Połowa października to na Krymie czas spokojnej kontemplacji i dojrzałych owoców (pigwy, orzechów, granatów). To czas, który daje możliwość raz jeszcze (i zapewne po raz ostatni w tym roku) poczuć powiew lata, w którym nie ma już jednak hałaśliwych tłumów turystów, dyskotek i upałów.

Ukraina | W październiku Bachczysaraj rozkwita kulturalnie

Ukraina | W październiku Bachczysaraj rozkwita kulturalnie (Street artists by Sunny Lapin na licencji CC BY-SA 2.0)

W dniach 15 i 16 października w Bachczysaraju (Bakczysaraju) odbędzie się festiwal sztuki "Wschodnia Brama. ArtPole-Krym" ("Eastern Gate. Artpole-Crimea").

Festiwal jest skierowany do tych, którzy szukają głębszej refleksji nad otaczającym ich światem. Atmosfera Bachczysaraju – miasta, w którym od najdawniejszych czasów żyli ludzie różnych narodowości i religii, gdzie i dzisiaj usłyszeć można język krymsko-tatarski, ukraiński, rosyjski, ormiański, grecki i polski – sprzyja temu doskonale.

W tej pięknej krymskiej miejscowości znajduje się m. in. wspaniały pałac chanów, klasztor Wniebowzięcia NMP, średniowieczny uniwersytet, skalne miasto Czufut-Kale, a także meczety, stare cmentarze i fontanny.

Festiwal jest próbą rozwinięcia w Bachczysaraju turystyki imprezowej. Już teraz otwierane są tutaj ośrodki oświatowe i tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, a w przyszłości rozwój miasta ma się opierać przede wszystkim na aktywnej działalności placówek kulturalnych.

Ukraina | Plakat festiwalu “Eastern Gates. Artpole-Crimea”

Ukraina | Plakat festiwalu “Eastern Gates. Artpole-Crimea” (by artpole.org)

 

Podczas festiwalu mistrzowie krymscy podzielą się sekretami swego rzemiosła w garncarstwie, tkaniu dywanów, hafcie, wyrobie biżuterii, a także zapoznają gości z tajemnicami parzenia pysznej kawy, rysowania henną, obróbki aromatycznych ziół i gry na ludowych instrumentach. Tym sposobem każdy z festiwalowych gości będzie miał możliwość bezpośredniego kontaktu z miastem i jego najdawniejszymi tradycjami.

Program muzyczny imprezy będzie się składał z dwóch części: tradycyjnej muzyki narodów Krymu oraz world-musik, gdzie zaprezentują się zespoły z Czech, Polski i Ukrainy.

Nowością „ArtPole” będzie heliogarffiti, czyli rysowanie ogniem w przestrzeni. Ukraińscy artyści wraz z zainteresowanymi widzami, za pomocą pochodni stworzą ulotne świetlne obrazy. Ogniowe rysunki utrwalić potrafią tylko kamery i aparaty fotograficzne. Działanie to samo w sobie przypomina mistyczny taniec.

Głównym miejscem odbywania się festiwalu są ruiny skalnego miasta Czufut-Kale (ok. 2,5 km od Bachczysaraju) i położona w pobliżu dolina Aszlama-Dere (tu odbędzie się heliogarffiti).

Oficjalna strona festiwalu: artpole.org

Zainteresują Cię również

Parada tulipanów na Krymie  Parada tulipanów na Krymie
W połowie kwietnia w Nikitskim Ogrodzie Botanicznym koło Jałty odbędzie się doroczna parada wiosennych kwiatów. W...
Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...
Wesele na Ukrainie Wesele na Ukrainie
Czas jak bystry potok płynie szybko do przodu, zostawiając za sobą wieki i tysiąclecia, ale ukraińskie obrzędy...
Elektrownia słoneczna na Krymie Elektrownia słoneczna na Krymie
Na Krymie powstała największa w Europie Środkowej i Wschodniej elektrownia słoneczna, będąca jednocześnie jedną z...
Wrześniowy Festiwal Barszczu Wrześniowy Festiwal Barszczu
Na centralnym placu jednego z ukraińskich miast o wdzięcznej nazwie – Borszczczów, odbywa się co roku we wrześniu...
Ukraiński Sylwester, czyli Malanka Ukraiński Sylwester, czyli Malanka
Malanka (Małanka) to ukraińskie pogańskie święto obchodzone 13 stycznia, czyli w Sylwestra, zgodnie z kalendarzem...