Karpaty ukraińskie (część Karpat Wschodnich) stanowią 10,3% powierzchni całych Karpat i 3,6% powierzchni Ukrainy. Podobnie jak polskie Bieszczady, są to obszary stosunkowo mało zniszczone.
Ukraina | Widok na Karpaty (by whoalice-moore na licencji Pixabay)
Pasma górskie
Łańcuchy Karpat Wschodnich ciągną się od Przełęczy Łupkowskiej (na granicy polsko-słowackiej), dalej tworzą łuk skręcający na południowy wschód i biegną przez Ukrainę aż w głąb Rumunii.
W skład ukraińskiej części Karpat Wschodnich wchodzą następujące pasma: Bieszczady Wschodnie, część Gór Sanocko-Turczańskich, Beskidy Brzeżne, Gorgany, Beskidy Pokucko-Bukowińskie, Połonina Równa, Połonina Borżawa, Połonina Czerwona, Świdowiec, Czarnohora, Połoniny Hryniawskie, a także część Łańcucha Wyhorlacko-Gutyńskiego.
Podział Bieszczad na Wschodnie i Zachodnie zbiega się z granicami ukraińsko-polskimi. Najbardziej na wschód wysunięty fragment pasma zachodniego – Przełęcz Użocka – znajduje się po stronie ukraińskiej, ale zaledwie 200 m od polskiej granicy.
Pasmo wschodnie w całości leży po stronie ukraińskiej. W jego obrębie znajduje się najwyższy szczyt Bieszczad – Pikuj (1405 m n.p.m.).
Najwyższym pasmem ukraińskich Karpat Wschodnich jest Czarnohora. W jego północno-zachodniej części wznosi się najwyższy szczyt Ukrainy – Howerla. U wschodniego podnóża tej góry ma swoje źródło rzeka Prut.
Krajobraz Czarnohory jest urozmaicony dzięki polodowcowym jeziorkom.
Czarnohorę porasta w dużej części pierwotny las bukowy, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Bukowiną porośnięte jest również pasmo Świdowca. Potoki spływające ze zboczy Świdowca zasilają Cisę, najdłuższy dopływ Dunaju.
Ciekawy krajobraz prezentuje pasmo Gorgan. Oprócz lasów bukowo-jodłowych i świerkowych oraz kosodrzewiny zobaczymy tu duże pola rumowisk skalnych, zwanych lokalnie gorganem.
W południowej części Gorgan znajduje się największe jezioro ukraińskich Karpat – przepiękny Synewyr.
Ukraina | Krajobrazy obwodu zakarpackiego (by SofiLayla na licencji Pixabay)
Klimat
Klimat Karpat Wschodnich można opisać jako umiarkowany kontynentalny. Charakteryzuje się raczej łagodną zimą oraz ciepłym, ale nie upalnym latem. Wiosna i jesień są dość długie i ciepłe.
Latem do południowych stoków dociera ciepłe powietrze znad Niziny Węgierskiej i Morza Czarnego.
Ostrzejszy klimat panuje w wyższych partiach Czarnohory.
Temperatura w zimie w większej części Karpat ukraińskich wynosi średnio od -5 do -7ºC, chociaż może i nierzadko spaść do -10, -15ºC. Na najwyższych szczytach i w niektórych dolinach może być nawet zimniej.
Latem w Karpatach jest przyjemnie ciepło; temperatura rzadko przekracza 30º C.
Deszcz najczęściej pada w czerwcu i lipcu. Lipiec i sierpień to również sezon burzowy.
Flora i fauna
Region karpacki należy do najbogatszych pod względem przyrodniczym terenów Ukrainy. Występuje tu ponad 3000 gatunków roślin. Wiele jest roślin endemicznych.
Do charakterystycznych gatunków drzew należą tu buk, świerk, jodła, dęby, olsza szara, grab, limba. Wśród innych roślin wymienić trzeba jałowce, kosodrzewinę, leszczynę oraz ponad 1500 gatunków traw i kwiatów, m.in. narcyzy, w których słynie zakarpacka Dolina Narcyzów (można ją podziwiać w pełnej krasie tylko w maju).
Zwierzęta kręgowe reprezentuje w Karpatach Wschodnich 435 gatunków, wśród których szczególnie charakterystyczne są: traszki górska i karpacka, salamandra plamista, kumak górski, jaszczurka żyworodna, głuszec, puszczyk uralski, dzięcioł białogrzbiety, niedźwiedź brunatny, ryś, żbik, jeleń karpacki, wiewiórka karpacka. Prawie wytrzebiony został z karpackich strumieni pstrąg potokowy (obecnie reintrodukowany).
Ukraina | Mali mieszkańcy Karpat (by BeaBe na licencji Pixabay)
Jak i kiedy? – czyli kilka praktycznych wskazówek
Wyprawę w Karpaty ukraińskie można polecić wszystkim, których interesuje poznanie odrębnej, tradycyjnej kultury pasterskiej Huculszczyzny. Na swej drodze spotkamy drewniane chaty, piękne cerkiewki, w tym prawdziwe perełki architektoniczne.
Tereny te zamieszkują m.in. Łemkowie i Bojkowie.
Ukraińskie góry są idealne dla tych, którzy szukają kontaktu z naturą, nie przywiązują zbytniej wagi do wygód, takich jak dobre oznaczenie szlaków, schroniska i pensjonaty; chcą odpocząć od przemierzających nasze Tatry mas wycieczek zorganizowanych.
Najlepszym czasem na podróż w Karpaty jest późna wiosna i lato, kiedy dni są najdłuższe. Również pogoda, pomimo częstych opadów i burz, jest wtedy najbardziej sprzyjająca.
Jedną z możliwości dojazdu w Karpaty ukraińskie jest wyruszenie autobusem z Przemyśla do Lwowa (przez przejście w Medyce). Ze Lwowa kursują pociągi do Rachowa i Użhorodu, które zatrzymują się w miejscowościach górskich. Podróż potrwa 5-7 godzin. W kierunku Karpat odjeżdżają też ze Lwowa autobusy.
Istnieje również możliwość dojazdu przez Słowację na Zakarpacie (np. do Użhorodu i stamtąd do małych górskich miejscowości).
Zainteresują Cię również





