W bieżącym roku zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym Wielkanoc przypada właśnie w kwietniu. Na Ukrainie odbywa się w tym okresie wiele imprez poświęconych upowszechnianiu i kultywowaniu wielkanocnych tradycji.


Święta i festiwale na Ukrainie

Trwający wiele dni i cieszący się dużym zainteresowaniem „Festiwal Pisanek” odbywa się we Lwowie. W tym roku połączony jest z szeroko zakrojoną akcją dobroczynną.

Miłośnicy kuchni ukraińskiej oraz wyrabianych w tym kraju napojów z pewnością wybiorą się na organizowany na początku kwietnia na Zakarpaciu „Festiwal wędkarzy i węgierskiej uchy”, czyli lokalnej zupy rybnej. Natomiast pod koniec miesiąca Użgorod zaprasza na festiwal o nazwie „Słoneczny napój”, czyli święto wina i miodu.

Dla tych, którzy chętnie słuchają koncertów rockowych Kijów organizuje festiwal „Słowiański rock-7”. Zaprezentują się na nim różne grupy grające rocka, które będą oceniane w różnych kategoriach. Także festiwal „Ukrabilly Bang”, odbywający się pod koniec kwietnia, również w Kijowie, będzie interesującą prezentacją zespołów punk-rockowych. W tym samym czasie we Lwowie odbędzie się międzynarodowy festiwal etno-jazzowy.

W kategorii imprez artystycznych odbędzie się „New Vision” – festiwal kina krótkometrażowego, „Non Stop Media” – festiwal, na którym młodzi artyści prezentują swoje projekty z różnych dziedzin sztuki: grafiki, malarstwa, muzyki, flash-animacji, sms-art. i innych, oraz „ArtWiosna” – międzynarodowy festiwal tańca i śpiewu, z udziałem zespołów z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Słowacji i innych krajów.

Oddzielną, bardzo interesującą kategorię ukraińskich festiwali stanowią różne imprezy historyczne. Graniczne położenie Ukrainy spowodowało, że posiada ona mnóstwo zamków, stanowiących doskonałe tło do historycznych inscenizacji i turniejów. W kwietniu w Kamieńcu Podolskim odbędzie się właśnie jedna z takich imprez o nazwie „Ruska brama”. Jest to nazwa jednej z trzech bram wjazdowych do starego miasta w Kamieńcu Podolskim.

Przykładem festiwalu tematycznego będzie organizowany we Lwowie „Plac zabaw”, czyli międzynarodowe targi gier planszowych. Dla autorów stanowią one szansę na zaprezentowanie swoich rozwiązań i znalezienie wydawcy, a dla zwiedzających – okazję do zapoznania się z najnowszymi projektami.

Pobierz wersję PDF

Legenda

W ciągu roku na Ukrainie organizowanych jest kilkaset festiwali o zróżnicowanej tematyce i motywach przewodnich. Dla lepszej przejrzystości kalendarza festiwalowego oraz łatwiejszego wyboru odpowiedniej tematyki, wszystkie festiwale zostały podzielone na sześć kategorii. Oto one:

Festiwale gastronomiczne

Festiwale ludowe i etniczne

Imprezy historyczne

Imprezy artystyczne

Festiwale muzyczne

Imprezy tematyczne

Źródło:

Publikacja materiałów festiwalowych – dzięki uprzejmości redaktorów portalu This is Ukraine Wiaczesława Kozyry i Kostii Kinasza.

Zainteresują Cię również

Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Chorwackie Aquaparki – rozrywka dla całej rodziny Chorwackie Aquaparki – rozrywka dla całej rodziny
Słońce i upalna pogoda zachęcają do odpoczynku nad wodą. Jeśli znudziło wam się jednak leżakowanie na plaży i...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...

 

Przeczytaj również

Lew bułgarski

Sofia jest stolicą Bułgarii, zatem obowiązującą w tym mieście, jak i w całym kraju, walutą jest lew bułgarski (лев), który…

Sardynki – smaczny symbol Portugalii

Kulinarnym symbolem Portugalii bez wątpienia są sardynki. Serwowane w każdej restauracji, sprzedawane w sklepach, grillowane na placach. Dlaczego są tak…

Klimat i temperatura w Chorwacji

Naturalne granice górskie, oddzielające ziemie nadmorskie od tych położonych w głębi lądu, są jedną z przyczyn zróżnicowania klimatycznego Chorwacji.

Rosja – kraj carów

Rosja jest jak matrioszka – z jednej strony zachwyca swym ogromem, z drugiej – warto poznać najdrobniejsze jej skarby i…

Festiwal wina w Limassol

Cypryjskie wino było sławne już w starożytności. Niektórzy wierzą, że tutejszych trunków kosztował sam Dionizos.

Protest działaczek FEMEN-u przeciwko organizacji Euro 2012

Ukraińska organizacja feministyczna FEMEN, która istnieje od 2008 r. znana jest z kontrowersyjnych protestów i działań. Aktywistki od 3 lat…

20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Chorwacji

Polacy pokochali Chorwację: za piękną pogodę, ciepłe morze, przepyszną kuchnię i gościnność. Poniżej przedstawiamy listę atrakcji, o których warto pamiętać…

Quinta da Regaleira

W pobliżu zabytkowego centrum Sintry znajduje się jedna z najpiękniejszych i najważniejszych atrakcji turystycznych miasta – rezydencja oraz park Quinta…