Wrzesień to na Ukrainie miesiąc prawdziwie bogaty w przeróżne imprezy i festiwale, których motywem przewodnim, jeśli nie dawne dzieje czy kultura ludowa, są przepyszne potrawy ukraińskiej kuchni. Tym razem podążamy za kuszącym zapachem placków ziemniaczanych...

Ukraina | Trudno się oprzeć kuszącemu zapachowi ukraińskich draników
Ukraina | Trudno się oprzeć kuszącemu zapachowi ukraińskich draników (by mariyaz)

10 września 2011 roku w centralnym parku miasta Korosteń (w obwodzie żytomierskim) odbył się czwarty międzynarodowy festiwal placków ziemniaczanych.

Na Ukrainie ta wyjątkowa potrawa znana jest pod różnymi nazwami: деруни, терті (картопляні) пля́цки, терчаники, тертюхи, дра́ники, драча́ники, кизлики, ґуґлі, кремзлики, бабка, пертушаники, гейзебубели.

W bieżącym roku organizatorzy festiwalu przygotowali dla swych gości krótki przewodnik:

Wybierając się na imprezę weźcie w lewą rękę koszyk, a w nim duży kawałek smacznego boczku, pęczek świeżej cebuli i bochenek chleba. W prawą rękę – wiadro doborowych ziemniaków, w którym schowacie także strategiczny zapas słodkiej śmietany. A dokąd się udać? Rzecz jasna, że do stolicy „draników”, do Korostenia!

Na miejscu, między stołami kulinarnych rozmaitości, znajdźcie kobietę, która będzie przypominała Waszą mamę, albo teściową – przekupcie ją wygłodzonym spojrzeniem, wypijcie kieliszeczek za jej zdrowie i czekajcie, aż przyrządzi Wam „draniki”. Gotowe? Podziękujcie gospodyni i cieszcie się świętem!

Głównym punktem festiwalu jest konkurs na najsmaczniejsze dieruny (jedno z określeń placków ziemniaczanych). Każdy chętny może stanąć do zawodów z doświadczonymi mistrzami sztuki kulinarnej na równych prawach. Sędziami w konkursie są prawdziwe autorytety, ale każdy z gości może wykupić patent na prawo do degustacji wszystkich rodzajów ziemniaczanej produkcji i wystawiania im osobistej oceny. W ramach festiwalu odbywają się liczne konkursy, quizy i wystawy, które gwarantują gościom festiwalu dobry nastrój i miłe wrażenia.

Pierwszy festiwal odbył się 27 września 2008 roku. Wzięło w nim udział ponad 5 000 gości. Upieczony tego dnia dierun ważył 118 kg i został wpisany do księgi rekordów Ukrainy.

Źródło:
Publikacja materiałów festiwalowych – dzięki uprzejmości redaktorów portalu This is Ukraine Wiaczesława Kozyry i Kostii Kinasza.

Zainteresują Cię również

Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...
Kutia Kutia
Tradycyjna ukraińska wieczerza wigilijna nie może obejść się bez słodkiego deseru – kutii. Przygotowuje się ją...
Napoje miodowe Napoje miodowe
Od niepamiętnych czasów znane prawie w całej centralnej i północnej części Ukrainy. Zwykle sporządzano miodowe...
Wesele na Ukrainie Wesele na Ukrainie
Czas jak bystry potok płynie szybko do przodu, zostawiając za sobą wieki i tysiąclecia, ale ukraińskie obrzędy...
Wielka Kolęda we Lwowie Wielka Kolęda we Lwowie
W styczniu cały Lwów rozbrzmi dźwiękami kolęd w tradycyjnych i współczesnych aranżacjach. W festiwalu wezmą udział...
Waszkowiecka Malanka 2013 Waszkowiecka Malanka 2013
Jest to jedyne w swoim rodzaju zjawisko na Ukrainie. Raz w roku w miasteczku nad Czeremoszem Malanka tańczy tak, że...

 

Przeczytaj również

Kiedy jechać do Rzymu?

Generalnie do Rzymu warto jechać o każdej porze roku, pozostaje tylko pytanie, jakie są nasze wakacyjne plany i oczekiwania.

Vasco da Gama – portugalski żeglarz i odkrywca

Myśląc o znanych Portugalczykach, często jako pierwszy przychodzi nam do głowy Vasco da Gama – żeglarz i podróżnik, który odkrył…

Katedra Ormiańska

Zupełnie niepozorna, a wręcz mało atrakcyjna z zewnątrz Katedra Ormiańska, zapiera dech w piersiach każdemu, kto tylko wejdzie do jej…

Zakupy i ceny na Ukrainie

Państwową walutą Ukrainy jest hrywna ukraińska (UAH) i tylko w tej walucie dokonuje się oficjalnych rozliczeń. Przebywając na Ukrainie korzystnie…

Ludność Cypru

Już od wielu setek lat ludność Cypru składa się z dwóch dużych grup etnicznych: Greków i Turków. Przed podziałem wyspy…

Język

Oficjalnym językiem urzędowym Ukrainy jest język ukraiński (od 1991 r.), choć powszechnie znanym i używanym w wielu regionach kraju jest…

Oliwa z oliwek

Nieodłącznym elementem kuchni cypryjskiej jest oliwa z oliwek. Już kilka jej kropel sprawia, że potrawa nabiera charakterystycznego smaku.

Ceny na Ukrainie w 2015 roku

Pod względem wysokości cen Ukraina, jak na nasze warunki, jest krajem stosunkowo tanim. Ponieważ przeciętne wynagrodzenie wynosi u naszych sąsiadów…