1 i 2 października już po raz czwarty odbędzie się w Kijowie festiwal ukraińskich obyczajów bojowych – „Hajdamaka” 2011. (Hajdamaka, to Kozak-powstaniec walczący o wyzwolenie spod ucisku polskiej szlachty).

Ukraina | Hajdamacy to zbiegli chłopi, zubożali mieszczanie i kozacy, trudniący się w latach 1730-1770 zbrojnymi rebeliami przeciwko polskiej szlachcie

Ukraina | Hajdamacy to zbiegli chłopi, zubożali mieszczanie i kozacy, trudniący się w latach 1730-1770 zbrojnymi rebeliami przeciwko polskiej szlachcie (by philhawksworth)

Kozacka przeszłość, hetmańskie państwo i sławne boje Kozaków-obrońców narodu, to ważne wątki ukraińskiej historii, o których nie sposób zapomnieć.

Hetmańszczyzna, czyli autonomia hetmańska istniejąca kilka wieków na terytorium Ukrainy i kształtująca własne, odrębne tradycje, odcisnęła swoje piętno w pamięci narodu ukraińskiego.

Ten okres ukraińskich dziejów przypomina właśnie festiwal „Hajdamaka”, który od kilku lat odbywa się w Kijowie. Organizatorem festiwalu jest społeczna organizacja „Bractwo kozackich obyczajów bojowych”.

W bieżącym roku w ramach festiwalu „Hajdamaka” odbędzie się m. in. impreza „Kozak-Quest” (Козак-квест). Ukraińskie słowo "квест" jest kalką angielskiego, pochodzącego z łaciny słowa „quest”, które oznacza wyprawę bohaterów związaną z wykonywaniem różnych zadań: pokonywaniem wrogów, przezwyciężaniem trudności i zdobyciem sławy.

Drużyny, które uzyskają najlepsze wyniki w Kozak-Quest, otrzymają premię wypłaconą „kozackim złotem”. „Kozackie złoto” będzie zapakowane w mieszki i będzie można nim płacić za towary i usługi na terytorium całej Ukrainy. Oprócz tego zwycięska drużyna otrzyma pamiątkowy prezent od organizatorów festiwalu.

Ukraina | Festiwal „Hajdamaka” to okazja do sprawdzenia swoich sił i umiejętności w typowo kozackich zajęciach

Ukraina | Festiwal „Hajdamaka” to okazja do sprawdzenia swoich sił i umiejętności w typowo kozackich zajęciach (by phoosh)

Wszyscy uczestnicy imprezy będą mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w prawdziwych kozackich zabawach, których z pewnością nie uświadczymy na ulicach współczesnych miast, ani nie wyczytamy z kart historycznych książek.

Festiwal „Hajdamaka” to okazja do sprawdzenia swoich sił i umiejętności w typowo kozackich zajęciach, a także – na koniec pełnego wrażeń dnia – możliwość posilenia się przepysznymi tradycyjnymi potrawami, m. in. kuliszem (prosta potrawa Kozaków, przyrządzona z prosa, wody i suszonej ryby – taranki).

Zainteresują Cię również

Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Bodhi – Drzewo Oświecenia Bodhi – Drzewo Oświecenia
Powszechne jest przekonanie, że Siddhattha doznał Oświecenia podczas medytacji u stóp drzewa. W przekazach Buddy o...
Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...
Kreml Moskiewski Kreml Moskiewski
Rosyjskie określenie „Kreml” odnosi się do grodów warownych i fortec, a także jest synonimem władz rosyjskich....
Zamek w Alanyi Zamek w Alanyi
Potężna seldżucka twierdza w Alanyi (tur. Alanya Kalesi) należy do najważniejszych zabytków i największych atrakcji...
Miedziany Jeździec Miedziany Jeździec
Legenda głosi, że dopóki Petersburga broni Miedziany Jeździec, dopóty miasto jest bezpieczne i nie ugnie się pod...