W bieżącym roku zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym Wielkanoc przypada właśnie w kwietniu. Na Ukrainie odbywa się w tym okresie wiele imprez poświęconych upowszechnianiu i kultywowaniu wielkanocnych tradycji.


Święta i festiwale na Ukrainie

Trwający wiele dni i cieszący się dużym zainteresowaniem „Festiwal Pisanek” odbywa się we Lwowie. W tym roku połączony jest z szeroko zakrojoną akcją dobroczynną.

Miłośnicy kuchni ukraińskiej oraz wyrabianych w tym kraju napojów z pewnością wybiorą się na organizowany na początku kwietnia na Zakarpaciu „Festiwal wędkarzy i węgierskiej uchy”, czyli lokalnej zupy rybnej. Natomiast pod koniec miesiąca Użgorod zaprasza na festiwal o nazwie „Słoneczny napój”, czyli święto wina i miodu.

Dla tych, którzy chętnie słuchają koncertów rockowych Kijów organizuje festiwal „Słowiański rock-7”. Zaprezentują się na nim różne grupy grające rocka, które będą oceniane w różnych kategoriach. Także festiwal „Ukrabilly Bang”, odbywający się pod koniec kwietnia, również w Kijowie, będzie interesującą prezentacją zespołów punk-rockowych. W tym samym czasie we Lwowie odbędzie się międzynarodowy festiwal etno-jazzowy.

W kategorii imprez artystycznych odbędzie się „New Vision” – festiwal kina krótkometrażowego, „Non Stop Media” – festiwal, na którym młodzi artyści prezentują swoje projekty z różnych dziedzin sztuki: grafiki, malarstwa, muzyki, flash-animacji, sms-art. i innych, oraz „ArtWiosna” – międzynarodowy festiwal tańca i śpiewu, z udziałem zespołów z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Słowacji i innych krajów.

Oddzielną, bardzo interesującą kategorię ukraińskich festiwali stanowią różne imprezy historyczne. Graniczne położenie Ukrainy spowodowało, że posiada ona mnóstwo zamków, stanowiących doskonałe tło do historycznych inscenizacji i turniejów. W kwietniu w Kamieńcu Podolskim odbędzie się właśnie jedna z takich imprez o nazwie „Ruska brama”. Jest to nazwa jednej z trzech bram wjazdowych do starego miasta w Kamieńcu Podolskim.

Przykładem festiwalu tematycznego będzie organizowany we Lwowie „Plac zabaw”, czyli międzynarodowe targi gier planszowych. Dla autorów stanowią one szansę na zaprezentowanie swoich rozwiązań i znalezienie wydawcy, a dla zwiedzających – okazję do zapoznania się z najnowszymi projektami.

Pobierz wersję PDF

Legenda

W ciągu roku na Ukrainie organizowanych jest kilkaset festiwali o zróżnicowanej tematyce i motywach przewodnich. Dla lepszej przejrzystości kalendarza festiwalowego oraz łatwiejszego wyboru odpowiedniej tematyki, wszystkie festiwale zostały podzielone na sześć kategorii. Oto one:

Festiwale gastronomiczne

Festiwale ludowe i etniczne

Imprezy historyczne

Imprezy artystyczne

Festiwale muzyczne

Imprezy tematyczne

Źródło:

Publikacja materiałów festiwalowych – dzięki uprzejmości redaktorów portalu This is Ukraine Wiaczesława Kozyry i Kostii Kinasza.

Zainteresują Cię również

Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Ciekawostki o Hiszpanii Ciekawostki o Hiszpanii
Zawsze gdy planujemy zagraniczny wyjazd, staramy się dowiedzieć jak najwięcej o danym kraju. Przestawiamy listę...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Jacy są Portugalczycy? Jacy są Portugalczycy?
Wiele osób planujących podróż do Portugalii zastanawia się jacy są jej mieszkańcy? Czy są życzliwi? Czy pomogą nam...