Howerla (Говерла) to najwyższa góra i najwyżej położony punkt Ukrainy. Wysokość góry wynosi 2061 m n.p.m. Znajduje się ona na granicy obwodu Zakarpackiego i Iwano-Pietrowskiego, około 17 km od granicy z Rumunią i należy do masywu Czarnogóry.

Beskidy - na szlaku

Ukraina | Na szlaku... (by JerzyGorecki na licencji Pixabay

Nazwa góry pochodzi z języka węgierskiego i oznacza „śnieżną górę” (Hóvár). Pierwsza wyprawa turystyczna z wejściem na szczyt Howerli miała miejsce w 1880 roku.

Okolice góry

W pobliżu Howerli leżą miasta: Rachów, Jasnia i Worochta. U podnóża góry znajduje się jedno ze źródeł rzeki Prut. W miejscu, gdzie woda znalazła sobie ujście pośród skał, powstał najwyższy na Ukrainie wodospad – Prut. Wysokość tej przepięknej kaskady wynosi ok. 80 m.

Co znajdziemy na szczycie?

Howerla ma formę stożka. Na szczycie góry ustawiono maszt z flagą, tryzub – godło Ukrainy, a także krzyż, oznaczający wierzchołek góry. Na Howerli stoi też obelisk, wysoki na kilka metrów, wyznaczający najwyższy punkt przechodzącej tutaj niegdyś granicy Polski i Czechosłowacji. Poza flagą, godłem, krzyżem i obeliskiem na szczucie znajduje się marmurowa płyta z 25 kapsułami z ziemią ze wszystkich regionów Ukrainy.

Co zobaczymy ze szczytu?

Z wierzchołka Howerli zobaczyć można praktycznie całe Karpaty Ukraińskie. Przy dobrej widoczności na północy dostrzec można miasta, takie jak Iwano-Frankowsk, Kołomyja i Śniatyn, a na południu – rumuńskie miasto Sygiet Marmaroski. Doskonale widoczny jest także niedaleki szczyt Beskidów Wschodnich – Petros (2020 m).

Howerla zimą

Niewiarygodnie piękna jest Howerla zimą. Gigantyczna biała piramida zwieńczona ogromnym krzyżem, przykrytym grubą warstwą śniegu, dumnie panuje nad otaczającym światem.

 

Przyroda

Podnóże góry porastają lasy bukowe i iglaste, jej zbocza tworzą subalpejskie łąki. Na Howerli odnotowano 45 gatunków roślin i zwierząt wpisanych do „czerwonej księgi” Ukrainy. Występujące tutaj obficie w lipcu i sierpniu jagody czernicy bardzo utrudniają wchodzenie na górę – po prostu nie można się od nich oderwać.

Howerla i turyści

W dzisiejszych czasach góra Howerla wchodzi w obszar strefy ochronnej Karpackiego Parku Narodowego i jest bardzo popularnym celem turystycznym. U jej podnóża, 21 km od wsi Worochta, na wysokości 1200 m znajduje się baza turystyczna, posiadająca 100 miejsc w pokojach dwuosobowych. Niektórzy turyści wybierają jednak nocleg w namiocie. Z bazy na górę wiedzie wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Długość trasy wynosi ok. 10 km, różnica poziomów ponad 1100 m, a czas przejścia – 2-4 godziny w zależności od trasy. Szlaki są dobrze oznakowane.

O czym musimy pamiętać wspinając się na Howerlę?

Z zasady szlaki na Howerlę czynne są od maja do listopada. Wybierając się na wyprawę na Howerlę należy zwracać uwagę na warunki pogodowe w wysokich partiach gór. Należy pamiętać, że wspinaczka górska, bez względu na jej popularność, jest zawsze związana z niebezpieczeństwem, i niestety – od czasu do czasu – nieszczęśliwe wypadki się zdarzają. Zimą dochodzi jeszcze możliwość schodzenia lawin. Nie należy w żadnym wypadku na śladować turystów idących na wierzchołek w plażowych klapkach, koszulkach i szortach, ponieważ na trasie mogą się trafiać odcinki śliskie i niewygodne, a w masywie Czarnogóry zdarzają się nagłe zmiany pogody. Jasne słońce w ciągu kilku minut ustępuje deszczowym chmurom, albo zaczyna wiać przenikliwy wiatr. Dlatego zalecamy zabierać ze sobą ciepłe rzeczy, płaszcze przeciwdeszczowe i oczywiście odpowiednie obuwie.

Zainteresują Cię również

Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...