W bieżącym roku zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym Wielkanoc przypada właśnie w kwietniu. Na Ukrainie odbywa się w tym okresie wiele imprez poświęconych upowszechnianiu i kultywowaniu wielkanocnych tradycji.


Święta i festiwale na Ukrainie

Trwający wiele dni i cieszący się dużym zainteresowaniem „Festiwal Pisanek” odbywa się we Lwowie. W tym roku połączony jest z szeroko zakrojoną akcją dobroczynną.

Miłośnicy kuchni ukraińskiej oraz wyrabianych w tym kraju napojów z pewnością wybiorą się na organizowany na początku kwietnia na Zakarpaciu „Festiwal wędkarzy i węgierskiej uchy”, czyli lokalnej zupy rybnej. Natomiast pod koniec miesiąca Użgorod zaprasza na festiwal o nazwie „Słoneczny napój”, czyli święto wina i miodu.

Dla tych, którzy chętnie słuchają koncertów rockowych Kijów organizuje festiwal „Słowiański rock-7”. Zaprezentują się na nim różne grupy grające rocka, które będą oceniane w różnych kategoriach. Także festiwal „Ukrabilly Bang”, odbywający się pod koniec kwietnia, również w Kijowie, będzie interesującą prezentacją zespołów punk-rockowych. W tym samym czasie we Lwowie odbędzie się międzynarodowy festiwal etno-jazzowy.

W kategorii imprez artystycznych odbędzie się „New Vision” – festiwal kina krótkometrażowego, „Non Stop Media” – festiwal, na którym młodzi artyści prezentują swoje projekty z różnych dziedzin sztuki: grafiki, malarstwa, muzyki, flash-animacji, sms-art. i innych, oraz „ArtWiosna” – międzynarodowy festiwal tańca i śpiewu, z udziałem zespołów z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Słowacji i innych krajów.

Oddzielną, bardzo interesującą kategorię ukraińskich festiwali stanowią różne imprezy historyczne. Graniczne położenie Ukrainy spowodowało, że posiada ona mnóstwo zamków, stanowiących doskonałe tło do historycznych inscenizacji i turniejów. W kwietniu w Kamieńcu Podolskim odbędzie się właśnie jedna z takich imprez o nazwie „Ruska brama”. Jest to nazwa jednej z trzech bram wjazdowych do starego miasta w Kamieńcu Podolskim.

Przykładem festiwalu tematycznego będzie organizowany we Lwowie „Plac zabaw”, czyli międzynarodowe targi gier planszowych. Dla autorów stanowią one szansę na zaprezentowanie swoich rozwiązań i znalezienie wydawcy, a dla zwiedzających – okazję do zapoznania się z najnowszymi projektami.

Pobierz wersję PDF

Legenda

W ciągu roku na Ukrainie organizowanych jest kilkaset festiwali o zróżnicowanej tematyce i motywach przewodnich. Dla lepszej przejrzystości kalendarza festiwalowego oraz łatwiejszego wyboru odpowiedniej tematyki, wszystkie festiwale zostały podzielone na sześć kategorii. Oto one:

Festiwale gastronomiczne

Festiwale ludowe i etniczne

Imprezy historyczne

Imprezy artystyczne

Festiwale muzyczne

Imprezy tematyczne

Źródło:

Publikacja materiałów festiwalowych – dzięki uprzejmości redaktorów portalu This is Ukraine Wiaczesława Kozyry i Kostii Kinasza.

Zainteresują Cię również

Festiwal Lodowych Rzeźb w Czerkasach Festiwal Lodowych Rzeźb w Czerkasach
Festiwal Rzeźb Lodowych już po raz piąty odbędzie się w Czerkasach (miasto w centralnej części Ukrainy nad Dnieprem...
Serenada za milion dolarów Serenada za milion dolarów
Za półgodzinny występ na ukraińskim weselu Jennifer Lopez ma zainkasować, według doniesień mediów, okrągły milion...
Wyniki konkursu na najlepszy festiwal 2011 roku Wyniki konkursu na najlepszy festiwal 2011 roku
W ciągu dwóch miesięcy Ukraińcy wybierali najlepsze festiwale, podsumowując w ten sposób festiwalowy rok 2011....
„Genueński hełm” 2012 „Genueński hełm” 2012
W sierpniu 2012 roku na terenie twierdzy genueńskiej w Sudaku odbędzie się dwunasty międzynarodowy festiwal...
Festiwal Festiwal "Jazz bez" połączy Polskę i Ukrainę już po raz 11!
W dniach 1-11 grudnia 2011 r. odbędzie się XI Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Jazz bez". Jest to największy...
Romantycznie  w Czernihowie Romantycznie w Czernihowie
Festiwal Romantik. Chernihiv Fest po raz pierwszy zgromadzi wszystkich zakochanych w Czernihowie. Będzie to święto...