Położony we wschodniej Ukrainie Charków jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu i drugim co do wielkości miastem kraju. Choć Charków może pochwalić się ponad 350-letnią historią, nigdy nie należał do miast szczególnie często odwiedzanych przez turystów.

Ukraina | Klimatyczny klub „Golden Lion” stanowiący część kompleksu hotelowego

Ukraina | Klimatyczny klub „Golden Lion” stanowiący część kompleksu hotelowego "Mir" w Charkowie (Hotel + nightclub in Kharkov by Antonio Bonanno na licencji CC BY-SA 2.0)

Miejsca noclegowe w Charkowie

W ostatnim czasie jednak zainteresowanie Charkowem znacznie wzrosło, gdyż jest on jednym z czterech miast Ukrainy, w których rozegrane zostaną mecze Euro 2012. Tym, co w najbliższych miesiącach najbardziej interesować będzie tutejszych turystów są oczywiście tanie noclegi w Charkowie.

Do tej pory turyści zwykle nie mieli większych problemów ze znalezieniem tu atrakcyjnej kwatery, głównie dlatego, że baza noclegowa miasta jest całkiem dobrze rozwinięta, a na tłumy nie można było narzekać. W obliczu zbliżających się mistrzostw trzeba się jednak liczyć ze zwiększonym zainteresowaniem tą miejscowością.

Na co najczęściej skarżą się turyści, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej kwatery w miastach Ukrainy? Na stosunkowo wysokie ceny w odniesieniu do oferowanego standardu oraz na trudności ze znalezieniem noclegu o średnim standardzie i w średniej cenie (częste bywają skrajności: albo bardzo drogo albo bardzo tanio i w kiepskich warunkach).

Zbliżające się mistrzostwa z jednej strony przyczyniają się do zwiększenia bazy noclegowej na Ukrainie, co jest zjawiskiem zdecydowanie pozytywnym, jednocześnie jednak wielu właścicieli miejsc noclegowych znacznie podwyższa z tej okazji swoje ceny (nawet 5 czy 10 razy). W samym Charkowie miała ostatnio miejsce sytuacja, gdy UEFA wycofała swoje rezerwacje z 12 hoteli, właśnie z powodu zawyżenia cen. Właściciele tych obiektów oczywiście szybko skorygowali ceny (teraz wahają się one w granicach 40-60 euro za noc).

Jeśli chodzi o hotele w Charkowie, to oczywiście najdroższe będą te położne w samym centrum miasta, a w związku z mistrzostwami – także te zlokalizowane w pobliżu Stadionu Metalist.

Kibice taniej przenocują w motelach na obrzeżach miasta, w miasteczkach namiotowych, w akademikach i w kwaterach prywatnych. Przykładowo, specjalnie dla kibiców w odległości ok. 17 km od charkowskiego Stadionu Metalist powstał kemping Kharkov Football Fans, oferujący tanie noclegi w 2-osobowych namiotach.

Choć nie tak łatwo znaleźć tani hotel w Charkowie, z pomocą przychodzą nam strony internetowe, gdzie korzystając z różnych opcji wyszukiwania (ilość gwiazdek, udogodnienia typu basen, parking, internet, możliwość pobytu ze zwierzęciem itp.) możemy wybrać coś odpowiadającego naszym potrzebom. Niestety wybierając datę, w której rozgrywany jest któryś z meczów Euro 2012, coraz częściej możemy spotkać się z komunikatem, iż na chwilę obecną wszystkie miejsca są już zarezerwowane oraz z ostrzeżeniem, iż ceny w tym okresie mogą być wyższe niż zwykle.

Atrakcyjne noclegi w Charkowie i w innych miastach stadionowych Ukrainy są w tej chwili jednym z głównych przedmiotów poszukiwań kibiców zainteresowanych uczestnictwem w Euro 2012. Miejmy nadzieję, że do czerwca tego roku wszyscy fani piłki nożnej, którzy przybędą na Ukrainę, znajdą odpowiadające im lokum.

Hotele w Charkowie – przykładowe ceny:

300-550 hrywien:

550-650 hrywien:

Powyżej 650 hrywien:

  • Mirax Boutique Hotel (od 800 hrywien za pokój jednoosobowy i od 900 hrywien za pokój dwuosobowy).

Nocleg za darmo w Charkowie?

Uwaga: wszyscy kibice wybierający się do Charkowa powinni zajrzeć na stronkę Rooms 4 Free, gdzie mieszkańcy ukraińskich miast oferują darmowe noclegi w swoich własnych mieszkaniach.

Zainteresują Cię również

Schody Potiomkinowskie w Odessie Schody Potiomkinowskie w Odessie
Schody Potiomkinowskie, łączące centrum miasta z portem i przystanią morską, stanowią jedną największych atrakcji...
Ukraina -  informacje ogólne Ukraina - informacje ogólne
Ukraina - tak bliska, a tak mało znana - jest jednym z większych państw europejskich, zajmującym powierzchnię ponad...
Donbas Arena (Donieck) Donbas Arena (Donieck)
Supernowoczesny stadion piłkarski w Doniecku, obliczony na 51 504 widzów, zbudowano w 2009 roku. Donbas Arena jest...
Burdż al-Arab Burdż al-Arab
Znajdujący się na jednej z dubajskich sztucznych wysp hotel Burdż al-Arab to jeden z najbardziej ekskluzywnych...
Zamek w Chocimiu Zamek w Chocimiu
Twierdza w Chocimiu położona jest na północ od miasta, dwa kilometry od jego centrum. Swój początek bierze od...
Jałta - urokliwe miasto na Półwyspie Krymskim Jałta - urokliwe miasto na Półwyspie Krymskim
Położona na Półwyspie Krymskim Jałta jest nie tylko znaną miejscowością uzdrowiskową, miasto to poszczycić się może...