Połowa października to na Krymie czas spokojnej kontemplacji i dojrzałych owoców (pigwy, orzechów, granatów). To czas, który daje możliwość raz jeszcze (i zapewne po raz ostatni w tym roku) poczuć powiew lata, w którym nie ma już jednak hałaśliwych tłumów turystów, dyskotek i upałów.

Ukraina | W październiku Bachczysaraj rozkwita kulturalnie
Ukraina | W październiku Bachczysaraj rozkwita kulturalnie (by vokabre )

W dniach 15 i 16 października w Bachczysaraju (Bakczysaraju) odbędzie się festiwal sztuki "Wschodnia Brama. ArtPole-Krym" ("Eastern Gate. Artpole-Crimea").

Festiwal jest skierowany do tych, którzy szukają głębszej refleksji nad otaczającym ich światem. Atmosfera Bachczysaraju – miasta, w którym od najdawniejszych czasów żyli ludzie różnych narodowości i religii, gdzie i dzisiaj usłyszeć można język krymsko-tatarski, ukraiński, rosyjski, ormiański, grecki i polski – sprzyja temu doskonale.

W tej pięknej krymskiej miejscowości znajduje się m. in. wspaniały pałac chanów, klasztor Wniebowzięcia NMP, średniowieczny uniwersytet, skalne miasto Czufut-Kale, a także meczety, stare cmentarze i fontanny.

Festiwal jest próbą rozwinięcia w Bachczysaraju turystyki imprezowej. Już teraz otwierane są tutaj ośrodki oświatowe i tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, a w przyszłości rozwój miasta ma się opierać przede wszystkim na aktywnej działalności placówek kulturalnych.

Ukraina | Plakat festiwalu “Eastern Gates. Artpole-Crimea”
Ukraina | Plakat festiwalu “Eastern Gates. Artpole-Crimea” (by artpole.org)

 

Podczas festiwalu mistrzowie krymscy podzielą się sekretami swego rzemiosła w garncarstwie, tkaniu dywanów, hafcie, wyrobie biżuterii, a także zapoznają gości z tajemnicami parzenia pysznej kawy, rysowania henną, obróbki aromatycznych ziół i gry na ludowych instrumentach. Tym sposobem każdy z festiwalowych gości będzie miał możliwość bezpośredniego kontaktu z miastem i jego najdawniejszymi tradycjami.

Program muzyczny imprezy będzie się składał z dwóch części: tradycyjnej muzyki narodów Krymu oraz world-musik, gdzie zaprezentują się zespoły z Czech, Polski i Ukrainy.

Nowością „ArtPole” będzie heliogarffiti, czyli rysowanie ogniem w przestrzeni. Ukraińscy artyści wraz z zainteresowanymi widzami, za pomocą pochodni stworzą ulotne świetlne obrazy. Ogniowe rysunki utrwalić potrafią tylko kamery i aparaty fotograficzne. Działanie to samo w sobie przypomina mistyczny taniec.

Głównym miejscem odbywania się festiwalu są ruiny skalnego miasta Czufut-Kale (ok. 2,5 km od Bachczysaraju) i położona w pobliżu dolina Aszlama-Dere (tu odbędzie się heliogarffiti).

Oficjalna strona festiwalu: artpole.org

Zainteresują Cię również

Nowy Świat Nowy Świat
Można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że Nowy Świat jest najbardziej malowniczym miejscem na Krymie. Nie bez...
Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...
Wakacje na Krymie Wakacje na Krymie
Wakacje tuż, tuż a my nie mamy jeszcze planów na wakacje? A może tak słoneczny Krym? Zachwyci nas ciepłym morzem,...
Festiwal „Chleb” Festiwal „Chleb”
W maju i sierpniu na Czernihowszczyźnie odbył się festiwal „Chleb”. W ramach imprezy przewidziano bliższe...
Jałta Jałta
Położona na Półwyspie Krymskim Jałta jest nie tylko znaną miejscowością uzdrowiskową, miasto to poszczycić się może...
Wesele na Ukrainie Wesele na Ukrainie
Czas jak bystry potok płynie szybko do przodu, zostawiając za sobą wieki i tysiąclecia, ale ukraińskie obrzędy...

 

Przeczytaj również

Jacy są mieszkańcy Cypru?

Cypryjczycy są bardzo dumni ze swego kulturowego dziedzictwa, którego początki sięgają ponad 9000 lat wstecz.

Francja – w krainie wina, szampana i sera…

Rozległe pola pełne winnych krzewów, uginających się pod ciężarem dojrzałych w słońcu owoców, majaczący gdzieś w oddali kamienny budynek winiarni,…

Transport na Malcie

Malta jest najmniejszym krajem Unii Europejskiej. W niespełna 2 godziny można się przemieścić z jednego na drugi kraniec wyspy.

Cypryjskie klimaty w Warszawie (2-29 lipca 2012)

12. Festiwal Ogrody Muzyczne – W cieniu Cyprysów zaprasza do odpoczynku i refleksji przy dźwiękach dobrej muzyki i wśród zieleni,…

Polskie kino we Lwowie

W dniach od 21 do 30 września Generalny Konsulat RP we Lwowie zorganizował pierwszy przegląd współczesnego polskiego kina.

Z dzieckiem na Cypr

Cypr to idealne miejsce na wypoczynek rodziny z dziećmi. Dzieci są na Cyprze uwielbiane. Od razu poczujemy szczególne ciepło Cypryjczyków…

Samochodem po Cyprze – informacje dla kierowców

Cypr ze wskaźnikiem 38,6 km autostrad na 100 000 mieszkańców znajduje się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem…

Praga - także współczesna

Jedno z najsłynniejszych europejskich miast nad Wełtawą jest jednocześnie jednym z najstarszych. Mimo tej historycznej bogatej szaty nie brakuje w…