Można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że Nowy Świat jest najbardziej malowniczym miejscem na Krymie. Nie bez powodu nazywano go wcześniej „Paradiz” – czyli „raj”. Nowy Świat (Новый Свет) położony jest w odległości ok. 4 km na południowy zachód od Sudaku.

Ukraina | Nowy Świat (Новий Світ) – nadmorski rezerwat przyrody na Krymie, w pobliżu miasta Sudak

Ukraina | Nowy Świat (Новий Світ) – nadmorski rezerwat przyrody na Krymie, w pobliżu miasta Sudak (Noviy Svet-Golitsin ścieżka by Serg Alexa na licencji Freepik)

Tutaj wszystko jest niezwykłe...

Tutaj wszystko jest niezwykłe: oryginalne formy otaczających gór i przylądków, różnorodna i rzadka na Krymie roślinność – dziwacznie powykrzywiana sosna krymska i reliktowa (pochodząca z trzeciorzędu) sosna sudacka (sosna Stankiewicza) oraz ogromny naturalny park drzewiastego jałowca. Sosna Stankiewicza rośnie na Krymie, poza Nowym Światem, jeszcze tylko na jednym stanowisku w okolicach Simejizu.

Nowy Świat – pogoda

Mikroklimat Nowego Świata, osłoniętego górami od chłodnych wiatrów, jest łagodny i wyrównany. Śnieg pada rzadko, a wiosna rozpoczyna się wcześniej niż w pobliskim Sudaku.

Ciekawe miejsca i atrakcje

Z drogi można było kiedyś zjechać bezpośrednio na brzeg dużej, owalnej zatoki, na plażę. Obecnie trzeba niestety zrobić objazd, ponieważ drogę przegradza nowy dom wypoczynkowy.

Uwagę przyjezdnych zwraca od razu jasny budynek w stylu średniowiecznego zamku. Zbudował go książę Lew Siergiejewicz Golicyn dla pracujących w winiarskim zakładzie. Sam książę Golicyn mieszkał z rodziną w oddzielnym domu, który zachował się do naszych czasów (teraz mieszkają w nim pracownicy zakładu). Lew S. Golicyn, przedstawiciel jednego z najstarszych rodów szlacheckich, był znakomitym znawcą winiarstwa i hodowli winorośli.

Lokalne winiarstwo

Oprócz atrakcji związanych z unikatową przyrodą i wspaniałymi krajobrazami okolicy, Nowy Świat słynie z wyrobu doskonałych win musujących.

Ciekawa jest historia krymskiego „szampańskiego”. Za pierwsze ojczyste wino szampańskie uważa się „Sudackie szampańskie 1799 roku”, wspomniane w starych kronikach win. Na początku XIX wieku wino szampańskie wytwarzało w Sudaku kilka firm, ale w niewielkich ilościach.

Prawdziwym ojcem rosyjskiego wina szampańskiego jest wspomniany Lew S. Golicyn (1845-1916). Z jego nazwiskiem wiąże się wznowienie w Sudaku – po raz pierwszy na szeroką skalę i na podstawach naukowych – wyrobu wysokogatunkowych win musujących (jako że nazwa „szampan” zarezerwowana jest dla francuskich win z Szampanii, będziemy jej używać jedynie umownie). Książę z pochodzenia, uczony z wykształcenia, dogłębnie studiował winiarstwo we Francji i innych krajach. Badając możliwości hodowli winorośli w Rosji, doszedł do wniosku, że tylko brak wiary we własne siły i przecenianie Zachodu stoją na przeszkodzie rozwoju krajowego winiarstwa. Cały swój majątek i życie poświęcił doskonaleniu rosyjskiego winiarstwa, zwłaszcza szampańskiego.

W początkach lat 80. XIX wieku Golicyn kupił w Nowym Świecie kawałek ziemi o powierzchni 230 ha, doprowadził tam drogę, wybudował winiarnię, piwnice i mieszkania dla pracowników. Po dziesięciu latach doświadczeń i ogromnych nakładów, w 1899 roku Golicyn wypuścił pierwszą partię wina szampańskiego o marce „Nowy Świat”. Sukces przeszedł wszelkie oczekiwania. Na światowej wystawie-degustacji szampańskich win we Francji „Nowy Świat” otrzymał główną nagrodę.

Golicyn zebrał ogromną, unikatową kolekcję win – około 32 000 butelek. Obecnie ta kolekcja, posiadająca wielką wartość naukową, jest przechowywana w piwnicach kombinatu winnego „Massandra” (6 km od Jałty).

Nowy Świat – plaże

Kończąc wycieczkę po Nowym Świecie trzeba się koniecznie zażyć kąpieli się w tutejszych wspaniałych wodach. Najlepiej w wielkiej (Zielonej) zatoce. Jej szeroka plaża podobna jest do sudackiej, tylko dno morza wysłane jest bardziej drobnym piaskiem i obniża się stopniowo, jak w Teodozji.

Woda też bywa tu zwykle cieplejsza, niż w Suadku. Przy samym brzegu rosną razem niepokalanek (Vitex sp.) (zwany tu „drzewem Abrahama”) i pistacja, szakłak, perukowiec i jałowiec kłujący. Na końcu plaży znaleziono ślady osady paleolitycznej. Na wzgórzu w pobliżu zatoki widać ruiny greckiej świątyni, gdzie można znaleźć ceramikę z VIII-IX wieku. Nieco dalej są pozostałości pieca do wypalania wapna.

Jeśli odpoczywacie w Sudaku, to bez wizyty w Nowym Świecie wiele stracicie – trzeba koniecznie odwiedzić to wspaniałe miejsce!

Zainteresują Cię również

Klimat Ukrainy Klimat Ukrainy
Większa część państwa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Tylko południowe regiony, w...
Kanion w Bukach – czy to na pewno jest Ukraina? Kanion w Bukach – czy to na pewno jest Ukraina?
Większość turystów widząc zdjęcia kanionu w Bukach zadaje sobie pytanie: „Czy to naprawdę jest na Ukrainie?”...
Parki narodowe Ukrainy Parki narodowe Ukrainy
Ukraina poszczycić się może imponującym bogactwem malowniczych krajobrazów. Nic zaś nie zapewnia bezpiecznego...
Teodozja - jedno z najstarszych miast świata Teodozja - jedno z najstarszych miast świata
Zaliczana do jednych ze stu najstarszych miast świata, Teodozja, jest perłą wśród Krymskich atrakcji. Z przyjazdu...
Askania Nowa – step, który nie zna pługa Askania Nowa – step, który nie zna pługa
Rezerwat biosfery Askania Nowa, to unikatowy zakątek przyrody: tutaj znajduje się jedyny w Europie kawałek stepu,...
Ałuszta - perła Krymu Ałuszta - perła Krymu
Krym jest miejscem niezwykłym, co potwierdził nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz, poświęcając mu cały cykl...