Miejscem o wyjątkowym znaczeniu jest dla mieszkańców Kijowa Plac Niezależności. To tutaj odbywają się wszystkie uroczystości państwowe, a także duże imprezy kulturalne.
To na nim rozgrywały się kluczowe wydarzenia pomarańczowej rewolucji. Z historycznego punktu widzenia jest to więc także miejsce niezwykle ważne dla całego ukraińskiego narodu.
Ukraina | Plac Niezależności w Kijowie (by skyler-110 na licencji Pixabay)
Plac Niepodległości znajduje się w centrum miasta i jest obramowany licznymi budynkami. To właśnie tutaj w 2004 roku miała miejsce ukraińska „pomarańczowa rewolucja”. Protestujący śpiąc w namiotach w środku zimy walczyli o swoje prawa. Jednak już wcześniej, bo w latach 2000-2001 na Majdanie odbywały się protesty pod nazwą „Ukraina bez Kuczmy”. Plac Niepodległości jest więc sercem Kijowa, po którym koniecznie trzeba pospacerować aby uchwycić ducha walecznej Ukrainy.
Nazwy placu
Plac Niezależności ma obecnie jeszcze inne nazwy: "Plac Niepodległości" oraz "Majdan Niepodległości" lub w skrócie: "Majdan". Na przestrzeni wieków, w czasie intensywnego funkcjonowania placu w życiu społecznym Kijowa, jego nazwa zmieniała się wielokrotnie. Był to: "Plac Chereszczatycki", "Plac Dumski", a później także "Radziecki". W następnych latach plac przemianowano na "Kalinina", później na "Plac Rewolucji Październikowej". Dopiero w roku 1991 plac uzyskał obecną nazwę, która do tej pory nie została zmieniona.
Historia Majdanu Niepodległości
Od średniowiecza było to miejsce ważne dla mieszkańców Kijowa. To właśnie tutaj odbywały się największe jarmarki, zwane "kreszczeńskmi". Rozpoczynały się 6 stycznia i trwały aż 20 dni.
Niestety plac ten był także świadkiem krwawych bitew, które rozgrywały się tutaj w latach 1151, 1203 i 1240. Były to czasy najazdów Suzdalczyków oraz Mongołów.
W roku 1730 wokół placu zaczęto budować pierwsze drewniane budynki. W czasie pożaru w 1811 r. Plac Niepodległości uległ doszczętnemu spaleniu. Podczas odbudowy postanowiono go całkowicie przebudować. Zmieniono wówczas także przestrzenną strukturę ulic starego Kijowa. Wszystkie te części zostały połączone jedną główną ulicą tzw. drogą Kreszczatik. Powstała także Izba Kontraktowa, sporych rozmiarów dom handlowy „Gastiny Dwór” oraz Uniwersytet Świętego Włodzimierza, który otwarty został w roku 1834.
Podczas II wojny światowej cały Kijów został zniszczony ładunkami wybuchowymi przez wycofującą się Armię Czerwoną. Również Plac Niepodległości został wówczas zdewastowany. Po wojnie odbudowano go w stylu typowym dla czasu neoklasycznej architektury stalinowskiej. Obecny wygląd placu jest efektem prac budowlano-remontowych, które wykonano w roku 2002. Socrealistyczny wygląd został zmieniony na styl nowoczesny, a pod placem powstała galeria handlowa „Globe”.
Ukraina | Patronem miasta jest Michał Archanioł (by Deleuran na licencji Pixabay)
Zabytki na Placu Niezależności
Najbardziej znanymi zabytkami na placu są: Lacka Brama oraz statua św. Michała Archanioła, który jest patronem Kijowa. Ponadto znajduje się tutaj pomnik legendarnych założycieli miasta Kijowa – Lybid i jej braci: Kija, Szczeka oraz Chorywa.
Ciekawy jest także pomnik Kozaka Mamaja z koniem, szablą, bandurą i fajką, czyli typowymi atrybutami chowackich Zaporożców.
Interesujący i imponujący jest pomnik upamiętniający uzyskanie przez Ukrainę niepodległości. Przedstawia on słowiańskie bóstwo – Berehynię – opiekunkę domowego ogniska. Pomnik ten został wzniesiony w roku 2001 na miejscu dawnego pomnika Lenina i symbolizuje opiekę nad narodem Ukraińskim.
Ciekawostką jest fakt, że w jednym z budynków wznoszących się przy placu mieszkał w roku 1859 znany ukraiński pisarz – Taras Szewczenko.
Plac Niepodległości otaczają monumentalne budowle, głównie hotele i ministerstwa. Szeroka ulica (Chreszczatyk) dzieli go zaś na dwie główne części. Jak już wspomniano, pod powierzchnią placu mieści się stacja metra o tej samej nazwie i duży kompleks sklepów i restauracji.
Ukraina | Plac Niezależności znajduje się w centrum miasta i jest otoczony licznymi budynkami (by Deleuran na licencji Pixabay)
Jak wygląda Majdan Niepodległości?
Południowy Majdan ma średnicę 70 m i jest wybrukowany płytami granitowymi w formie ukraińskiego haftu. W jego środku znajduje się 63 metrowy pomnik Niepodległości. Za nim stoi trzypiętrowy szklany pałac w kształcie półokręgu – to nowoczesne centrum handlowe. Ponad placem góruje 16-piętrowy hotel „Ukraina”. Plac zdobią rabaty kwiatowe i fontanny. Na wietrze powiewa tu narodowa flaga Ukrainy.
Półowalna strona północna placu jest otoczona przez siedem budynków w stylu radzieckiego realizmu. Od placu odchodzi 5 ulic, prowadzących między innymi do katedry św. Zofii i klasztoru św. Michała.
Zainteresują Cię również