze Bezrobocie na Cyprze
Cypr wciąż boryka się z dużym bezrobociem. Według danych Eurostatu (urzędu statystycznego Unii Europejskiej), w tym...