18 kwietnia 2007 stał się pamiętną datą w dziejach Polski i Ukrainy. Państwa te wywalczyły wówczas prawo do organizacji finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

Ich konkurentami były m.in.: Włochy, Węgry i Chorwacja, a zatem walka była wyrównana.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Ukraina | Boisko do piiłki nożnej (Ukrainian flag in front of a track and field stadium with fans by betochagas na licencji Premium Freepik)

Szansa na rozwój

Polska i Ukraina stanęły przed wielką szansą zaistnienia w świecie, co nierozerwalnie wiąże się z koniecznością rozwoju krajowej gospodarki i infrastruktury.

Wicepremier Ukrainy Iwan Wasyniuk wyraził na łamach prasy opinię, że planowane mistrzostwa są szansą na rozwój ekonomiczny ukraińskiego społeczeństwa, a konieczność zrealizowania wielu inicjatyw społecznych może pomóc w wyciszeniu wewnętrznych konfliktów. Dla ukraińskiego rządu organizacja EURO 2012 to projekt wprawdzie długoterminowy, ale niezwykle owocny na wielu płaszczyznach. Chociażby podjęte w tym czasie prace budowlane i modernizacyjne dróg, lotnisk i hoteli, posłużą społeczeństwu ukraińskiemu jeszcze przez długie lata po zakończeniu turnieju.

Ponadto, jak zauważyła przewodnicząca Komisji Sejmowej ds. Kultury Fizycznej i Sportu Elżbieta Jakubiak, wspólne, tak doniosłe przedsięwzięcie realizowane przez Polskę i Ukrainę, może w znacznym stopniu pomóc Ukrainie w jej staraniach o członkowstwo w Unii Europejskiej.

19 kwietnia przyjęto pierwszą ustawę o organizacji i przeprowadzeniu mistrzostw na Ukrainie. Ów dokument prawny przewiduje znaczne ulgi i szereg udogodnień dla inwestorów.

Polska i Ukraina zawarły też umowę o współpracy. 28 marca 2008 r. podpisano następujący dokument: Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy przy organizacji finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.

Powołany został także Ukraińsko-Polski Komitet do spraw Przygotowania i Przeprowadzenia EURO 2012. Na czele tej instytucji stanęli premierzy obu państw. Praktyczną pomoc ministrom i szefom centralnych organów władzy wchodzącym w skład Komitetu zapewniają międzynarodowe grupy robocze, które powołano w liczbie 11.

Na Ukrainie za organizację i przeprowadzenie Mistrzostw Euro 1012 odpowiedzialne są: Ministerstwo ds. Rodziny, Młodzieży i Sportu oraz Biuro Koordynacyjne ds. EURO 2012 Sekretariatu Gabinetu Ministrów Ukrainy.

W ramach przygotowań powołano także do życia specjalny program, umożliwiający wzajemną wymianę doświadczeń: Forum Miast Ukrainy i Polski EURO 2012. W ramach programu, dwa razy do roku (do 2010) odbywały się spotkania jego uczestników. W 2011 i 2012 spotkania będą organizowane przynajmniej dwa razy częściej.

Stadion w Kijowie

Ukraina | Stadion Olimpijski w Kijowie (by hummelmose na licencji Pixabay

Stadiony

W organizacji Mistrzostw Euro 2012 na Ukrainie brano pod uwagę miasta:

  • Kijów
  • Donieck
  • Dniepropietrowsk
  • Charków
  • Odessa
  • Lwów

Kryterium wyboru miast jest oczywiście obecność stadionu i jego jakość.

Ostatecznie mistrzostwa odbędą się na ośmiu następujących stadionach, z których pięć to obiekty zupełnie nowe: Stadion Narodowy (Warszawa), PGE Arena (Gdańsk), Stadion Miejski (Poznań), Stadion Miejski (Wrocław), Stadion Olimpijski (Kijów), Donbas Arena (Donieck), Stadion Metalist (Charków) i stadion we Lwowie.

Logo mistrzostw

Logo mistrzostw Euro 2012 przypomina kwiat o trzech łodygach, z których jedną – środkową wieńczy wyobrażenie piłki, zaś dwie boczne – kielichy kwiatów w barwach narodowych Polski (po lewej) i Ukrainy (po prawej). To wspaniałe dzieło grafików UEFA jednoznacznie przywodzi na myśl tradycje obu krajów, które łączy wspólne, doniosłe przedsięwzięcie – organizacja piłkarskich Mistrzostw Europy.

Maskotki

Oficjalnymi maskotkami mistrzostw są dwaj sympatyczni bracia bliźniacy o dość nietypowym rodowodzie, bowiem jeden z nich pochodzi z Polski, a drugi z Ukrainy. Slavek i Slavko, bo takie imiona wybrali im kibice, ubrani są w sportowe stroje reprezentacji swoich krajów.

Źródła:
Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie
Wikipedia

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Egipt – język i podstawowe zwroty Egipt – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Egipcie jest język arabski. W użyciu jest przede wszystkim dialekt egipski (masri),...
Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....