W bieżącym roku zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym Wielkanoc przypada właśnie w kwietniu. Na Ukrainie odbywa się w tym okresie wiele imprez poświęconych upowszechnianiu i kultywowaniu wielkanocnych tradycji.


Święta i festiwale na Ukrainie

Trwający wiele dni i cieszący się dużym zainteresowaniem „Festiwal Pisanek” odbywa się we Lwowie. W tym roku połączony jest z szeroko zakrojoną akcją dobroczynną.

Miłośnicy kuchni ukraińskiej oraz wyrabianych w tym kraju napojów z pewnością wybiorą się na organizowany na początku kwietnia na Zakarpaciu „Festiwal wędkarzy i węgierskiej uchy”, czyli lokalnej zupy rybnej. Natomiast pod koniec miesiąca Użgorod zaprasza na festiwal o nazwie „Słoneczny napój”, czyli święto wina i miodu.

Dla tych, którzy chętnie słuchają koncertów rockowych Kijów organizuje festiwal „Słowiański rock-7”. Zaprezentują się na nim różne grupy grające rocka, które będą oceniane w różnych kategoriach. Także festiwal „Ukrabilly Bang”, odbywający się pod koniec kwietnia, również w Kijowie, będzie interesującą prezentacją zespołów punk-rockowych. W tym samym czasie we Lwowie odbędzie się międzynarodowy festiwal etno-jazzowy.

W kategorii imprez artystycznych odbędzie się „New Vision” – festiwal kina krótkometrażowego, „Non Stop Media” – festiwal, na którym młodzi artyści prezentują swoje projekty z różnych dziedzin sztuki: grafiki, malarstwa, muzyki, flash-animacji, sms-art. i innych, oraz „ArtWiosna” – międzynarodowy festiwal tańca i śpiewu, z udziałem zespołów z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Słowacji i innych krajów.

Oddzielną, bardzo interesującą kategorię ukraińskich festiwali stanowią różne imprezy historyczne. Graniczne położenie Ukrainy spowodowało, że posiada ona mnóstwo zamków, stanowiących doskonałe tło do historycznych inscenizacji i turniejów. W kwietniu w Kamieńcu Podolskim odbędzie się właśnie jedna z takich imprez o nazwie „Ruska brama”. Jest to nazwa jednej z trzech bram wjazdowych do starego miasta w Kamieńcu Podolskim.

Przykładem festiwalu tematycznego będzie organizowany we Lwowie „Plac zabaw”, czyli międzynarodowe targi gier planszowych. Dla autorów stanowią one szansę na zaprezentowanie swoich rozwiązań i znalezienie wydawcy, a dla zwiedzających – okazję do zapoznania się z najnowszymi projektami.

Pobierz wersję PDF

Legenda

W ciągu roku na Ukrainie organizowanych jest kilkaset festiwali o zróżnicowanej tematyce i motywach przewodnich. Dla lepszej przejrzystości kalendarza festiwalowego oraz łatwiejszego wyboru odpowiedniej tematyki, wszystkie festiwale zostały podzielone na sześć kategorii. Oto one:

Festiwale gastronomiczne

Festiwale ludowe i etniczne

Imprezy historyczne

Imprezy artystyczne

Festiwale muzyczne

Imprezy tematyczne

Źródło:

Publikacja materiałów festiwalowych – dzięki uprzejmości redaktorów portalu This is Ukraine Wiaczesława Kozyry i Kostii Kinasza.

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Kubański taniec Kubański taniec
Każdy, kto widział drugą część głośnego „Dirty Dancing – Havana Nights” – nie mógł nie zapamiętać, że Amerykanie to...
Egipt – język i podstawowe zwroty Egipt – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Egipcie jest język arabski. W użyciu jest przede wszystkim dialekt egipski (masri),...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....