Większość turystów widząc zdjęcia kanionu w Bukach zadaje sobie pytanie: „Czy to naprawdę jest na Ukrainie?” Rzeczywiście, człowiekowi z wielkiego miasta, który krótki urlop spędza zwykle na zamorskich plażach, trudno jest wyobrazić sobie, że niezwykłe piękno przyrody może być tak blisko.

Ukraina | Kanion ma około 5 km długości

Ukraina | Kanion ma około 5 km długości (CNV000012 by tuyddatygl na licencji CC BY-SA 2.0)

Piękno przyrody Kanionu w Bukach

Chociaż wioska Buki położona w Mańkowskim rejonie w obwodzie Czerkawskim jest bardzo stara (pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1515 r.), to nie jej architektoniczne pamiątki stanowią główną atrakcję, ale otaczająca ją przyroda, a przede wszystkim kanion Górskiego Tikicza (ukr. Гірський Тікич).

Sam kanion jest stosunkowo niewielki, ma około 5 km długości. Jego początek znajduje się w środku wsi. Niezwykle malownicze skaliste twory tej okolicy mają ścisły związek z tzw. tarczą ukraińską, czyli wielką jednostką geostrukturalną Europy, w której krystalicznym podłożu znajdują się warstwy liczące ponad 3 mld lat. Skały tworzące tarczę – granity i granitoidy – są bardzo trwałe, dlatego rzeki potrzebowały nie jednej setki milionów lat, aby wyżłobić sobie w nich drogę. Woda drąży skałę, wolno ale skutecznie, i tak wydrążyła koryto dla Górskiego Tikicza. Wiek doliny tej rzeki przewyższa dziesiątki razy wiek doliny Dniepru. Kanion ma głębokość do 20 m i szerokość miejscami 20-40 m. Jego fragment nazwano na cześć wybitnego ukraińskiego geologa „Skałą Rodionowa”. Przed wejściem do kanionu wody Górskiego Tikicza szybko zsuwają się po blokach granitu tworząc wodospad Wyr. Obok niego jeszcze w XIX wieku zbudowano duży młyn wodny, z którego zachowały się tylko fragmenty.

Odcinki Tikicza w tych okolicach często przypominają górską rzekę, dlatego i nazywają go „górskim”. Najpiękniejsze krajobrazy można podziwiać w okolicy wsi Buki.

W jednym miejscu skały wznoszą się wąską ścianą, miejscami grubości zaledwie metra, tworząc prawdziwą bramę. Na wierzchołku skały leży na skos ogromny kamień. Wygląda, jakby położyli go tam ludzie – taki ukraiński Stonehenge.

Miejscowość Buki znajduje się ok. 180 km od Kijowa. Dojechać tam można trasą odeską do Żaszkowa, a potem przez Ochmatów i Czerwony Kut.

Ukraina | Kanion ma głębokość do 20 m i szerokość miejscami 20-40 m

Ukraina | Kanion ma głębokość do 20 m i szerokość miejscami 20-40 m (by Mikhail Kryshen na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...
Tokio – „Wschodnia Stolica” Tokio – „Wschodnia Stolica”
Tokio to największe miasto na świecie, położone nad Oceanem Spokojnym na wyspie Honsiu oraz ważne centrum polityki...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...