Narodowe historyczne muzeum-rezerwat w Kamieńcu Podolskim jest jednym z najstarszych muzeów na Ukrainie. Zostało założone w 1890 roku przez Podolskie Towarzystwo Historyczno-Archeologiczne.

Jego ekspozycje poświęcone są kartom historii Podola od najdawniejszych czasów do współczesności.

Ukraina | Twierdza w Kamieńcu Podolskim składa się z dwóch budowli obronnych strzegących drogi prowadzącej na teren Starego Miasta
Ukraina | Twierdza w Kamieńcu Podolskim składa się z dwóch budowli obronnych strzegących drogi prowadzącej na teren Starego Miasta (by feradz )

Malownicza przyroda Podola, tragiczna i jednocześnie bohaterska historia miasta oraz dziedzictwo dawnej kultury przyciągają w te strony tysiące turystów. Muzeum, które koniecznie trzeba zwiedzić, rozmieszczone jest w sześciu obiektach stanowiących unikatowe pomniki architektury.

Twierdza Kamieniec Podolski

Najbardziej znana jest oczywiście twierdza Kamieniec Podolski – wspaniały przykład sztuki fortyfikacyjnej, pomnik architektury XII-XVIII w. Niepowtarzalność tej budowli polega na niezwykle harmonijnym połączeniu krajobrazu i systemu niedostępnych umocnień, niespotykanemu nigdzie więcej w Europie.

Twierdza Kamieniec Podolski składa się z dwóch części:

  • Stara twierdza (stary zamek), która broniła dojścia do przesmyku między półwyspem, na którym leżało stare miasto i lądem. W Starym Mieście znajdują się m.in.: zamkowy most, koszary zamkowe, miejskie wieże obronne, zespół budynków klasztornych zakonów Franciszkanów i Dominikanów, kościół katedralny i miejski ratusz.
  • Nowa twierdza (nowy zamek) zabezpieczająca Starą twierdzę od strony pola.

Ukraina | Zamek w Kamieńcu Podolskim
Ukraina | Zamek w Kamieńcu Podolskim (by Tanya.K. )

W twierdzy otwarte są ekspozycje przedstawiające jej historię. W zachodnim bastionie zrekonstruowano obronę zamku w 1672 r. w czasie najazdu tureckiego. W bastionie wschodnim natomiast umieszczono wystawę poświęconą historii lekkiej broni miotającej na Podolu. Zwiedzający może wystrzelić z kuszy i poczuć się średniowiecznym rycerzem.

Nocny spektakl

W murach twierdzy realizowany jest nowy projekt o nazwie „Nocna wycieczka w starej twierdzy”. Za podstawę tego teatralnego nocnego spektaklu wzięto historyczne wydarzenia i osoby z XVI-XVII w. Goście mogą napić się wody z zamkowej studni, wziąć udział w zawodach strzeleckich z kuszy albo z łuku, posłuchać dawnych dumek w wykonaniu bandurzystów i zatańczyć ogniste podolskie tańce. Na koniec czeka wszystkich ukraińska gościna.

Ukraina | Kamieniec Podolski – widok z twierdzy
Ukraina | Kamieniec Podolski – widok z twierdzy (by feradz )

Ratusz

Innym obiektem muzealnym jest ratusz z XIV-XVIII w. – były polski magistrat. Znajduje się tutaj kompleks ekspozycji objaśniających historię wprowadzenia prawa magdeburskiego i samorządu miejskiego, rozwój wymiany pieniężnej na Podolu oraz działalność średniowiecznego sądu w Kamieńcu. W sali ratusza odbywają się posiedzenia, konferencje prasowe, seminaria.

Sale galerii

Galeria mieści się w zabytkowym budynku z końca XVIII wieku. Wystawione są tutaj unikatowe dzieła sztuki zachodnioeuropejskiej, rosyjskiej i ukraińskiej z dziedziny malarstwa, grafiki i rzeźby, pochodzące z XVII-XX w., a także kolekcja sztuki o tematyce religijnej. W salach galerii często odbywają się wystawy tematyczne, prezentacje i uroczystości z udziałem różnych znakomitości.

Ukraina | Jar Smotrycza w Kamieńcu Podolskim
Ukraina | Jar Smotrycza w Kamieńcu Podolskim (by Tanya.K. )

Historia dawnych plemion

Wystawa najdawniejszej historii Podola jest umieszczona w budynku-pomniku architektury z XV-XVIII w. W salach muzealnych wystawiono tysiące eksponatów. Zwiedzający mogą zapoznać się z historią dawnych plemion zasiedlających Podole, z ich życiem, sztuką wojenną oraz zanurzyć się w atmosferę wierzeń ludności Środkowego Podniestrza od najdawniejszych czasów aż do chrztu Słowian.

Obiekty muzeum Kamieńca Podolskiego stały się miejscem organizowania miejskich imprez i międzynarodowych festiwali.

Kamieniec Podolski został uznany za jeden z „Siedmiu Cudów Ukrainy” w ogólnokrajowym konkursie przeprowadzonym w 2007 roku.

Ukraina | Katedra św. Piotra i Pawła
Ukraina | Katedra św. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim (by tijsb )

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Dubai Mall Dubai Mall
Znajdujące się w obrębie kompleksu Burdż Chalifa centrum handlowe Dubai Mall jest największym pod względem...
Burdż Chalifa Burdż Chalifa
Burdż Chalifa, czyli „Wieża Chalify”, to najwyższy budynek w Dubaju oraz najwyższa lądowa konstrukcja jaką...
Büyük Han (Buyuk Han) Büyük Han (Buyuk Han)
Za jeden z najpiękniejszych zabytków na Cyprze uważany jest Buyuk Han, czyli Wielki Zajazd. Znajduje się w...
Katedra w Porto Katedra w Porto
Katedra w Porto (Sé Catedral do Porto) stanowi szczególnie piękną atrakcję miasta. Budowę tej wspaniałej świątyni...
Burdż al-Arab Burdż al-Arab
Znajdujący się na jednej z dubajskich sztucznych wysp hotel Burdż al-Arab to jeden z najbardziej ekskluzywnych...

 

Przeczytaj również

Split – serce adriatyckiego wybrzeża Chorwacji

„Dużo kwiatów i zieleni. Wszędzie świeży powiew od zatoki. Miasto oddycha jodem i solą. Wciąga je do płuc wszystkimi ulicami,…

Kijowski funikular

Kijowski funikular (czyli kolej linowo-terenowa) to jeden z ciekawszych środków transportu dostępnych w stolicy Ukrainy. Ta kolejka „wspinająca się” na…

Kolonia

Kolonia (Köln) Jest czwartym pod względem liczby ludności (po Berlinie, Hamburgu i Monachium) miastem Niemiec. Miasto położone jest w Nadrenii…

Kamieniec Podolski

Narodowe historyczne muzeum-rezerwat w Kamieńcu Podolskim jest jednym z najstarszych muzeów na Ukrainie. Zostało założone w 1890 roku przez Podolskie…

Park Ruś Kijowska – poznaj atmosferę dawnego Kijowa

Wybierając się na Ukrainę wielu z nas ma w planach poznanie lokalnego folkloru. W nowoczesnych miastach, takich jak Kijów, jest…

Park Maksimir

Choć stolica Chorwacji jest nowoczesną metropolią w pełnym w pełnym tego słowa znaczeniu, nie znajdziemy tu wielu biurowców i drapaczy…

Kiedy jechać na Maltę?

Malta - a dokładniej mówiąc, wyspy maltańskie z Maltą, Gozo i Comino – leżą w centralnej części Morza Śródziemnego, między…

Katedra w Porto

Katedra w Porto (Sé Catedral do Porto) stanowi szczególnie piękną atrakcję miasta. Budowę tej wspaniałej świątyni rozpoczęto w XII wieku.