Na Krymie powstała największa w Europie Środkowej i Wschodniej elektrownia słoneczna, będąca jednocześnie jedną z największych instalacji fotowoltaicznych na świecie.

Ukraina – Krym – Haspra | Krym pełen słońca
Ukraina – Krym – Haspra | Krym pełen słońca (by Ozulus )

Jak podaje Wikipedia, fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną (innymi słowy: wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego).

Wykonawcą tego doniosłego przedsięwzięcia na Ukrainie jest wiedeńska firma Activ Solar.

Elektrownia słoneczna o mocy znamionowej 80 MW zlokalizowana jest w miejscowości Ohotnikowo (ukr. Охотникове) na Krymie. Jest to największy dotychczas zbudowany na terenie Ukrainiy park solarny i jedna z największych instalacji fotowoltaicznych na świecie (angielska nazwa: Okhotnykovo Solar Park; Ohotnikovo Solar Power Station).

Projekt został podzielony na cztery fazy wykonawcze po 20 MW każda. Pierwsze dwie fazy ukończono w sierpniu 2011 r., kiedy to park solarny został podłączony do sieci energetycznej. Fazę trzecią i czwartą firma zakończyła w październiku tego roku.

„Projekt tego formatu jest punktem zwrotnym w rozwoju energii słonecznej w Europie i potwierdza rolę Ukrainy jako powstającego producenta energii odnawialnej”, powiedział dyrektor handlowy Activ Solar.

„Godny uwagi jest krótki czas realizacji przedsięwzięcia. Poprzez doświadczenia z naszymi dotychczasowymi projektami jesteśmy w stanie instalować w ciągu dnia urządzenia o mocy ok. 1 MW. Jest to istotne przede wszystkim dla nowo powstającego rynku energii solarnej, jak właśnie w przypadku Ukrainy” – kontynuuje wykonawca.

Projekty Activ Solar stanowią ważny wkład dla lokalnych gmin, ponieważ półwysep Krymski w znacznym stopniu uzależniony jest od importu energii z głębi lądu (na dodatek z elektrowni jądrowej).

Nowa elektrownia słoneczna o mocy 80 MW składa się z 360 000 modułów zainstalowanych na powierzchni 160 ha, co odpowiada mniej więcej wielkości 207 boisk piłkarskich.

Elektrownia będzie produkowała 100 000 MWh energii słonecznej w ciągu roku. Wystarczy to na zaopatrzenie w energię 20 000 gospodarstw domowych, a także pozwoli zaoszczędzić emisji 80 000 ton dwutlenku węgla każdego roku.

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Dąb korkowy – skarb Portugalii Dąb korkowy – skarb Portugalii
Portugalia nazywana jest „ogrodem botanicznym Europy”. Niewiele osób wie, że jest to ojczyzna dębu korkowego, z...
Oszczędni Chorwaci Oszczędni Chorwaci
Według statystyk Chorwaci są teraz bogatsi niż przed kryzysem. W bankach mają około 17 mld euro więcej niż w roku...
Filologia indonezyjsko-malajska Filologia indonezyjsko-malajska
Filologia Indonezyjsko-malajska jest kierunkiem przeznaczonym dla ludzi ciekawych świata, otwartych na nowe...
Gospodarka Dubaju Gospodarka Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie to jedno z najprężniej rozwijających się i najbogatszych państw zachodniej Azji. ...