Howerla (Говерла) to najwyższa góra i najwyżej położony punkt Ukrainy. Wysokość góry wynosi 2061 m n.p.m. Znajduje się ona na granicy obwodu Zakarpackiego i Iwano-Pietrowskiego, około 17 km od granicy z Rumunią i należy do masywu Czarnogóry.

Ukraina | Góra Howerla (2061 m n.p.m.)
Ukraina | Góra Howerla (2061 m n.p.m.) (by thisisbossi )

Nazwa góry pochodzi z języka węgierskiego i oznacza „śnieżną górę” (Hóvár). Pierwsza wyprawa turystyczna z wejściem na szczyt Howerli miała miejsce w 1880 roku.

Okolice góry

W pobliżu Howerli leżą miasta: Rachów, Jasnia i Worochta. U podnóża góry znajduje się jedno ze źródeł rzeki Prut. W miejscu, gdzie woda znalazła sobie ujście pośród skał, powstał najwyższy na Ukrainie wodospad – Prut. Wysokość tej przepięknej kaskady wynosi ok. 80 m.

Co znajdziemy na szczycie?

Howerla ma formę stożka. Na szczycie góry ustawiono maszt z flagą, tryzub – godło Ukrainy, a także krzyż, oznaczający wierzchołek góry. Na Howerli stoi też obelisk, wysoki na kilka metrów, wyznaczający najwyższy punkt przechodzącej tutaj niegdyś granicy Polski i Czechosłowacji. Poza flagą, godłem, krzyżem i obeliskiem na szczucie znajduje się marmurowa płyta z 25 kapsułami z ziemią ze wszystkich regionów Ukrainy.

Ukraina – Howerla | Zbocza góry porastają subalpejskie łąki
Ukraina – Howerla | Zbocza góry porastają subalpejskie łąki (by thisisbossi )

Co zobaczymy ze szczytu?

Z wierzchołka Howerli zobaczyć można praktycznie całe Karpaty Ukraińskie. Przy dobrej widoczności na północy dostrzec można miasta, takie jak Iwano-Frankowsk, Kołomyja i Śniatyn, a na południu – rumuńskie miasto Sygiet Marmaroski. Doskonale widoczny jest także niedaleki szczyt Beskidów Wschodnich – Petros (2020 m).

Howerla zimą

Niewiarygodnie piękna jest Howerla zimą. Gigantyczna biała piramida zwieńczona ogromnym krzyżem, przykrytym grubą warstwą śniegu, dumnie panuje nad otaczającym światem.

Ukraina | Howerla zimą
Ukraina | Howerla zimą (by dzromanina )

Przyroda

Podnóże góry porastają lasy bukowe i iglaste, jej zbocza tworzą subalpejskie łąki. Na Howerli odnotowano 45 gatunków roślin i zwierząt wpisanych do „czerwonej księgi” Ukrainy. Występujące tutaj obficie w lipcu i sierpniu jagody czernicy bardzo utrudniają wchodzenie na górę – po prostu nie można się od nich oderwać.

Howerla i turyści

W dzisiejszych czasach góra Howerla wchodzi w obszar strefy ochronnej Karpackiego Parku Narodowego i jest bardzo popularnym celem turystycznym. U jej podnóża, 21 km od wsi Worochta, na wysokości 1200 m znajduje się baza turystyczna, posiadająca 100 miejsc w pokojach dwuosobowych. Niektórzy turyści wybierają jednak nocleg w namiocie. Z bazy na górę wiedzie wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Długość trasy wynosi ok. 10 km, różnica poziomów ponad 1100 m, a czas przejścia – 2-4 godziny w zależności od trasy. Szlaki są dobrze oznakowane.

Ukraina – Howerla | Na szczycie góry ustawiono maszt z flagą
Ukraina – Howerla | Na szczycie góry ustawiono maszt z flagą (by thisisbossi )

O czym musimy pamiętać wspinając się na Howerlę?

Z zasady szlaki na Howerlę czynne są od maja do listopada. Wybierając się na wyprawę na Howerlę należy zwracać uwagę na warunki pogodowe w wysokich partiach gór. Należy pamiętać, że wspinaczka górska, bez względu na jej popularność, jest zawsze związana z niebezpieczeństwem, i niestety – od czasu do czasu – nieszczęśliwe wypadki się zdarzają. Zimą dochodzi jeszcze możliwość schodzenia lawin. Nie należy w żadnym wypadku na śladować turystów idących na wierzchołek w plażowych klapkach, koszulkach i szortach, ponieważ na trasie mogą się trafiać odcinki śliskie i niewygodne, a w masywie Czarnogóry zdarzają się nagłe zmiany pogody. Jasne słońce w ciągu kilku minut ustępuje deszczowym chmurom, albo zaczyna wiać przenikliwy wiatr. Dlatego zalecamy zabierać ze sobą ciepłe rzeczy, płaszcze przeciwdeszczowe i oczywiście odpowiednie obuwie.

Ukraina – Howerla | Krzyż na wierzchołku góry
Ukraina – Howerla | Krzyż na wierzchołku góry (by thisisbossi )

Zainteresują Cię również

Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Region Larnaka Region Larnaka
Larnaka – gr Επαρχία Λάρνακας, tur. Larnaka Bölgesi – to region Cypru położony w południowo wschodniej części wyspy...
Silhouette Silhouette
Wyspa Silhouette przypomina ogromny szmaragd. Urok unikatowej przyrody tego skrawka lądu nikogo nie może pozostawić...
Praga w liczbach Praga w liczbach
Na stolicę Czech można patrzeć pod różnym kątem: poprzez historię, znad parujących dań lokalnej kuchni, przez kufel...

 

Przeczytaj również

Kiedy jechać do Chorwacji?

Klimat Chorwacji dzieli się na dwie główne strefy: śródziemnomorską (nad brzegiem Morza Adriatyckiego) i umiarkowaną kontynentalną (w głębi chorwackiego lądu).

Nowy Świat

Można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że Nowy Świat jest najbardziej malowniczym miejscem na Krymie. Nie bez powodu nazywano go wcześniej „Paradiz”…

Rosja – kraj carów

Rosja jest jak matrioszka – z jednej strony zachwyca swym ogromem, z drugiej – warto poznać najdrobniejsze jej skarby i…

Zmiany w opłatach roamingowych 2017

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich wybierających się na tegoroczne wakacje do Chorwacji. Od 15 czerwca 2017 roku czekają nas zmiany…

Rycerz Kijowskiego Kremla (marzec-listopad 2012)

W Parku „Ruś Kijowska” odbyło się w dniach 24 i 25 marca otwarcie Międzynarodowego Turnieju historycznego: „Rycerz Kijowskiego Kremla”.

Kara za obraźliwe komentarze w sieci

Z dniem 1 stycznia 2013 roku wszedł w życie nowy rozdział w chorwackim kodeksie prawnym poświęcony kulturze w sieci. Obraźliwe…

Wenecja – miasto na wodzie

Wenecja – perła Włoch, jest miastem położonym na ponad stu wysepkach. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, mostami oraz licznymi kanałami. Wiele osób…

Cypryjskie alkohole

Cypryjczycy oprócz znakomitej śródziemnomorskiej kuchni i słodyczy, oferują również wyśmienite alkohole. Ogromną popularnością cieszą się: piwa, brandy oraz wina.