1 i 2 października już po raz czwarty odbędzie się w Kijowie festiwal ukraińskich obyczajów bojowych – „Hajdamaka” 2011. (Hajdamaka, to Kozak-powstaniec walczący o wyzwolenie spod ucisku polskiej szlachty).

Ukraina | Hajdamacy to zbiegli chłopi, zubożali mieszczanie i kozacy, trudniący się w latach 1730-1770 zbrojnymi rebeliami przeciwko polskiej szlachcie
Ukraina | Hajdamacy to zbiegli chłopi, zubożali mieszczanie i kozacy, trudniący się w latach 1730-1770 zbrojnymi rebeliami przeciwko polskiej szlachcie (by philhawksworth )

Kozacka przeszłość, hetmańskie państwo i sławne boje Kozaków-obrońców narodu, to ważne wątki ukraińskiej historii, o których nie sposób zapomnieć.

Hetmańszczyzna, czyli autonomia hetmańska istniejąca kilka wieków na terytorium Ukrainy i kształtująca własne, odrębne tradycje, odcisnęła swoje piętno w pamięci narodu ukraińskiego.

Ten okres ukraińskich dziejów przypomina właśnie festiwal „Hajdamaka”, który od kilku lat odbywa się w Kijowie. Organizatorem festiwalu jest społeczna organizacja „Bractwo kozackich obyczajów bojowych”.

W bieżącym roku w ramach festiwalu „Hajdamaka” odbędzie się m. in. impreza „Kozak-Quest” (Козак-квест). Ukraińskie słowo "квест" jest kalką angielskiego, pochodzącego z łaciny słowa „quest”, które oznacza wyprawę bohaterów związaną z wykonywaniem różnych zadań: pokonywaniem wrogów, przezwyciężaniem trudności i zdobyciem sławy.

Drużyny, które uzyskają najlepsze wyniki w Kozak-Quest, otrzymają premię wypłaconą „kozackim złotem”. „Kozackie złoto” będzie zapakowane w mieszki i będzie można nim płacić za towary i usługi na terytorium całej Ukrainy. Oprócz tego zwycięska drużyna otrzyma pamiątkowy prezent od organizatorów festiwalu.

Ukraina | Festiwal „Hajdamaka” to okazja do sprawdzenia swoich sił i umiejętności w typowo kozackich zajęciach
Ukraina | Festiwal „Hajdamaka” to okazja do sprawdzenia swoich sił i umiejętności w typowo kozackich zajęciach (by phoosh )

Wszyscy uczestnicy imprezy będą mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w prawdziwych kozackich zabawach, których z pewnością nie uświadczymy na ulicach współczesnych miast, ani nie wyczytamy z kart historycznych książek.

Festiwal „Hajdamaka” to okazja do sprawdzenia swoich sił i umiejętności w typowo kozackich zajęciach, a także – na koniec pełnego wrażeń dnia – możliwość posilenia się przepysznymi tradycyjnymi potrawami, m. in. kuliszem (prosta potrawa Kozaków, przyrządzona z prosa, wody i suszonej ryby – taranki).

Zainteresują Cię również

Flaga, herb i hymn Tunezji Flaga, herb i hymn Tunezji
Flaga Tunezji jest dwubarwna. Na środku czerwonego tła znajduje się białe koło, a w nim czerwony półksiężyc i...
Zamek Maurów Zamek Maurów
Pomiędzy dwoma szczytami skalnymi, nad miastem Sintra, wznosi się wspaniały Zamek Maurów (Castelo dos Mouros)....
Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...
Kreml Moskiewski Kreml Moskiewski
Rosyjskie określenie „Kreml” odnosi się do grodów warownych i fortec, a także jest synonimem władz rosyjskich....
Bodhi – Drzewo Oświecenia Bodhi – Drzewo Oświecenia
Powszechne jest przekonanie, że Siddhattha doznał Oświecenia podczas medytacji u stóp drzewa. W przekazach Buddy o...
Krążownik „Aurora” Krążownik „Aurora”
„Aurora” to po grecku: zorza poranna, Jutrzenka (bogini rzymska), czyli początek czegoś nowego. I rzeczywiście – to...

 

Przeczytaj również

Świętowanie na Cyprze

Cypryjczycy uwielbiają świętować. Nieważne czy jest to wesele, chrzciny czy imieniny – impreza musi być huczna. Towarzyszyć temu muszą oczywiście…

Wenecja – miasto na wodzie

Wenecja – perła Włoch, jest miastem położonym na ponad stu wysepkach. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, mostami oraz licznymi kanałami. Wiele osób…

Kalendarium dziejów Chorwacji

Pierwszymi mieszkańcami terenów dzisiejszej Chorwacji były plemiona iliryjskie. Od I w. p.n.e. rozpoczęli tu swe rządy Rzymianie. Pierwsi Słowianie, w…

Park Ruś Kijowska – poznaj atmosferę dawnego Kijowa

Wybierając się na Ukrainę wielu z nas ma w planach poznanie lokalnego folkloru. W nowoczesnych miastach, takich jak Kijów, jest…

Sobór Pokrowski

Sobór Pokrowski (czyli sobór Opieki Matki Boskiej) z XVII wieku to najstarszy budynek w Charkowie. Należy do najważniejszych zabytków miasta.

Portugalskie pączki malasada

Portugalczycy analogicznie do naszego Tłustego Czwartku świętują Tłusty Wtorek (Mardi Gras), wypadający tuż przed Środą Popielcową.

Festiwal Szopek „Gwiazda Bożonarodzeniowa”

Ten barwny festiwal przypomni mieszkańcom Kijowa i przybyłym tu gościom dawne ukraińskie tradycje bożonarodzeniowych przedstawień. Festiwale ludowe Ukrainy cieszą się…

Pamiątki z Berlina

Któż z nas nie lubi kupowania pamiątek? To naprawdę urocza tradycja praktykowana właściwie w każdym zakątku świata. Każdy bowiem pragnie…