Kościół Dominikański we Lwowie to piękna budowla reprezentująca styl rokoko, wzniesiona w połowie XVIII w. (a konkretnie w latach 1749-1764) wedle projektu Jana de Witte.
Obecnie jest to świątynia grekokatolicka pod wezwaniem Najświętszej Eucharystii.
Ukraina | Kościół Dominikański we Lwowie – jedna z najpiękniejszych barokowych budowli w Europie Środkowej (Dominican Cathedral by Jennifer Boyer na licencji CC BY 2.0)
Kościół Dominikański skarbem lwowskiej architektury
Szczególne wrażenie wywiera na turystach wnętrze Kościoła Dominikańskiego, ponieważ jest ono zaskakująco jasne. Przez okna w kopule wpada do świątyni dużo światła, a jej ściany pomalowane są na biało. Warte uwagi są także zdobiące wnętrze wspaniałe figury świętych, wykonane z drewna.
W obrębie kościoła znajduje się też klasztor zakonu Dominikanów oraz Muzeum Historii Religii, w którym obejrzymy cenne starodruki, ikony, rzeźby i relikwiarze.
Za budynkiem kościoła znajdziemy przestronny plac z posągiem mnicha Iwana Fedorowicza, który – jak głoszą przekazy historyczne – „przyniósł pismo do Lwowa”.
Kościół Dominikański bez trudu można odnaleźć pośród lwowskich ulic ze względu na jego dużą, zieloną kopułę. W czasach Związku Radzieckiego kościół przekształcono w Muzeum Religii i Ateizmu – to właśnie dzięki temu przedsięwzięciu (które w rzeczywistości miało na celu zamykanie czynnych kościołów katolickich) budowla w tak dobrym stanie zachowała się do naszych czasów.
Zwiedzając to miejsce warto wiedzieć, że na południe od świątyni można znaleźć odrestaurowane fragmenty średniowiecznych murów miejskich. W pobliżu, niemalże na tyłach kościoła, usytuowany jest także Arsenał Królewski z 1639 r., w późniejszych czasach pełniący rolę archiwum.
Ukraina | Kościół Dominikański we Lwowie – wnętrze świątyni (Dominican Cathedral by Jennifer Boyer na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również





