Narodowe historyczne muzeum-rezerwat w Kamieńcu Podolskim jest jednym z najstarszych muzeów na Ukrainie. Zostało założone w 1890 roku przez Podolskie Towarzystwo Historyczno-Archeologiczne.
Jego ekspozycje poświęcone są kartom historii Podola od najdawniejszych czasów do współczesności.
Ukraina | Twierdza w Kamieńcu Podolskim składa się z dwóch budowli obronnych strzegących drogi prowadzącej na teren Starego Miasta (by annaost29 na licencji Pixabay)
Malownicza przyroda Podola, tragiczna i jednocześnie bohaterska historia miasta oraz dziedzictwo dawnej kultury przyciągają w te strony tysiące turystów. Muzeum, które koniecznie trzeba zwiedzić, rozmieszczone jest w sześciu obiektach stanowiących unikatowe pomniki architektury.
Twierdza Kamieniec Podolski
Najbardziej znana jest oczywiście twierdza Kamieniec Podolski – wspaniały przykład sztuki fortyfikacyjnej, pomnik architektury XII-XVIII w. Niepowtarzalność tej budowli polega na niezwykle harmonijnym połączeniu krajobrazu i systemu niedostępnych umocnień, niespotykanemu nigdzie więcej w Europie.
Twierdza Kamieniec Podolski składa się z dwóch części:
- Stara twierdza (stary zamek), która broniła dojścia do przesmyku między półwyspem, na którym leżało stare miasto i lądem. W Starym Mieście znajdują się m.in.: zamkowy most, koszary zamkowe, miejskie wieże obronne, zespół budynków klasztornych zakonów Franciszkanów i Dominikanów, kościół katedralny i miejski ratusz.
- Nowa twierdza (nowy zamek) zabezpieczająca Starą twierdzę od strony pola.
W twierdzy otwarte są ekspozycje przedstawiające jej historię. W zachodnim bastionie zrekonstruowano obronę zamku w 1672 r. w czasie najazdu tureckiego. W bastionie wschodnim natomiast umieszczono wystawę poświęconą historii lekkiej broni miotającej na Podolu. Zwiedzający może wystrzelić z kuszy i poczuć się średniowiecznym rycerzem.
Nocny spektakl
W murach twierdzy realizowany jest nowy projekt o nazwie „Nocna wycieczka w starej twierdzy”. Za podstawę tego teatralnego nocnego spektaklu wzięto historyczne wydarzenia i osoby z XVI-XVII w. Goście mogą napić się wody z zamkowej studni, wziąć udział w zawodach strzeleckich z kuszy albo z łuku, posłuchać dawnych dumek w wykonaniu bandurzystów i zatańczyć ogniste podolskie tańce. Na koniec czeka wszystkich ukraińska gościna.
Ukraina | Kamieniec Podolski – widok z twierdzy (by ufimtsevp na licencji Pixabay)
Ratusz
Innym obiektem muzealnym jest ratusz z XIV-XVIII w. – były polski magistrat. Znajduje się tutaj kompleks ekspozycji objaśniających historię wprowadzenia prawa magdeburskiego i samorządu miejskiego, rozwój wymiany pieniężnej na Podolu oraz działalność średniowiecznego sądu w Kamieńcu. W sali ratusza odbywają się posiedzenia, konferencje prasowe, seminaria.
Sale galerii
Galeria mieści się w zabytkowym budynku z końca XVIII wieku. Wystawione są tutaj unikatowe dzieła sztuki zachodnioeuropejskiej, rosyjskiej i ukraińskiej z dziedziny malarstwa, grafiki i rzeźby, pochodzące z XVII-XX w., a także kolekcja sztuki o tematyce religijnej. W salach galerii często odbywają się wystawy tematyczne, prezentacje i uroczystości z udziałem różnych znakomitości.
Historia dawnych plemion
Wystawa najdawniejszej historii Podola jest umieszczona w budynku-pomniku architektury z XV-XVIII w. W salach muzealnych wystawiono tysiące eksponatów. Zwiedzający mogą zapoznać się z historią dawnych plemion zasiedlających Podole, z ich życiem, sztuką wojenną oraz zanurzyć się w atmosferę wierzeń ludności Środkowego Podniestrza od najdawniejszych czasów aż do chrztu Słowian.
Obiekty muzeum Kamieńca Podolskiego stały się miejscem organizowania miejskich imprez i międzynarodowych festiwali.
Kamieniec Podolski został uznany za jeden z „Siedmiu Cudów Ukrainy” w ogólnokrajowym konkursie przeprowadzonym w 2007 roku.
Ukraina | Cerkiew w Kamieńcu Podolskim (by darkeyed na licencji Pixabay)
Zainteresują Cię również