19 stycznia grekokatolicy i chrześcijanie prawosławni obchodzą święto Chrztu Pańskiego. Według przekazów, właśnie w tym dniu Jezus przyjął chrzest w Jordanie i zstąpił na niego Duch Święty w postaci gołębicy, a z nieba odezwał się głos.

Ukraina | Styczniowe krajobrazy Odessy raczej nie nastrajają do kąpieli

Ukraina | Styczniowe krajobrazy Odessy raczej nie nastrajają do kąpieli (Sea Storm - Odessa January 2008 by Illya Kondratyuk na licencji CC BY 2.0)

Zimna woda zdrowia doda!

Uważa się, że od wieczora 18 stycznia do wieczora dnia następnego, woda przybiera niezwykłe właściwości lecznicze. Za szczególnie cenną uchodzi wówczas woda rzeczna, tym bardziej, jeśli została poświęcona przez kapłana. Tak więc wszyscy wierni robią w tym dniu zapas wody na cały rok. Tą świętą wodą można poświęcić mieszkanie, a także leczyć wszelkie choroby ducha i ciała.

Chrzest Pański to ostatnie wielkie święto cyklu bożonarodzeniowo-noworocznego.

Głodna kutia

Wigilia tego święta nosi ludową nazwę „głodnej kutii”. Zgodnie z tradycją, w dniu 18 stycznia, podobnie jak w wigilię Bożego Narodzenia, nie wolno niczego jeść aż do wieczora, a do kolacji siada się dopiero wtedy, gdy wzejdzie pierwsza gwiazda. Na świątecznym stole na pewno powinna się znaleźć kutia i inne postne potrawy. Po posiłku cała rodzina kładzie łyżki do jednej miski, a na wierzch bochenek chleba, „aby chleb dobrze się rodził”.

Przerębla w kształcie krzyża

Rankiem dnia następnego wierni idą na nabożeństwo do cerkwi, gdzie święcą przyniesioną z domu wodę. Ale według tradycji ceremonia święcenia wody powinna odbywać się pod otwartym niebem, na brzegach rzek i jezior. Lepiej więc udać się do najbliższego zbiornika wodnego, w którym wieczorem dnia poprzedniego powinno się wyciąć przeręble do kąpieli. Zgodnie z zasadą, otwór wycina się w kształcie krzyża, który stawia się obok na lodzie. W przeszłości polewano go sokiem z buraków (symbol krwi Jezusa), a także ozdabiano sosnowymi gałązkami i suchymi kwiatami.

Betania za Jordanem | Malowidło z prawosławnego kościoła św. Jana Chrzciciela przedstawiające Chrzest Pański

Betania za Jordanem | Malowidło z prawosławnego kościoła św. Jana Chrzciciela przedstawiające Chrzest Pański (Mural from Orthodox church near Jesus' baptism site. by Jan Smith na licencji CC BY 2.0)

Sezon na wesela

Po święcie Chrztu Pańskiego następował czas masowych zabaw: w polu nie było jeszcze nic do roboty, chodzili więc Ukraińcy jedni do drugich w gości i zbierali się na wieczornicach, czekając na wiosnę. Często także, korzystając ze świątecznej okazji, wyprawiali wesela. Ten sezon wesel trwał aż do Wielkiego Postu.

Kąpiel w przerębli

Najbardziej znanym zwyczajem związanym ze styczniowym świętem jest kąpiel w przerębli. Chęć zmycia z siebie wszystkich grzechów, odmłodzenia się i ozdrowienia popycha do lodowatej wody nawet tych, którzy na co dzień nie znoszą chłodu. Jednak ludzie niezahartowani ryzykują poważne przeziębienie. Aby taka kąpiel nie skończyła się chorobą, trzeba się do niej przygotować.

Ukraina | W połowie stycznia na Ukrainie panuje zwykle właśnie taka pogoda, nie zraża to jednak tych, którzy pragną kultywować tradycyjne obchody święta Chrztu Pańskiego

Ukraina | W połowie stycznia na Ukrainie panuje zwykle właśnie taka pogoda, nie zraża to jednak tych, którzy pragną kultywować tradycyjne obchody święta Chrztu Pańskiego (KPI Park by _emrecnl_ na licencji CC BY-SA 2.0)

Oto siedem zasad bezpiecznej kąpieli w przerębli:

1. Przed kąpielą zaleca się niczego nie jeść, aby uniknąć po kąpieli skurczów żołądka. Tym bardziej nie należy spożywać alkoholu, ponieważ obciąża on dodatkowo serce.

2. Wychodząc z domu należy zabrać ze sobą największy ręcznik i gumowe klapki, które nie pozwolą nogom przymarznąć do lodu. Nie zapomnieć też o suchych rzeczach do przebrania.

3. Rozebrawszy się należy przez kilka minut pobyć na zimnym powietrzu, aby przyzwyczaić się do zmiany temperatury.

4. Przed zanurzeniem bardzo ważne jest nastawienie duchowe. Po żarliwej modlitwie można wyjść z wody rzeczywiście oczyszczonym i w doskonałym nastroju.

5. Znalazłszy się w wodzie trzeba się zanurzyć nie zapominając o możliwym wyziębieniu organizmu. Początkujący nie powinni przebywać w wodzie dłużej niż 10 sekund.

6. Po wyjściu z wody należy koniecznie natrzeć ciało ręcznikiem, szybko się ubrać i wypić szklankę gorącej herbaty. Lekarze radzą nie pić po kąpieli alkoholu – już lepiej zrobić to po powrocie do domu. A jaki alkohol najlepiej rozgrzewa? Grzane wino!

7. Lekarze nie radzą zanurzać się w zimnej wodzie ludziom z chronicznym przeziębieniem oraz z nadciśnieniem.

wg www.comments.ua

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Malediwy? Kiedy jechać na Malediwy?
Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach....
Kiedy jechać na Seszele? Kiedy jechać na Seszele?
Okazuje się, że do raju można trafić i za życia. Trzeba tylko w tym celu wybrać się na Seszele. Otoczone palmami...
Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...
Klimat Chin Klimat Chin
Rozległe terytorium Chin sprawia, iż kraj ten znajduje się w zasięgu aż trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej,...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...