W sierpniu 2012 roku na terenie twierdzy genueńskiej w Sudaku odbędzie się dwunasty międzynarodowy festiwal rycerski „Genueński hełm”.

Ma on na celu odrodzenie sportowych, kulturalnych i historycznych tradycji epoki średniowiecza, podtrzymanie tradycji festiwali rycerskich, organizacja unikatowego widowiska oraz podniesienie prestiżu Krymu, jako znaczącego międzynarodowego centrum turystycznego.

Ukraina | Widzów czeka piękne widowisko, szturm, grupowe walki rycerskie i pojedynki

Ukraina | Widzów czeka piękne widowisko, szturm, grupowe walki rycerskie i pojedynki (by thisisukraine)

Teren twierdzy genueńskiej, rozciągający się na powierzchni ponad 30 ha, staje się na czas festiwalu przestrzenią święta, łączącego przeszłość z teraźniejszością.

Festiwal pełen rycerzy

Program festiwalu jest rozpisany tak, aby u widzów w różnym wieku rozbudzić zainteresowanie historią i historycznymi zabytkami Półwyspu Krymskiego. Festiwal odbył się po raz pierwszy w sierpniu 2001 r. i stał się dzisiaj najbardziej masową imprezą pod względem liczby uczestniczących w nim rycerzy. W poszczególnych latach w imprezie brało udział od 300 do 850 rycerzy – członków klubów z 18 krajów świata. Rekonstrukcją średniowiecznego oręża, ale też średniowiecznej sztuki wojennej zajmują się nie tylko rycerze, ale też profesjonalni kaskaderzy i aktorzy. Festiwal „Genueński hełm” stał się już sławny we Włoszech, w Hiszpanii, Francji, Polsce, Białorusi i Rosji – w krajach z bogatą tradycją tego rodzaju imprez.

Idealne miejsce

Miejsce tej imprezy jest nieprzypadkowe. Twierdza w Sudaku jest jakby stworzona dla rycerskich festiwali: egzotyka dobrze zachowanych budowli fortyfikacyjnych, wspaniałe krajobrazy, romantyka morza, bogata historia. Dawniej szturmowali i władali nią: Wenecjanie, Genueńczycy, Turcy i Tatarzy… Dzisiaj fortecę szturmują tylko turyści, a każdy spotyka się tutaj ze wspaniałym pomnikiem średniowiecza, który na długo zapada w pamięć. A festiwal pomaga fortecy ożyć na nowo i opowiadać jej historię w jasnych, teatralizowanych obrazach.

Atrakcje

Widzów czeka piękne widowisko, szturm, grupowe walki rycerskie i pojedynki. Turnieje na cześć pięknych dam, gdzie rycerze w lśniących zbrojach walczą w pojedynkach, strzelanie z muszkietów i armat, zawody jeźdźców, trubadurzy śpiewający średniowieczne ballady.

Turyści mogą nie tylko podziwiać unikatowe widowisko, ale również przejść się po straganach handlowych „miasta mistrzów”, gdzie przedstawiciele wielu ludowych rzemiosł wytwarzają swoje wyroby wprost na oczach widzów. Pracuje tutaj kuźnia i koło garncarskie. Uczestnicy festiwalu mają niepowtarzalną okazję wziąć udział w rycerskich zabawach, wykazać swoją zręczność w turniejach, postrzelać z łuku i kuszy, porzucać nożem, przymierzyć średniowieczną zbroję i zawieźć do domu niezapomniane wspomnienia, mnóstwo pamiątek i fotografii.

Ukraina | „Genueński hełm” odbywa się w Sudaku

Ukraina | „Genueński hełm” odbywa się w Sudaku (by thisisukraine)

Co?
XII. Międzynarodowy Festiwal Rycerski „Genueński hełm” 2012

Gdzie?
Sudak, twierdza genueńska

Kiedy?
3-4-5, 10-11-12, 17-18-19 sierpnia 2012 r.

Zainteresują Cię również

Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Egipt – język i podstawowe zwroty Egipt – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Egipcie jest język arabski. W użyciu jest przede wszystkim dialekt egipski (masri),...
Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....