Połowa października to na Krymie czas spokojnej kontemplacji i dojrzałych owoców (pigwy, orzechów, granatów). To czas, który daje możliwość raz jeszcze (i zapewne po raz ostatni w tym roku) poczuć powiew lata, w którym nie ma już jednak hałaśliwych tłumów turystów, dyskotek i upałów.

Ukraina | W październiku Bachczysaraj rozkwita kulturalnie
Ukraina | W październiku Bachczysaraj rozkwita kulturalnie (by vokabre )

W dniach 15 i 16 października w Bachczysaraju (Bakczysaraju) odbędzie się festiwal sztuki "Wschodnia Brama. ArtPole-Krym" ("Eastern Gate. Artpole-Crimea").

Festiwal jest skierowany do tych, którzy szukają głębszej refleksji nad otaczającym ich światem. Atmosfera Bachczysaraju – miasta, w którym od najdawniejszych czasów żyli ludzie różnych narodowości i religii, gdzie i dzisiaj usłyszeć można język krymsko-tatarski, ukraiński, rosyjski, ormiański, grecki i polski – sprzyja temu doskonale.

W tej pięknej krymskiej miejscowości znajduje się m. in. wspaniały pałac chanów, klasztor Wniebowzięcia NMP, średniowieczny uniwersytet, skalne miasto Czufut-Kale, a także meczety, stare cmentarze i fontanny.

Festiwal jest próbą rozwinięcia w Bachczysaraju turystyki imprezowej. Już teraz otwierane są tutaj ośrodki oświatowe i tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, a w przyszłości rozwój miasta ma się opierać przede wszystkim na aktywnej działalności placówek kulturalnych.

Ukraina | Plakat festiwalu “Eastern Gates. Artpole-Crimea”
Ukraina | Plakat festiwalu “Eastern Gates. Artpole-Crimea” (by artpole.org)

 

Podczas festiwalu mistrzowie krymscy podzielą się sekretami swego rzemiosła w garncarstwie, tkaniu dywanów, hafcie, wyrobie biżuterii, a także zapoznają gości z tajemnicami parzenia pysznej kawy, rysowania henną, obróbki aromatycznych ziół i gry na ludowych instrumentach. Tym sposobem każdy z festiwalowych gości będzie miał możliwość bezpośredniego kontaktu z miastem i jego najdawniejszymi tradycjami.

Program muzyczny imprezy będzie się składał z dwóch części: tradycyjnej muzyki narodów Krymu oraz world-musik, gdzie zaprezentują się zespoły z Czech, Polski i Ukrainy.

Nowością „ArtPole” będzie heliogarffiti, czyli rysowanie ogniem w przestrzeni. Ukraińscy artyści wraz z zainteresowanymi widzami, za pomocą pochodni stworzą ulotne świetlne obrazy. Ogniowe rysunki utrwalić potrafią tylko kamery i aparaty fotograficzne. Działanie to samo w sobie przypomina mistyczny taniec.

Głównym miejscem odbywania się festiwalu są ruiny skalnego miasta Czufut-Kale (ok. 2,5 km od Bachczysaraju) i położona w pobliżu dolina Aszlama-Dere (tu odbędzie się heliogarffiti).

Oficjalna strona festiwalu: artpole.org

Zainteresują Cię również

Wrześniowy Festiwal Barszczu Wrześniowy Festiwal Barszczu
Na centralnym placu jednego z ukraińskich miast o wdzięcznej nazwie – Borszczczów, odbywa się co roku we wrześniu...
Wesele na Ukrainie Wesele na Ukrainie
Czas jak bystry potok płynie szybko do przodu, zostawiając za sobą wieki i tysiąclecia, ale ukraińskie obrzędy...
Nowy Świat Nowy Świat
Można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że Nowy Świat jest najbardziej malowniczym miejscem na Krymie. Nie bez...
Jałta Jałta
Położona na Półwyspie Krymskim Jałta jest nie tylko znaną miejscowością uzdrowiskową, miasto to poszczycić się może...
Sewastopol Sewastopol
Sewastopol to po Odessie drugi co do wielkości port ukraiński. Jest znany głównie ze stacjonującej tu floty...
Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...