Zwiedzając okolice Jałty możemy natknąć się na niewielką neogotycką budowlę, przyczepioną na brzegu wysokiego klifu, wznoszącego się nad wodami Morza Czarnego – to słynne Jaskółcze Gniazdo, jeden z symboli Krymu.
Trudno się więc dziwić, że budowlę tę dostrzeżemy niemal na każdej pocztówce z półwyspu.
Ukraina | Jaskółcze gniazdo (Swallow's Nest) na przylądku Aj-Todor w pobliżu Jałty (Ласточкино гнездо, Крым, Россия by Maxim Massalitin na licencji CC BY-SA 2.0)
Lokalizacja
Jaskółcze Gniazdo ulokowane jest na przylądku Aj-Todor w pobliżu niewielkiej miejscowości Haspra (Gaspra), wchodzącej w skład aglomeracji Jałty. Skała, na której znajduje się zamek liczy 40 metrów i nosi nazwę Aurora.
Zwiedzanie
We wnętrzach zamku ulokowana jest dziś włoska restauracja, w której musimy się spodziewać raczej wysokich cen. Ponieważ trzeba zapłacić za sam wstęp na teren zabytku, restauracja nie jest z tych opłat wyłączona.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zwiedzić obiekt z zewnątrz i z tego miejsca spróbować ująć go na fotografii – te klasyczne i najbardziej popularne, z białym zameczkiem odcinającym się od błękitu morza, z jednej strony będą najbardziej „oklepane”, z drugiej – najpiękniejsze.
Hit czy kit?
Miejsce to wzbudza wiele turystycznych kontrowersji.
Głównie za sprawą swojego niesamowitego położenia, zamek przyciąga tłumy turystów, pragnących spojrzeć z jego okien gdzieś daleko w morze. Z drugiej jednak strony, budowla postrzegana bywa jako nieco kiczowaty owoc zachcianki pewnego bogatego barona (Baron von Steingel).
Niestety wielu turystów jest zawiedzionych rozmiarami budynku (jego rzeczywista wielkość to 10x20 m) i brakiem okolicznych atrakcji. Częstym zarzutem jest też fakt, że obiekt ten lepiej prezentuje się na zdjęciu niż w rzeczywistości. Zaglądającym tu gościom nie podoba się także trudny dojazd, droga restauracja ulokowana w zamku i okoliczne stragany z pamiątkami.
Inni, którzy lubią ciekawostki i piękne widoki na morze, uznają to miejsce za warte odwiedzenia, szczególnie jeśli zwiedzają pobliską Jałtę. Na plus zaliczają efektowną lokalizację budowli, poza tym architektoniczny symbol Krymu uważają za coś, co po prostu trzeba zobaczyć.
Ukraina | Czego by o tym miejscu nie mówić, jedno jest pewne: można tu zrobić naprawdę niezwykłe zdjęcia (by irinariviera na licencji Pixabay)
Ciekawostki
Podróże z Panem Kleksem
Polscy widzowie mogli mieć okazję zobaczyć słynny krymski zameczek w ekranizacji Podróży pana Kleksa (1985). Zdjęcia do filmu realizowano m. in. na terenie Armenii, na Kaukazie, w Bułgarii oraz właśnie na Krymie.
Trzęsienie ziemi
W 1927 roku miało tu miejsce trzęsienie ziemi, które budowla przetrwała, ale uszkodzona została część skały na której się znajdowała i dopiero po koniecznych pracach renowacyjnych, w 1971 roku, udostępniono ją zwiedzającym.
Trochę historii
Pierwszy budynek w tym miejscu wzniesiono w 1895 roku. Drewniana budowla nosiła romantyczną nazwę „Zamek Miłości”.
W 1911 roku budynek nabył, wspomniany już wyżej, baron von Steingel – niemiecki szlachcic, który dorobił się na wydobywaniu ropy naftowej w Baku i w ciągu roku doprowadził go do stanu zbliżonego do dzisiejszego. Autorem projektu budowli był rosyjski architekt Leonid Sherwood.
Zainteresują Cię również





