Ukraina jest krajem, który coraz bardziej zaskakuje nas swoim pięknem. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić naszych wschodnich sąsiadów, warto wcześniej zastanowić się nad odpowiadającym nam środkiem transportu.

Ukraina | Samolot – najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób dotarcia na Ukrainę
Ukraina | Samolot – najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób dotarcia na Ukrainę (by xlibber )

Na Ukrainę można dostać się na kilka sposobów:

Samolotem

Jest to najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób dotarcia na Ukrainę. Z warszawskiego Okęcia można bezpośrednio dolecieć do Kijowa i Lwowa. Można też dostać się tam z Berlina, Moskwy albo Pragi.

Z Warszawy do Kijowa bezpośrednie przeloty oferują: Aerosvit Airlines, LOT, oraz Wizz Air. Do Lwowa można lecieć z Warszawy LOT-em.

Loty odbywają się niemal codziennie, ale po szczegółowe informacje odnośnie godzin odlotu i cen biletów najlepiej udać się na strony przewoźników.

Koleją

Z Polski na Ukrainę można dojechać również koleją. Pewną niedogodność stanowią tutaj długie postoje na granicy, związane nie tylko z odprawą celną, ale też z wymianą osi wagonów (różny rozstaw szyn).

Z Warszawy do Kijowa kursują każdego dnia dwa pociągi: poranny i wieczorny; do Lwowa – jeden.
Istnieją też inne połączenia kolejowe:

  • ze Szczecina i Wrocławia do Kijowa,
  • z Warszawy do Odessy,
  • z Gdyni do Odessy przez Kraków i Lwów,
  • z Warszawy do Symferopola,
  • z Przemyśla do Lwowa.

Ukraina | Pociąg kolei ukraińskich
Ukraina | Pociąg kolei ukraińskich (by jorge-11 )

Autobusem

Połączenia autobusowe Polski z Ukrainą są bardzo rozbudowane, zwłaszcza w regionie południowo-wschodnim. Z Przemyśla do Lwowa odchodzą autobusy mniej więcej co godzinę. Ze Lwowem są też połączenia autobusowe z Lublina i Rzeszowa.

Istnieją też bezpośrednie kursy do innych miast ukraińskich, jednak bardziej opłacalne jest dojechanie do Lwowa, a potem przejazd dalej transportem miejscowym.

Minusem podróży autobusowych są długie kolejki na przejściach granicznych oraz męcząca podróż po kiepskich drogach.

Ukraina | Plusem podróży własnym samochodem na Ukrainę jest możliwość odwiedzenia miejsc, mało dostępnych innymi środkami transportu
Ukraina | Plusem podróży własnym samochodem na Ukrainę jest możliwość odwiedzenia miejsc mało dostępnych innymi środkami transportu (by combust )

Własnym samochodem

Ten sposób podróżowania ma swoje plusy i minusy. Do plusów można zaliczyć swobodę w wyborze miejsc do zwiedzania oraz niskie ceny paliwa na Ukrainie.

Minusem jazdy własnym pojazdem jest problem z tankowaniem (mała ilość stacji benzynowych) oraz niska jakość paliwa (lepszej klasy samochód może mieć problemy). Zagraniczna rejestracja przyciąga też różnych oszustów, a także kontrole milicji drogowej – kosztuje to sporo pieniędzy. Poza tym drogi są słabo oznakowane, nieoświetlone, a miejscowi kierowcy nie zawsze przestrzegają przepisów drogowych.

Statystyki przekraczania granicy polsko-ukraińskiej niewiele mają wspólnego z turystyką – zawyżają je w przeważającej mierze różnego rodzaju nadgraniczni handlarze i przemytnicy.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Kiedy jechać do Chorwacji? Kiedy jechać do Chorwacji?
Klimat Chorwacji dzieli się na dwie główne strefy: śródziemnomorską (nad brzegiem Morza Adriatyckiego) i...

 

Przeczytaj również

Ukrainka najlepszą modelką Europy

Na konkursie „Top Model of the World - 2011” w Niemczech tytuł najlepszej europejskiej modelki otrzymała 23-letnia mieszkanka Dniepropietrowska –…

Dlaczego warto jechać do Grecji?

Aby spędzić wspaniale wakacje, wcale nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Całkiem niedaleko znajduje się kraj, który gwarantuje nam…

Kiedy jechać na Maltę?

Malta - a dokładniej mówiąc, wyspy maltańskie z Maltą, Gozo i Comino – leżą w centralnej części Morza Śródziemnego, między…

Berlin w 3 dni

Berlin jest miastem pełnym atrakcji i spokojnie można by je zwiedzać przez tydzień. Dla osób dysponujących jednak okrojonym czasem i…

Szewczenkivskij Haj

Szewczenkivskij Haj („Las Szewczenki”) to popularna nazwa nadana Lwowskiemu Muzeum Architektury i Kultury Ludowej. Na powierzchni 59 hektarów możemy tu…

Krk – największa wyspa Chorwacji

Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki, możliwość uprawiania sportów wodnych.…

Kalendarium dziejów Portugalii

Najważniejsze wydarzenia, daty warte zapamiętania. Portugalia ma rozległą historię, którą postaraliśmy się upożądkować w formie kalendarza dziejów.

Ukraińskie obiekty na liście UNESCO

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się pięć ukraińskich obiektów. Są to zarówno wspaniałe budynki sakralne, lasy, a także starówka.…