W V w. na przecięciu najważniejszych szlaków komunikacyjnych i handlowych Europy Wschodniej powstała osada, która dziś jest tętniącą życiem metropolią i stolicą jednego z największych państw europejskich – Ukrainy.
Ukraina - Kijów | Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach (by Katatonia na licencji Pixabay)
Mowa tu oczywiście o Kijowie, ulokowanym na brzegu Dniepru i spowitym cieniem monumentalnych cerkwi.
Atrakcje miasta
W IX-XI w. Kijów był stolicą całej Rusi. Burzliwe dzieje miasta, podczas których przechodziło ono kolejno z litewskich, poprzez polskie, aż do rosyjskich „rąk”, nie pozostały bez wpływu na zachwycającą i niezwykle zróżnicowaną architekturę ukraińskiej stolicy.
Dzisiejszy Kijów jest nowoczesnym miastem i prężnie rozwijającym się centrum przemysłowym oraz naukowo-kulturalnym Ukrainy, gdzie jednak wciąż poczuć możemy ducha dawnych czasów.
Stolica Ukrainy słynie przede wszystkim z imponujących zabytków architektury, z których część widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wspaniałe cerkwie i pomniki historii malowniczo prezentują się na tle zieleni licznych parków i ogrodów.
Nietrudno zauważyć, że Kijów jest najpiękniejszym miastem Ukrainy, w którym ostatnimi czasy przeprowadzono wiele inwestycji, głównie remontów i renowacji najważniejszych zabytków. Z roku na rok stolica Ukrainy staje się coraz bardziej rozwiniętym, ożywionym i bogatszym, nie tylko pod względem finansowym, ale także duchowym, kulturalnym i intelektualnym, centrum Europy Wschodniej.
Ukraina - Kijów | Kijów zimą (by ID 12019 na licencji Pixabay)
Kijów powita nas przede wszystkim wspaniałą architekturą sakralną, spośród bogactwa której nie możemy ominąć następujących budowli:
Sobór Mądrości Bożej – XI-wieczna Sofia Kijowska, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będąca symbolem „nowego Konstantynopola” – tak określana bywa stolica Ukrainy. Budowla ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Europie Wschodniej.
Ławra Kijowsko-Peczerska – dawny klasztor tzw. „braci samotników” (anachoretów), uważany za duchową kolebkę Rusi Kijowskiej, także znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Wielbiciele Trylogii Sienkiewicz mogą, mając w pamięci postać Skrzetuskiego poszukującego pięknej Heleny, udać się w fascynującą, pełną przygód podróż po kijowskich monastyrach. Warto zobaczyć przede wszystkim: Monastyr Wydubicki na przedmieściach, Cerkiew Świętego Cyryla i Monastyr Świętego Michała Archanioła o Złotych Kopułach.
Turystów lubiących aktywne formy spędzania wolnego czasu z pewnością zainteresują malownicze parki skarpy dnieprowej (m. in.: Górka Św. Włodzimierza, park Chreszczatyj, park miejski, park Maryjski) lub możliwość udania się w szalony rejs po wodach Dniepru.
Ukraina - Kijów | Urokliwa uliczka Kijowa (by avi_acl na licencji Pixabay)
To właśnie w Kijowie znajdziemy najwięcej hoteli o wysokim standardzie, choć warto pamiętać, że europejskie trzy gwiazdki nie zawsze odpowiadają temu, co mogą zaoferować nam mieszkańcy Ukrainy. Ze znanych europejskich hoteli znajdujących się w Kijowie wymienić można: Radisson SAS i Hyatt. Do polecanych miejsc kwaterunkowych należą także: Hotel Premier Palace (na Tarasie Szewczenki w samym sercu Kijowa), Hotel Opera (ul. Chmelnyćkoho 53 B), Hotel Andrijiwśkyj (ul. Wozdwyżeńska 60), Hotel Chreszczatyk (ul. Chreszczatyk 14) i Hotel Dnipro (Chreszczatyk 1/2).
W Kijowie zwiedzimy także wiele ciekawych muzeów:
- Muzeum Michaiła Bułhakowa (Andrijiwśkyj uzwiz 13)
- Muzeum Jednej Ulicy (Andrijiwśkyj uzwiz 26)
- Muzeum Historii Kijowa (ul, Pyłypa Orłyka 8)
- Muzeum Sztuki Zachodu i Orientu (ul. Tereszczenkiwśka15)
- Kijowskie Muzeum Sztuki Rosyjskiej (ul. Tereszczenkiwśka9)
- Muzeum Tarasa Szewczenki (ul. Szewczenka 12)
- Narodowe Muzeum Naukowo-Przyrodnicze (Chmelnyćkoho 15)
- Muzeum Architektury Ludowej (we wsi Pyrohiw)
Zainteresują Cię również





