18 kwietnia 2007 stał się pamiętną datą w dziejach Polski i Ukrainy. Państwa te wywalczyły wówczas prawo do organizacji finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

Ich konkurentami były m.in.: Włochy, Węgry i Chorwacja, a zatem walka była wyrównana.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Ukraina | Boisko do piiłki nożnej (Ukrainian flag in front of a track and field stadium with fans by betochagas na licencji Premium Freepik)

Szansa na rozwój

Polska i Ukraina stanęły przed wielką szansą zaistnienia w świecie, co nierozerwalnie wiąże się z koniecznością rozwoju krajowej gospodarki i infrastruktury.

Wicepremier Ukrainy Iwan Wasyniuk wyraził na łamach prasy opinię, że planowane mistrzostwa są szansą na rozwój ekonomiczny ukraińskiego społeczeństwa, a konieczność zrealizowania wielu inicjatyw społecznych może pomóc w wyciszeniu wewnętrznych konfliktów. Dla ukraińskiego rządu organizacja EURO 2012 to projekt wprawdzie długoterminowy, ale niezwykle owocny na wielu płaszczyznach. Chociażby podjęte w tym czasie prace budowlane i modernizacyjne dróg, lotnisk i hoteli, posłużą społeczeństwu ukraińskiemu jeszcze przez długie lata po zakończeniu turnieju.

Ponadto, jak zauważyła przewodnicząca Komisji Sejmowej ds. Kultury Fizycznej i Sportu Elżbieta Jakubiak, wspólne, tak doniosłe przedsięwzięcie realizowane przez Polskę i Ukrainę, może w znacznym stopniu pomóc Ukrainie w jej staraniach o członkowstwo w Unii Europejskiej.

19 kwietnia przyjęto pierwszą ustawę o organizacji i przeprowadzeniu mistrzostw na Ukrainie. Ów dokument prawny przewiduje znaczne ulgi i szereg udogodnień dla inwestorów.

Polska i Ukraina zawarły też umowę o współpracy. 28 marca 2008 r. podpisano następujący dokument: Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy przy organizacji finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.

Powołany został także Ukraińsko-Polski Komitet do spraw Przygotowania i Przeprowadzenia EURO 2012. Na czele tej instytucji stanęli premierzy obu państw. Praktyczną pomoc ministrom i szefom centralnych organów władzy wchodzącym w skład Komitetu zapewniają międzynarodowe grupy robocze, które powołano w liczbie 11.

Na Ukrainie za organizację i przeprowadzenie Mistrzostw Euro 1012 odpowiedzialne są: Ministerstwo ds. Rodziny, Młodzieży i Sportu oraz Biuro Koordynacyjne ds. EURO 2012 Sekretariatu Gabinetu Ministrów Ukrainy.

W ramach przygotowań powołano także do życia specjalny program, umożliwiający wzajemną wymianę doświadczeń: Forum Miast Ukrainy i Polski EURO 2012. W ramach programu, dwa razy do roku (do 2010) odbywały się spotkania jego uczestników. W 2011 i 2012 spotkania będą organizowane przynajmniej dwa razy częściej.

Stadion w Kijowie

Ukraina | Stadion Olimpijski w Kijowie (by hummelmose na licencji Pixabay

Stadiony

W organizacji Mistrzostw Euro 2012 na Ukrainie brano pod uwagę miasta:

  • Kijów
  • Donieck
  • Dniepropietrowsk
  • Charków
  • Odessa
  • Lwów

Kryterium wyboru miast jest oczywiście obecność stadionu i jego jakość.

Ostatecznie mistrzostwa odbędą się na ośmiu następujących stadionach, z których pięć to obiekty zupełnie nowe: Stadion Narodowy (Warszawa), PGE Arena (Gdańsk), Stadion Miejski (Poznań), Stadion Miejski (Wrocław), Stadion Olimpijski (Kijów), Donbas Arena (Donieck), Stadion Metalist (Charków) i stadion we Lwowie.

Logo mistrzostw

Logo mistrzostw Euro 2012 przypomina kwiat o trzech łodygach, z których jedną – środkową wieńczy wyobrażenie piłki, zaś dwie boczne – kielichy kwiatów w barwach narodowych Polski (po lewej) i Ukrainy (po prawej). To wspaniałe dzieło grafików UEFA jednoznacznie przywodzi na myśl tradycje obu krajów, które łączy wspólne, doniosłe przedsięwzięcie – organizacja piłkarskich Mistrzostw Europy.

Maskotki

Oficjalnymi maskotkami mistrzostw są dwaj sympatyczni bracia bliźniacy o dość nietypowym rodowodzie, bowiem jeden z nich pochodzi z Polski, a drugi z Ukrainy. Slavek i Slavko, bo takie imiona wybrali im kibice, ubrani są w sportowe stroje reprezentacji swoich krajów.

Źródła:
Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie
Wikipedia

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Ludność Portugalii Ludność Portugalii
Portugalczycy określają swój kraj mianem "brandos costumes", co oznacza ziemię „łagodnych obyczajów”. Jest to...
Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....