Większość turystów widząc zdjęcia kanionu w Bukach zadaje sobie pytanie: „Czy to naprawdę jest na Ukrainie?” Rzeczywiście, człowiekowi z wielkiego miasta, który krótki urlop spędza zwykle na zamorskich plażach, trudno jest wyobrazić sobie, że niezwykłe piękno przyrody może być tak blisko.

Ukraina | Kanion ma około 5 km długości

Ukraina | Kanion ma około 5 km długości (CNV000012 by tuyddatygl na licencji CC BY-SA 2.0)

Piękno przyrody Kanionu w Bukach

Chociaż wioska Buki położona w Mańkowskim rejonie w obwodzie Czerkawskim jest bardzo stara (pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1515 r.), to nie jej architektoniczne pamiątki stanowią główną atrakcję, ale otaczająca ją przyroda, a przede wszystkim kanion Górskiego Tikicza (ukr. Гірський Тікич).

Sam kanion jest stosunkowo niewielki, ma około 5 km długości. Jego początek znajduje się w środku wsi. Niezwykle malownicze skaliste twory tej okolicy mają ścisły związek z tzw. tarczą ukraińską, czyli wielką jednostką geostrukturalną Europy, w której krystalicznym podłożu znajdują się warstwy liczące ponad 3 mld lat. Skały tworzące tarczę – granity i granitoidy – są bardzo trwałe, dlatego rzeki potrzebowały nie jednej setki milionów lat, aby wyżłobić sobie w nich drogę. Woda drąży skałę, wolno ale skutecznie, i tak wydrążyła koryto dla Górskiego Tikicza. Wiek doliny tej rzeki przewyższa dziesiątki razy wiek doliny Dniepru. Kanion ma głębokość do 20 m i szerokość miejscami 20-40 m. Jego fragment nazwano na cześć wybitnego ukraińskiego geologa „Skałą Rodionowa”. Przed wejściem do kanionu wody Górskiego Tikicza szybko zsuwają się po blokach granitu tworząc wodospad Wyr. Obok niego jeszcze w XIX wieku zbudowano duży młyn wodny, z którego zachowały się tylko fragmenty.

Odcinki Tikicza w tych okolicach często przypominają górską rzekę, dlatego i nazywają go „górskim”. Najpiękniejsze krajobrazy można podziwiać w okolicy wsi Buki.

W jednym miejscu skały wznoszą się wąską ścianą, miejscami grubości zaledwie metra, tworząc prawdziwą bramę. Na wierzchołku skały leży na skos ogromny kamień. Wygląda, jakby położyli go tam ludzie – taki ukraiński Stonehenge.

Miejscowość Buki znajduje się ok. 180 km od Kijowa. Dojechać tam można trasą odeską do Żaszkowa, a potem przez Ochmatów i Czerwony Kut.

Ukraina | Kanion ma głębokość do 20 m i szerokość miejscami 20-40 m

Ukraina | Kanion ma głębokość do 20 m i szerokość miejscami 20-40 m (by Mikhail Kryshen na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Klimat Ukrainy Klimat Ukrainy
Większa część państwa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Tylko południowe regiony, w...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...