Ukraina jest krajem, który coraz bardziej zaskakuje nas swoim pięknem. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić naszych wschodnich sąsiadów, warto wcześniej zastanowić się nad odpowiadającym nam środkiem transportu.
Ukraina | Samolot – najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób dotarcia na Ukrainę (by Free-Photos na licencji Pixabay)
Na Ukrainę można dostać się na kilka sposobów:
Samolotem
Jest to najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób dotarcia na Ukrainę. Z warszawskiego Okęcia można bezpośrednio dolecieć do Kijowa i Lwowa. Można też dostać się tam z Berlina, Moskwy albo Pragi.
Z Warszawy do Kijowa bezpośrednie przeloty oferują: Aerosvit Airlines, LOT, oraz Wizz Air. Do Lwowa można lecieć z Warszawy LOT-em.
Loty odbywają się niemal codziennie, ale po szczegółowe informacje odnośnie godzin odlotu i cen biletów najlepiej udać się na strony przewoźników.
Koleją
Z Polski na Ukrainę można dojechać również koleją. Pewną niedogodność stanowią tutaj długie postoje na granicy, związane nie tylko z odprawą celną, ale też z wymianą osi wagonów (różny rozstaw szyn).
Z Warszawy do Kijowa kursują każdego dnia dwa pociągi: poranny i wieczorny; do Lwowa – jeden.
Istnieją też inne połączenia kolejowe:
- ze Szczecina i Wrocławia do Kijowa,
- z Warszawy do Odessy,
- z Gdyni do Odessy przez Kraków i Lwów,
- z Warszawy do Symferopola,
- z Przemyśla do Lwowa.
Ukraina | Samochodem na Ukrainę (by Greyerbaby na licencji Pixabay)
Autobusem
Połączenia autobusowe Polski z Ukrainą są bardzo rozbudowane, zwłaszcza w regionie południowo-wschodnim. Z Przemyśla do Lwowa odchodzą autobusy mniej więcej co godzinę. Ze Lwowem są też połączenia autobusowe z Lublina i Rzeszowa.
Istnieją też bezpośrednie kursy do innych miast ukraińskich, jednak bardziej opłacalne jest dojechanie do Lwowa, a potem przejazd dalej transportem miejscowym.
Minusem podróży autobusowych są długie kolejki na przejściach granicznych oraz męcząca podróż po kiepskich drogach.
Własnym samochodem
Ten sposób podróżowania ma swoje plusy i minusy. Do plusów można zaliczyć swobodę w wyborze miejsc do zwiedzania oraz niskie ceny paliwa na Ukrainie.
Minusem jazdy własnym pojazdem jest problem z tankowaniem (mała ilość stacji benzynowych) oraz niska jakość paliwa (lepszej klasy samochód może mieć problemy). Zagraniczna rejestracja przyciąga też różnych oszustów, a także kontrole milicji drogowej – kosztuje to sporo pieniędzy. Poza tym drogi są słabo oznakowane, nieoświetlone, a miejscowi kierowcy nie zawsze przestrzegają przepisów drogowych.
Statystyki przekraczania granicy polsko-ukraińskiej niewiele mają wspólnego z turystyką – zawyżają je w przeważającej mierze różnego rodzaju nadgraniczni handlarze i przemytnicy.
Zainteresują Cię również