Kraina Marzeń ("Країна Мрій", "Kraina Mrij") – międzynarodowy festiwal muzyki ludowej odbywa się w Pieczewskim Parku Krajobrazowym w Kijowie od 2004 roku.

Czas odbywania się festiwalu pokrywa się z ludowym świętem Iwana Kupały (koniec czerwca-początek lipca). Inicjatorem tego festiwalu jest Oleg Skripka, a nazwa pochodzi od tytułu jednego z wykonanych tutaj utworów.

Ukraina | Festiwalowe szaleństwa
Ukraina | Festiwalowe szaleństwa (by boyko)

Festiwal ma charakter ludowego jarmarku i trwa od 2 do 5 dni. Oprócz występów na głównej scenie parkowej ma również miejsce jarmark sztuki ludowej, książek oraz wyrobów ludowego rzemiosła, gdzie na żywo można obserwować tworzenie różnych rękodzieł, a także spróbować specjalności ludowej kuchni.

W programie przewiduje się występy autentycznych zespołów folklorystycznych z Ukrainy, Bułgarii, Litwy, Polski, Chorwacji, Gruzji i innych krajów. Dla dzieci organizowane są różnorodne zajęcia, jak rysowanie, lepienie z gliny, nauka tańców ludowych, gra na różnych instrumentach.

Ukraina | Scena festiwalowa
Ukraina | Scena festiwalowa (by boyko)

Jarmarczne warsztaty

Mistrzowie kowalstwa, rzeźby w drewnie, wyplatania, wyszywania, tkactwa i innych rzemiosł podczas festiwalu pracują nad swoimi dziełami w czasie rzeczywistym, co daje obserwatorom wyobrażenie o tym, jak rodzą się niepowtarzalne dzieła ludzkich rąk. Jednocześnie trwa sprzedaż wyrobów tych mistrzów, artystów i rzemieślników.

Oprócz tego, w ciągu roku „Kraj marzeń” organizuje na Ukrainie szereg imprez kulturalnych: festiwal rockowy, wieczory taneczne w stylu „etno-disko”, festiwal pieśni patriotycznej, wieczór ukraińskich romansów, wystawy haftu i tradycyjne wieczornice.

„Kraj marzeń” prowadzi również aktywną działalność wydawniczą.

Źródło:
Publikacja materiałów festiwalowych – dzięki uprzejmości redaktorów portalu This is Ukraine Wiaczesława Kozyry i Kostii Kinasza.

Zainteresują Cię również

Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Ciekawostki z Tunezji Ciekawostki z Tunezji
Tunezja jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na cel swoich wymarzonych wakacji. Warto jednak pamiętać, że...

 

Przeczytaj również

Port lotniczy i dworce w Doniecku

W związku z przygotowaniami do Euro 2012 planami modernizacyjnymi objęto zarówno donieckie lotnisko, jak i główny dworzec kolejowy.

Chorwacja w liczbach

Chorwacja to cudowny kraj pełen licznych zabytków, wspaniałych plaż i gościnnych ludzi. Ale jak wygląda Chorwacja „w liczbach”?

Raport z Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie dobiegły końca. Od 7 do 23 lutego ponad 2900 sportowców z 88 krajów zmagało się w…

Jak wybrać wycieczkę na Cypr?

Wakacje przed nami, czas więc zaplanować urlop. W tym roku padło na słoneczny Cypr. Jak wybrać wycieczkę, abyśmy byli w…

Parki narodowe Chorwacji

O wyjątkowości chorwackiego krajobrazu świadczy duża ilość, zakładanych już od 1949 r., parków narodowych i rezerwatów przyrody. Poza funkcją ochrony…

Lit litewski

Jednostką walutową Litwy jest lit. Jej międzynarodowy skrót ISO 4217 to LTL. Lit został walutą Litwy po I wojnie światowej…

Tanie loty na Maltę

W ostatnich latach Malta stała się jednym z najchętniej odwiedzanych krajów przez naszych rodaków. Zasługą tak licznych odwiedzin są bezpośrednie…

Klimat Francji

Francja położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się dość łagodnymi zimami. Wyjątkiem od tej reguły są tereny górzyste…